Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA RYCHTAL -> Rychtal do 1945 roku Poprzednie Następne
Kościół w Rychtalu (nieistniejący)
Kepno-socjum
Widok z perspektywy południowy zachód (źródło Technische Universitat Berlin,rys. 6 lipca 1871 r.)

Dodane przez: capitaneus1
  Ocena: Brak
Data: 04/01/2012 22:34   Komentarzy: 12
Wymiary: 640 x 518 pikseli   Liczba wyświetleń: 3034
Rozmiar pliku: 128.69kB     
      
   
Komentarze
11 #12 melon92 25/12/2013 15:40   
Nie wiem np. pod jakim wezwaniem jest kościół w Kępnie i Podzamczu, nie słyszałem też nic o kościele w Laskach i Opatowie ( dawna wspólna parafia ewangelicka).
323 #11 Richtalensis 24/12/2013 14:59   
1) Z tego co się orientuję to kościołom ewangelickim nadaje się typowe wezwania np. kościół ewangelicki w Namysłowie był pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, ale w Pokoju kościół ewangelicki nosi imię Księżnej Zofii.

2) Zwróćcie dokładnie uwagę na tą rycinę, na której widać cztery okna w nawie kościoła i trzy okienka na dachu, ale w rzeczywistości po zbudowaniu kościoła miał on pięć okien w nawie i cztery na dachu, co może świadczyć o tym, że planowano zbudować mniejszy kościół, ale zdecydowano inaczej i pobudowano trochę większy.

3) Wyciąg dot. kościoła ewangelickiego w Rychtalu pochodzi z przygotowywanej przeze mnie "KRONIKI GMINY RYCHTAL":
Co do Rychtala to w latach 1811 - 1871 ewangelicy z Rychtala uczęszczali do kościołów w Drożkach lub w Głuszynie, do parafii w Drożkach Rychtal oficjalnie został przyjęty dopiero w 1836 roku. W 1855 roku znajdował się w Rychtalu dom modlitwy, w którym nabożeństwa odprawiał pastor von Pachner z Drożek.W dniu 19 maja 1871 roku władze państwowe i kościelne wydały dekret pozwalający na budowę kościoła w Rychtalu, fundamenty wylano już 6 czerwca 1871 roku. Do budowy kościoła zatrudniono architekta Carla Johanna Bogislawa Lüdecke. Budowa kościoła zakończona została w 1873 roku. W 1874 roku powstała w Rychtalu samodzielna parafia ewangelicka, niestety opiekę duszpasterską nadal sprawował pastor z Drożek wraz z wikariuszem. W 1876 roku dokonano uroczystego poświęcenia kościoła ewangelickiego w Rychtalu. W 1892 roku została zniesiona unia personalna parafii ewangelickich w Rychtalu i w Drożkach. W 1893 roku pierwszym proboszczem parafii ewangelickiej w Rychtalu został ustanowiony dotychczasowy wikariusz ks. Otto Graetz, który z braku probostwa musiał zamieszkać w pobliskiej szkole ewangelickiej. Dnia 28 maja 1901 roku został położony fundament pod budowę probostwa ewangelickiego w Rychtalu, którego budowa zakończona został w 1902 roku - budynek stoi do dziś i nadal nazywany jest "pastorówką". W 1909 roku parafię opuścił ks. Otto Graetz, zastąpił go ks. Otto Paschowsky, który przebywał w Rychtalu do 1911 roku, ze względu na stan zdrowia opuścił Rychtal, a w jego miejsce ustanowiono nowym proboszczem dotychczasowego wikariusza ks. Huberta Hoffmanna. W końcu kwietnia 1939 roku pastor Hoffmann otrzymał nakaz opuszczenia parafii, w ciągu 3 dni miał opuścić Rychtal, ale otrzymał dodatkowe 3 dni żeby mógł uporządkować sprawy kościoła i parafii. Po wydaleniu go przez władze niemieckie z Rychtala przeprowadził się do Namysłowa gdzie odebrano mu paszport. W roku 1940 chciał powrócić do Rychtala, ale kategorycznie mu tego zakazano. Od września 1939 roku opuszczoną parafią duszpastersko zajmował się pastor Dietrich Mogull, proboszcz z Drożek. W styczniu 1945 roku w czasie prowadzonych działań wojennych o wyzwolenie Rychtala budynek kościoła ewangelickiego w Rychtalu został nietknięty, nieznacznemu uszkodzeniu uległ hełm i wieża kościoła. W latach 1955 - 1959 rozebrano bardzo cenny i zabytkowy obiekt sakralny, a z uzyskanej cegły została zbudowana sala gimnastyczna przy szkole podstawowej (obecnie Gimnazjum) w Rychtalu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Laski, rodzina Seif...
· Alt Kempen
· Kopiec
· Batalion ON "Kępno"
· Kępno.Ratusz.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,618,941 unikalne wizyty