Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> MIASTO KĘPNO -> KĘPNO PO 1990 ROKU -> Kępno po 1990 - Kościoły i Synagoga -> Kościół pw. św. Marcina - po 1990 r. Poprzednie Następne
Dzwony kościoła p.w.św. Marcina
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: rejtan2
  Ocena: Brak
Data: 27/08/2011 19:06   Komentarzy: 6
Wymiary: 840 x 630 pikseli   Liczba wyświetleń: 1312
Rozmiar pliku: 87kB     
      
   
Komentarze
83 #6 cieplik 28/04/2012 15:08   
kończę poprzedni mój komentarz: huk był okropny, ale człowiek był młody i o ewntualnych skutkach takiego działania nikt nie myślał. Jako ministrant i mieszkający tuż obok kościoła sam lub z panem Kwaśniewskim dzwoniłem kilkaset razy. A teraz co ?? pstryk i prąd robi to za ciebie - gdzie tu frajda ?
83 #5 cieplik 28/04/2012 14:52   
W wieży kościóła p.w.św.Marcina są zamontowane 4 dzwony: "duży","średni", "mały" (na wysokości okiennic w wieży) i "sygnarek", który jest zamontowany na małym tarsie na szczycie wieży (teraz zabudowanej okiennicami). "Średni" dzwon "daje głos" o godz.6.00, 12.00 i wieczorem natomiast "sygnarek" dzwoni kwadrans przed mszą.
Kiedy nie było jeszcze elektrycznych napędów dzwonów, w pomieszczeniu w wieży obok organów były liny przywiązane do dźwigni każdego z nich. Aby rozpocząć dzwonić np. dwonem średnim, trzeba było mocno pociągnąc za linę 4x i potem utrzymywać ciągnięcie za tę linę po każdym uderzeniu. Aby dzwonić wszystkimi dzwonami wystarczyło 2 wprawnych starszych chłopaków. Do niedawna po wieczornym dzwonieniu, dzwon uderzał jeszcze 9 pojedyńczych uderzeń. Trzeba było wejść schodami na górę na wysokość okiennic gdzie dzwony są zawieszone, wejść pod największy dzwon, uchwycić ręką za serce dzwonu, rozkołysać je i uderzyćw czaszę dzwonu.Chwilę odczekać i operację
powtórzyć jeszcze 8x.
95 #4 panrysio 28/04/2012 02:06   
A więc mamy zaskakujący zwrot akcji. Są to, niestety, efekty barbarzyństwa naszych zachodnich sąsiadów podczas II wojny. Po jej zakończeniu, wszystko, co było kojarzone z Niemcami było obiektem agresji, dewastacji, nienawiści etc. No i raczej trudno się temu dziwić.
Wygląda na to, iż w Kępnie zemsta objęła także dzwony. Niestety, pastor Schilberg już przed wojną znany był jako wielbiciel III Rzeszy i działalność kościoła EA za jego kadencji mocno wykraczała poza "ramy statutowe". Stąd, jeśli chodzi o dzwony, reakcja była prosta.
Tak po prawdzie to Polsce należały sie potężne reparacje wojenne (także od Rosji, której armia niszczyła i rabowała, co popadnie) w ramach których m.in. wszelkie skradzione dzwony powinny być odkupione. Niestety, władze PRL zrzekły się ich (za radą, czy raczej na polecenie ZSRR, pewnie po to, by nie zarżnąć gospodarki DDR).
Minie pewnie jeszcze z 50 lat, zanim skutki zniszczeń i rabunków wojennych zostaną ostatecznie usunięte. Pamiętajmy tylko o tym, iż to nie Polska wywołała II wojnę. I nie powinniśmy mieć żadnych skrupułów, że Niemcy poprzez fundusze UE coś nam finansują. W sumie, to drugie tyle powinni nam jeszcze dorzucać Rosjanie. No, ale ci drudzy byli zwycięzcami, a takich, jak wiadomo, nikt nie sądzi i nie rozlicza.
6 #3 Dominik Makosch 27/04/2012 06:31   
W 1945, zaraz po przejściu frontu dzwony kościoła ewangelickiego "przewędrowały" do naszego kościoła. Żartobliwie nawiązując więc do poprzedniego wpisu Ryszarda mamy 1:2 Wink
95 #2 panrysio 27/04/2012 01:08   
Jest to już trzeci zestaw dzwonów na tej wieży. Dwoma poprzednimi zajęli się złomiarze, których potomkowie żyją sobie dziś wygodnie za Odrą i Nysą Łużycką.
Podejrzewam, iż dzwony kościoła ewangelickiego też musiały paść łupem tych przyjemniaczków, bo jakoś nigdy nie słyszałem ich odgłosów. Możliwe, że ich po prostu nie ma.
Czy ktoś wie coś o tym (t.zn. czy kępiński kościół ewangelicki w ogóle posiada dzwony)?
171 #1 tomik 26/04/2012 23:22   
Ile jest dzwonów w wieży kościoła p.w.św. Marcina ? bo 3 widać na zdjęciu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Powiat namysłowski ...
· Kępno nie po polsku
· Historia Trzcinicy
· Kępno.ZSP nr 1.
· Wspomnienia "Krysi"...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,593,004 unikalne wizyty