Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> DOKUMENTY, MAPY I PUBLIKACJE -> "LOŻA PRASOWA " po 1945 r. Poprzednie Następne
Informator Turystyczno - Usługowy Województwa Kaliskiego
Kepno-socjum
Źródło:
Dodatek Tygodnika Demokratycznego nr 29 z dnia 17 lipca 1977 r.

Dodane przez: madzik83
  Ocena: Brak
Data: 03/02/2010 21:11   Komentarzy: 19
Wymiary: 609 x 866 pikseli   Liczba wyświetleń: 1249
Rozmiar pliku: 184.16kB     
      
   
Komentarze
14 #19 wiedzma-margo 05/02/2010 09:46   
Panierysio, nie użyłam Małego Ślązaczka w znaczeniu pejoratywnym - raczej by mi z pyrą współbrzmiałWink. Myslę, ze nawet jak piszemy o Antkach, cebulorzach, to są to tylko żarty bo znamy swoją wartość i nie musimy kształtować swojej tożsamości w opozycji do kogoś. A cypelkiem na rubieży zawsze będziemy. Nie sądzę też, żeby przynależność administracyjna miała aż takie znaczenie w realnym życiu - wiele rzeczy da się załatwić listownie, poprzez telefon, czy e-mail. Ale coś co ludzi porusza gdzieś w głebi, to jest zwiazane z tożsamością...
2019 #18 piotrek-zymelka 05/02/2010 09:01   
Dokładnie tak jak powiedział Slawas. Obecnie jesteśmy w samym końcu województwa, ale jakby nas przyłączyli do dolnośląskiego także pozostaniemy na szarym końcu usmiech
9 #17 Slawas 05/02/2010 08:23   
Co za różnica czy Wielkopolskie, czy Śląskie, czy Dolnośląskie. I tak będziemy na "rubieżach" województwa.
4 #16 efkama 05/02/2010 07:01   
tam dom mój gdzie moja rodzina usmiech tu bijatyka o to, że jesteśmy i chcemy pozostać wielkopolanami ale ilu z nas gdyby dostało ciekawą pracę i zapewniony godny byt spakowałoby manatki i zamieniło pyrolandię na jakikolwiek kraj UE ?
6 #15 Dominik Makosch 05/02/2010 06:44   
Zdjęcie to wywołało bardzo ciekawą dyskusję i w związku z powyższym postaram się skonstruować ankietę dotyczącą tożsamości regionalnej współczesnych Kępnian. Porównywałem wcześniej sytuację Kępna do sytuacji Wrocławia - i nie chodziło mi wtedy przecież o obronę Województwa Kaliskiego ale obronę współczesnych granic administracyjnych - być może było by bardziej pragmatycznie przyłączyć Kępno do Województwa Dolnośląskiego, myślę, że mieszkańcom Wieruszowa też byłoby wygodniej w Województwie Dolnośląskim ale przecież ustalając granice współczesnych województw kierowano się głównie względami historyczno - kulturalnymi. Przebieg granicy państwowej po 1945 oraz przebieg współczesnych granic administracyjnych w obrębie powiatu kępińskiego łączy jedno - zakreślają miejsca, gdzie żyjący ludzie mają konkretną tożsamość. Granica po 1945 była tworem sztucznym ale w tym momencie jej przebieg jest oczywiście bezdyskusyjny, zarówno na zachodzie jak i wschodzie kraju. Granica zaś Województwa Wielkopolskiego zakreśla mentalność ludzi, którzy uważają się za Wielkopolan, którzy kibicują razem z dziećmi Lechowi, których dzieci poczynając od Perzowa poprzez Kępno a skończywszy na Świbie na lekcjach regionalizmu uczą się z podręczników "Wielkopolska - moja mała ojczyzna" czy "Wielkopolska - nasza kraina" tak samo jak we Wrocławiu dzieciaki uczą się z polskich podręczników a ludzie kibicują Małyszowi a nie niemieckim skoczkom. Zdaję sobie sprawę, że są odstępstwa od tych reguł ale uważam, że mentalność Kępińska jest zdecydowanie mentalnością Wielkopolską i zdecydowana większość moich znajomych po artykule w "Tygodniku Kępińskim" wyrażała zdziwienie tym, że pojawił się głos chcący przyłączyć Kępno do Województwa Dolnośląskiego.
2011 #14 lampard_33 05/02/2010 06:34   
