Zobacz zdjęcie
Galerie -> DZIAŁALNOŚĆ UŻYTKOWNIKÓW SERWISU WWW.KEPNOSOCJUM.PL -> AKCJE SOCJUM 2018 -> 19.08.2010 - Rajd Rowerowy do Namysłowa Poprzednie Następne
Uczestnicy rajdu, w tle Brama Krakowska
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: Dominik Makosch
  Ocena: Brak
Data: 22/08/2018 09:36   Komentarzy: 1
Wymiary: 2272 x 3408 pikseli   Liczba wyświetleń: 592
Rozmiar pliku: 1.78MB     
      
   
Komentarze
476 #1 slawomir wieczorek 22/08/2018 22:28   
Namysłów to bardzo interesujące miasto. Kontakty miedzy naszymi terenami a Namysłowem sięgają średniowiecza. Szczególnie w drugiej połowie XV wieku wymienialiśmy wzajemnie ,,uprzejmości'' o czym zaświadcza szesnastowieczna kronika „Annales Ioannis Frobenii ab anno 1347” powstała na przełomie XV i XVI wieku. Autorem kroniki jest Johannes Froben, który w latach 1495–1503 i 1509–1510 pełnił w Namysłowie funkcję pisarza miejskiego i notariusza.

,,Problematyka korespondencji miejskiej, uwzględnionej na kartach kroniki Frobena, obejmuje też skargi wymieniane przez rajców namysłowskich (a czasami występujących w ich imieniu rajców wrocławskich) z różnymi osobami i instytucjami w Polsce.

Najstarszym chronologicznie przykładem jest wzmianka o skardze skierowanej przez rajców wrocławskich i namysłowskich do króla polskiego na Dobka Puchałę, który był sprawcą licznych szkód w dystrykcie namysłowskim w 1432 r. Do wymiany listów doszło też w lipcu i sierpniu 1473 r. Z relacji kronikarskiej wynika, że Johannes Wirsloszky, starosta jednej z polskich miejscowości, ok. 2 VII 1473 r. dopuścił się rabunków w dystrykcie namysłowskim, a zagarnięte bydło zagnał do Baranowa. Namysłowianie opisali zdarzenie w skardze skierowanej do króla polskiego.

Zarzuty odnosiły się również do innego polskiego starosty Johannesa Campenszkyego *, który próbował temu przeciwdziałać przez złożenie skargi na rajców namysłowskich i starostę.

Gdy kilka tygodni później strona polska poskarżyła się staroście namysłowskiemu na Adama Banckoffzkyego, Deroffzkyego i Spigla, którzy z zemsty za to, że nie otrzymali od króla polskiego zapłaty za udział w wyprawie węgierskiej, najeżdżali z ziemi namysłowskiej terytorium Polski, starosta odpowiedział, że wspomniane osoby nie należą do lokalnego rycerstwa, w związku z czym nie podlegają miejscowej jurysdykcji. Udzielona odpowiedź była oczywiście złośliwa i wynikała z chęci odegrania się na polskiej stronie, która zaledwie kilka tygodni wcześniej niezbyt przejmowała się skargami namysłowian.

W odniesieniu do maja 1474 r. kronikarz odnotowuje całą serię pism w sprawie kilku chłopów ze Strzelec, którzy w poszukiwaniu skradzionych koni przekroczyli polską granicę. Koło Mieleszyna pobili pewnego pastucha i zabrali mu konie. Schwytał ich Jan Rozdrażewski, starosta Bolesławca nad Prosną, który zamierzał z nimi postąpić jak z koniokradami. W związku z tym wywiązała się dłuższa korespondencja między namysłowianami a różnymi osobami w Polsce (m.in. ze starostą Bolesławca nad Prosną Janem Rozdrażewskim, starostą krakowskim Jakubem Dembińskim, starostą wieluńskim Johannesem von Kalinoff , a nawet królem polskim). Po licznych interwencjach chłopi zostali w końcu uwolnieni.

Przekazywane listownie polskiej stronie skargi rajców namysłowskich dotyczyły też osób trudniących się zbójectwem. I tak namysłowianie skarżyli się w 1482 r. różnym osobom w Polsce (w tym także staroście krakowskiemu Jakubowi z Dembińskiemu) na Krzysztofa Szafrańca, który napadał na mieszczan natomiast z Polski nadchodziły skargi na zbója Perstka, którego namysłowianie, kierując się zaleceniem rajców wrocławskich, pozbawili praw miejskich i wydalili, tak że został w końcu schwytany w okolicy Cieszyna i wysłany do Krakowa, gdzie go ścięto.''


* Chodzi zapewne o Jana Kempieńskiego (? - 1478lub 1481), syna Wierzbięty z Campna (1400-1456), właściciela fortalicji Campno, Baranowa, Grębanina, Łęki, Osin, Krążkowych, Bobrownik, Mirkowa a od 1467 również dóbr wieruszowskich (Starego wieruszowa oraz Nowego wraz z fortalicją). W roku 1458 za wójtowstwo baranowskie oddaje zamek w Campnie wraz z sadzawką, mlynem i łąkami (folwarkiem ).
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Legenda o kępińskim...
· Szkoła katolicka w ...
· Historia i informac...
· Proboszczowie paraf...
· Lutnik
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,508,723 unikalne wizyty