Zobacz temat
 Drukuj temat
Kępno.ZSP nr 1.
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 05-07-2008 18:45
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Pierwsza informacja o szkolnictwie zawodowym na terenie Kępna zamieszczona w kronice szkolnej pochodzi z 1920r. Na wzór Vorbildungsschule zorganizowano wówczas Szkołę Dokształcającą Zawodową, która kształciła młodzież w handlu, rzemiośle i przemyśle. Ówczesnym kierownikiem szkoły był Jan Błaszczyk. Szkoła składała się z klasy wstępnej i trzech oddziałów. W 1932 r. kierownikiem szkoły został Józef Halardziński i w tym samym czasie zmieniona została struktura szkoły - zniesiono klasy wstępne, a nauka odbywała się w godzinach popołudniowych. Ze względu na różnorodność zawodów wykonywanych przez uczącą się młodzież podzielono uczniów na trzy grupy: metalową, drzewną i mieszaną.

Tuż przed II wojną światową -w 1939 roku- zreorganizowano szkołę, przydzielając dwóch stałych nauczycieli. Niestety wybuch II wojny światowej przerwał zapoczątkowane przemiany i działalność szkoły została zawieszona na kilka lat.

W okresie powojennym rozwinęło się szkolnictwo zawodowe. Już 15 września 1945 r. otwarto ponownie Szkołę Dokształcającą Zawodową pod kierownictwem Wincentego Warszawskiego. Szkoła umieszczona była w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie; w latach następnych została przemianowana na Publiczną Średnią Szkołę Zawodową Rok szkolny 1949/50 był przełomowy w życiu szkoły. Dyrektorem został Eugeniusz Józefowski. Szkoła otrzymała własny budynek przy ul. Poniatowskiego 16 oraz warsztaty szkolne przy ul. Świerczewskiego 33, których kierownikiem został inż. Franciszek Adamski. Kolejnym osiągnięciem szkoły jest własny internat otwarty w 1952 r.- początkowo przy ul. Poniatowskiego 16, a od 1956r. w budynku przy ulicy Sienkiewicza 24. Obowiązki kierownika internatu sprawował Kazimierz Mróz. Dzięki staraniom dyrektora, szkoła przeniosła -1 września 1950r- do pomieszczeń Państwowego Liceum w Kępnie przy ul. Dąbrowskiego 3. Z kolei w 1954r. przemianowano ją na Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa, a od 1959 r. utrwaliła się ej nazwa jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Kępnie.

W roku szkolnym 1963/64 obowiązki dyrektora szkoły przejął Roman Wieczorek, który kierował dalszym rozwojem szkoły. I tak - w 1975 r. - w budynku ZSZ nr 1 działała Szkoła Zawodowa Dokształcająca oraz filia ostrowskiego Technikum Elektryczno-Mechanicznego. Zwiększenie ilości oddziałów i tworzenie nowych specjalności było możliwe dzięki wzbogacaniu bazy szkolnej - ZSZ przy ul. Sienkiewicza 25 dysponowała nowym kompleksem budynków pobudowanych w latach 1975-1977. Także internat przeżywał swój rozkwit i od 1 stycznia 1975 r. otrzymał status bursy pod nazwą Bursa Szkolnictwa Zawodowego. Kolejny rok - 1976 - był okresem dalszych przemian w funkcjonowaniu szkoły. Zmienił się kierownik warsztatów szkolnych - miejsce Franciszka Adamskiego zajął Bolesław Bakalarz. W tym roku także przyjęto nową nazwę szkoły: Zespół Szkół Zawodowych. W jego skład weszły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1, Zasadnicza Szkoła Dokształcająca, Liceum Zawodowe nr 2 i Technikum Mechaniczno-Elektryczne dla pracujących; a od 1977 r. także Liceum Ekonomiczne mieszczące się do tej pory w Kępnie przy ul. Szkolnej 6.

Ważną datą w życiu szkoły był 24 września 1984 r, kiedy odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Władysława Gomułki oraz wręczenie sztandaru. Lata 80-te to dalszy rozwój placówki - od 01.09.1985 r. włączono do ZSZ Medyczne Studia Zawodowe. W tym samym roku stanowisko dyrektora objął ówczesny wicedyrektor mgr Zygmunt Nowacki. Lata 1987-89 to dalszy etap modernizacji i rozbudowy szkoły. Powstało wówczas trzecie skrzydło budynku, co umożliwiło prowadzenie zajęć na dwie zmiany dla ok. 2800 uczniów i słuchaczy w 88 oddziałach.

Lata 90-te to dynamiczny rozwój nowych kierunków kształcenia. Utworzono takie licea jak: Liceum Handlowe, Liceum Zawodowo-Gastronomiczne, Liceum Administracyjne, Liceum Krawieckie. Ta różnorodność tworzonych szkół spowodowała napływ młodzieży miejskiej spoza Kępna; a w konsekwencji pogorszenie warunków funkcjonowania szkoły. Nic więc dziwnego że dyrektor Zygmunt Nowacki był zmuszony do utworzenia drugiego ZSZ w Kępnie - zamiar został zrealizowany w roku szkolnym 1995/96. Doszło wtedy do podziału i utworzenia dwóch odrębnych Zespołów Szkół Zawodowych. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. Sienkiewicza 25 specjalizujący się w szkolnictwie średnim i pomaturalnym oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Przemysłowej 12 kierujący szkołami zawodowymi.

I tak od dnia 1 marca 1996 r. ZSZ nr 1 rozpoczął samodzielną działalność kładąc nacisk na pracę dydaktyczno-wychowawczą szkoły. Powstały nowe oddziały i profile nauczania, przede wszystkim II Liceum Ogólnokształcące przy ZSZ, które powstało 01.09.1996r.Liceum Techniczne o profilach :mechanicznym, ekonomiczno administracyjnym oraz społeczno-socjalnym.

Od 01.09.1997r. funkcjonuje przy ZSZ nr 1 w Kępnie Policealna Szkoła Ekonomiczna dla Dorosłych , która pozwala uzyskać tytuł technika ekonomisty o specjalność : finanse i rachunkowość.

Niestety dnia 1 września 1998r. nastąpiła likwidacja internatu, w którym od 1993r. funkcję kierownika sprawowała Alicja Jaros. Także w dn. 1 września 1999r. zakończyły swoją działalność warsztaty szkolne, w których uczniowie ZSZ nr 1 od wielu lat pobierali praktyczną naukę zawodu.

W listopadzie 2002r. odbyło się otwarcie nowej sali gimnastycznej, której budowa rozpoczęła się w 2001r.

Aktualnie do zespołu szkół na poziomie średnim i policealnym uczęszcza 1058 uczniów i słuchaczy w 37 oddziałach.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· batalion ON "Kępno"
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...

Losowe tematy
· Mechnice
· Co mają wspólnego M...
· GOTTSCHLING - prosz...
· Kopiec
· Kościół w Trębaczowie
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
45,142,126 unikalne wizyty