Rozumiem do czego zmierzasz panrysio ale nie do końca się z Tobą zgodzę, jeśli ktoś w tej dyskusji pisze, że jest "małym ślązaczkiem" czy "pyrą"to dlatego że jest dumny ze swej przynależności. W wiek totalnej globalizacji pochwalam przywiązanie do małych ojczyzn. A pisanie tu o jakichkolwiek bijatykach pomiędzy kibicami wskazuje na niezrozumienie słowa kibic. Proszę zauważyć że wraz ze zmianą infrastruktury sportowej, która pozwala na oglądanie meczy w kulturalnych warunkach przez kulturalnych ludzi otoczka i atmosfera wokół wydarzeń sportowych zmienia się.
95 #13 panrysio 05/02/2010 01:11   
Ludzie, po co te określenia: "mały ślązaczek", "cebulorz", "antek"? Przydałoby się trochę dystansu do siebie i naszego regionu. Urodziłem się w Kępnie i do tego miejsca czuję największy sentyment, ale jednak nie wydaje mi się, aby nasze miasto czy okolice były pępkiem świata! Szanujmy może również "obcych", bo obrażamy w ten sposób chociażby Socjumowiczów z Wieruszowa, Namysłowa czy Sycowa.
Ta dyskusja częściowo potwierdza tezy o granicach reliktowych, które uparcie tkwią w ludzkiej świadomości (nawet osób inteligentnych), mimo przeminięcia trzech czy czterech pokoleń! Zdaje się, że w końcu zaczynam rozumieć przyczyny konfliktów między kibicami "Lecha", a "Śląska" czy "Widzewa" oraz bijatyk pomiędzy Kępnem, wspomaganym przez Ostrów, a Kaliszem. Oczywiście to przykłady ekstremalne, ale inspiracje skądś się jednak biorą.
Niby to szczycimy się, że Kępno było niegdyś miastem trzech kultur, ale co z tego zostało obecnie, skoro niektórzy nasi ziomkowie nie potrafią tolerować "cebulorzy" czy "ślązaczków"?
Zastanówmy się może, czy fakt iż nasz powiat przoduje w Wielkopolsce pod względem gospodarczym nie wynika właśnie z tego, iż wciąż jesteśmy pewnym tyglem, w którym mieszają się różne tradycje i chyba m.in. w tym tkwi nasz dzisiejszy potencjał. Dawni Kępniacy to Polacy, Niemcy i Żydzi. Obecna ludność naszych okolic stanowi mieszankę Wielkopolan oraz mieszkańców "starego Śląska", byłej "kongresówki" i kresowiaków.
Odnośnie przynależności administracyjnej to wciąż optuje za Wielkopolską, ale jeśli nic nie zmieni się w nastawieniu Poznania (dla którego chyba niestety nie istniejemy), to za paręnaście lat Kępnianie sami poproszą o zmianę granic województw. Zadecydują kwestie praktyczne i tradycja nic tu nie pomoże (zwłaszcza, że Kępno historycznie bywało już w kilku województwach, a częścią Śląska też już kiedyś byliśmy).
83 #12 cieplik 04/02/2010 21:44   
Kępno to moja "Mała Ojczyzna" do której tęsknię i chętnie powracam.Trzeba poznać dobrze historię tych ziem, ludzi tutaj żyjących i połaczyć ją z historią i genealogią swojej rodziny. I wtedy odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem i jaki jest mój stosunek do tego miasta i regionu.
Odpowiadam: jestem Kępniakiem z krwi i kości, Wielkopolaninem.
W Śląskim Towarzystwie Genealogicznym we Wrocławiu którego jestem członkiem, sporą grupę stanowią osoby wywodzące się z Wielkopolski, w tym Przezes naszego Towarzystwa. Na pytanie innych członków z jakiego regionu Polski pochodzisz,żartobliwie odpowiadamy:
z Pyrlandii, kraju kwitnącego ziemniaka, tej podziemnej pomarańczy. No tak .. u was jest wszystko poukładane a w sobotę chodniki i ulice zamiatają. Coś w tym jest...
111 #11 voniu 04/02/2010 21:18   
Iiiii tam - w kwietniu zaczynamy wycinać lasy pod zakończenie obwodnicy Ostrowa Wlpk - czyli czas przejazdu do Poznania ( do 2012) z Kępna skróci się o min 30-40min dotychczasowego przebijania się przez Ostrów - już będzie bliżej
no i ja też zawsze bardziej byłem Pyrą i kibolem Kolejorza, jak Śląska Wrocław, hłe hłe

a cebulorzy nie lubię do dziś

a do Antków akurat nic nie mam Wink
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Legenda o Kierznie
· Wspomnienia "Krysi"...
· Kolejna akcja: "Kam...
· Niemiecka polityka ...
· Fiołka/Sroka/Dzierg...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,586,948 unikalne wizyty