Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA RYCHTAL -> Rychtal do 1945 roku Poprzednie Następne
Największe dzieło firmy organmistrzowskiej z Rychtala-organy katedry włocławskiej
Kepno-socjum
Organy Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku zostały zbudowane w roku 1893 przez Jana Spiegla, organmistrza z Rychtala. Neogotycką fasadę instrumentu zaprojektował Konstanty Wojciechowski z Warszawy. Organy katedralne są instrumentem 32-głosowym z jednym głosem językowym (Puzon 16 ) i są przykładem romantycznego budownictwa organowego w Polsce z przełomu XIX i XX wieku.

Dodane przez: okruszek83
  Ocena: Brak
Data: 06/12/2009 16:14   Komentarzy: 16
Wymiary: 473 x 866 pikseli   Liczba wyświetleń: 4796
Rozmiar pliku: 178.15kB     
      
   
Komentarze
469 #16 amalina 20/05/2021 11:17   
Tak pro forma zawiadamiam, że dużo informacji o rychtalskich organmistrzach jest na http://www.rychta...p;what=110 , a ukoronowaniem pracy cieplika jest książka pokazana na http://www.kepnos...o_id=41585
323 #15 Richtalensis 12/04/2013 11:32   
Czy ktoś wie gdzie i kiedy zmarł JÓZEF BACH?
422 #14 dmkm 19/01/2012 18:16   
#12 | Richtalensis

Wiem, że pani M. też miała jakieś dziwne przygody z zarządem odnośnie swych publikacji.

Podobno szef gminy zarabia tylko tysiaka mniej od HGW z Warszawy. Nie wiem czy to prawda, ale jeśli tak, to myślę, że za tę kasę dałoby się zatrudnić kogoś ambitnego. Zresztą nie mnie to oceniać. Podoba mi się, jak zrobiono ul. Kępińską; przejścia dla pieszych są jak na polskie warunki świetnie zrobione, szczególnie o oznaczenia mi idzie.

OK, tyle o zarządzie gminy.

parę moich przemyśleń...

Pan Bach założył fabrykę (czy fabryka to dobre słowo? To nie był warsztat? Ok, bez czepiania słówek) w 1909 roku. Ale jak to założył? To on nie przejął jej po Spieglach? Według Twojego spisu pojawia się on w 1914 jako twórca organów rychtalskich i właśnie to, że były one rychtalskie - czyli najbliższe, skłania mnie do opinii, że mogły być pierwsze, choć oczywiście nie musiały.

Domyślam się, że praca Pana Cieplika nie jest komercyjna, ale i tak dobrzeby było go uhonorować.


Co do rodziny Spieglów, to według moikrewni.pl powiat kępiński jest jednym z największych skupisk Spieglów w Polsce, a w sumie jest ich niewielu.

img269.imageshack.us/img269/7270/spiegeld.jpg

Więc myślę, że z dużym prawdopodobieństwem jacyś dalsi czy bliżsi członkowie tej rodziny w okolicy wciąż mieszkają usmiech

Może nawet wiedzą coś więcej.
323 #13 Richtalensis 19/01/2012 16:50   
Według "Kroniki Rychtala" napisanej przez p. Dobrosławę Małecką w 2004 roku wynika, że Józef Bach założył w Rychtalu prywatną fabrykę organów w 1909 roku.
323 #12 Richtalensis 19/01/2012 16:21   
Niestety nie pracują w archiwum (chociaż bym chciał), ale się tym interesuję, lubię po prostu szperać w starych papierach itp. Jestem tylko nauczycielem.

Dlaczego J. Bach przejął fabrykę od rodzinny Spieglów - szczerze mówiąc to też nie wiem, może był jakoś skoligacony z tą rodziną, tylko zastanawia mnie dlaczego Bach przejął fabrykę, a nie synowie Spiegla.

Niestety moje kalendarium jest wyrywkowe, wypisałem dane o organach z wielu parafii, które udało mi się wyszukać w internecie na stronach różnych parafii, ale nie znalazłem jeszcze żadnych informacji o organach zbudowanych w latach 1896 - 1914, myślę, że fabryka pracowała bez zastoju i, że pan Bach nie musiał wznawiać produkcji. Może jakieś informacje się jeszcze znajdą o rychtalskiej fabryce właśnie z tych lat.

Niestety nie wiem, gdzie leży Józef Bach i jakiego wyznania był. Na razie nie nam też żadnych danych o organach z kościołów protestanckich, ale może kiedyś coś znajdę na ten temat.

Też myślę, że Rychtal powinien się szczycić, że ma/miał takie tradycje, szkoda tylko, że władzom na tym nie zależy.

Nie wiadomo czy Rychtal odpowiednio uhonoruje pracę nt. Józefa Bacha i jego fabryki. W Urzędzie Gminy co prawda pracuje osoba odpowiedzialna za promocję Gminy, ale Gmina nic w tym kierunku nie robi, najlepiej jak ktoś inny to zrobił swoim nakładem finansowym lub całkiem przypadkiem i za darmo. Jakiś czas temu wyszła książka o linii kolejowej Kępno - Namysłów napisana przez Roberta Ślęzoka, ale nasza Gmina się do tej publikacji nie dołożyła (oficjalnie brak pieniędzy) władze Kępna i Trzcinicy udzieliły jakiejś dotacji.

W okolicy dziś już nie mieszka nikt o nazwisku Spiegel.
422 #11 dmkm 18/01/2012 20:54   
#5 | cieplik

Dziękuję! To było wspaniałe, jestem pod ogromnym wrażeniem Pańskiej odpowiedzi! Bardzo, bardzo się cieszę, że ktoś tak żywo zbiera informacje o dawnym Rychtalu i jego mieszkańcach.

Gdy jako dziecko dowiedziałem się, że w takim Rychtalu dawniej wyrabiano organy, to wydawało mi się to niesamowite, gdy dowiedziałem się, że robił to Bach, to już w ogóle szczęka mi opadła... że to sam Jan Sebastian! usmiech

Moim zdaniem organmistrzostwo to wyjątkowo szlachetne rzemiosło; przynajmniej takie wrażenie na mnie sprawia, choć pewnie to robota jak robota, jak każda inna.

Rychtal powinien się szczycić, że ma/miał takie tradycje.

Mam nadzieję, że Rychtal mimo małej społeczności odpowiednio uhonoruje Pańską pracę.

Czy Spieglowie albo jacyś ich krewni żyją jeszcze gdzieś w okolicy?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Mroczeń.
· ACTA
· Anatomia Kłamstwa
· Ks. Stanisław Hundt...
· Temat ten dotyczyć ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,604,065 unikalne wizyty