Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Ksiądz Józef Iwaszkiewicz (1830-1887)
Kepno-socjum



W 1860r. został proboszczem w Kępnie. Obok działalności pedagogicznej wiele zmienił w parafii. Zreformował Bractwo Opatrzności Bożej, założone w 1730r., któremu Ojciec Święty darował liczne przywileje i odpusty. Na nowo ożywił działalność Towarzystwa Wstrzemięźliwości. Wybudował probostwo, które do dziś spełnia swoją rolę. Założył Towarzystwo Przemysłowców. Organizacja utworzona przez proboszcza kępińskiego miała podnosić poziom polskiej gospodarki, kultury, a przede wszystkim dobrobyt mieszkańców. Narodowe uświadamianie młodzieży prowadził przyjaciel księdza - Roman Arendt - patriota, nauczyciel języka polskiego w progimnazjum, który w tym czasie był nadobowiązkowy. Rodzina Arendtów podarowała parafii kępińskiej swoją ziemię na nowy obecny cmentarz, którego poświęcenia dokonał w listopadzie 1873r. ks. Józef Iwaszkiewicz. W 1883r. patrioci kępińscy z inicjatywy ks. proboszcza zorganizowali uroczystość z okazji 200 rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Pamiątką tego wydarzenia jest tablica odlana potajemnie z brązu przez firmę Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Umieszczono ją w drewnianym wówczas kościele w Kępnie. Po wielu perypetiach i zakazach najpierw władz pruskich, później hitlerowców, udało się szczęśliwie uchronić tablicę i znajduje się ona dziś na zewnętrznej wschodniej ścianie kościoła. Ksiądz Józef Iwaszkiewicz jako pierwszy kapłan został pochowany na nowym cmentarzu rzymskokatolickim. Jego grób i pomnik ze zdjęciem znajduje się obok krzyża cmentarnego. Proboszczem w parafii kępińskiej był 27 lat. Opracowano na podstawie książki Feliksa Gruszki i Henryka Tyszkiewicza ,,Katolicka nekropolia w Kępnie”.



Dodane przez: sirena32
  Ocena: Brak
Data: 05/12/2008 19:47   Komentarzy: 3
Wymiary: 650 x 488 pikseli   Liczba wyświetleń: 1785
Rozmiar pliku: 91.51kB     
      
   
Komentarze
6 #3 Dominik Makosch 29/01/2020 20:28   
Stanisław Kowalski podaje, że żona Romana Arendta - Zofia - podarowała ks. Iwaszkiewiczowi ziemię na kępiński cmentarz. Muszę przyznać, że o tym, że Arendtowie podarowali ziemię wiedziałem, ale zdziwiony jestem, że skoro mieli taką połać ziemi to jednocześnie Pan Arendt był nauczycielem. Myślałem, że Ci Arendtowie to raczej jakaś ziemiańska rodzina.
Sam zaś wspominany przeze mnie Roman Arendt urodzony był w Poznaniu, w 1842 roku i był wychowankiem Gimnazjum Marii Magdaleny (za: Sprawozdania dyrekcji Państwowego Gimnazjum w Kępnie od przyjęcia zakładu przez państwo polskie w roku 1920 do końca roku szkolnego 1928/1929 autorstwa Błażeja Groblickiego)

Kolega Cieplik jak zwykle nieoceniony: http://kepnosocju...to_id=3825, ale w takim razie kto ma rację? Kolega Cieplik pisząc, że żona Romana to Estella czy Stanisław Kowalski pisząc, że Zofia?

No i jeszcze jedno - Roman Arendt pojawia się w Kępnie przyjeżdżając z Poznania skąd wziął taki kawał ziemi na cmentarz? Odziedziczył ją po małżonce, Estelli z domu Pieron.
469 #2 amalina 21/06/2019 19:07   
42 #1 anolipe 09/09/2009 22:49   
Urodził się 24 marca 1830 roku w Czempiniu. 1 kwietnia 1860 roku objął parafię kępińską. Pracował w kępińskim progimazjum, z którego został w roku 1874 usunięty za odmowę nauczania religii w języku niemieckim.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· zniknęła strona int...
· Historia Miechowa.
· Olimp (Organizacja)
· Cmentarz Szedów z o...
· Wojskowa Organizacj...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,517,720 unikalne wizyty