Zobacz zdjęcie
Galerie -> GALERIE ADMINISTRACYJNE -> !POCZEKALNIA ! Poprzednie Następne
Kościół ewangelicki w Rychtalu
Kepno-socjum
Widok na kościół od strony zachodniej - główne wejście, po lewej stronie - od północy (zaznaczono kolorem czerwonym) kaplica z chórem przylegająca do prezbiterium, w którym znajdowały się "sporne" witraże.
(z Technische Universität Berlin Architekturmuseum)

Dodane przez: Richtalensis
  Ocena: Brak
Data: 20/02/2024 15:58   Komentarzy: 2
Wymiary: 2272 x 2838 pikseli   Liczba wyświetleń: 136
Rozmiar pliku: 2.34MB     
      
   
Komentarze
323 #2 Richtalensis 21/02/2024 23:16   
Widzę, że bardzo rozgorzał temat witraży w nieistniejącym kościele ewangelickim w Rychtalu.

Również przeanalizowałem dokumentację projektową kościoła ewangelickiego w Rychtalu, dostępne karty pocztowe oraz to co zostało napisane przeze mnie i innych komentujących na stronie www.kepnosocjum.pl, i tak:

1) wg projektu kościoła – karta inwentarzowa nr 11209 – w nawie głównej świątyni po obu stronach było po pięć jednakowych okien, razem dziesięć (które faktycznie miały obwódkę w kolorze niebieskim z żółtą sześcioramienną gwiazdą, czerwoną rozetką, środek okien wypełniony był zaś białymi szybkami, ułożonymi w skośną szachownicę) – wzór okien na karcie inwentarzowej projektu nr 11223, (zdjęcie karty nr 11223 dodałem w dn. 19.02.2024 r.).

2) trzy „sporne” okna, m.in. w tym jedno z postacią Chrystusa znajdowały się w prezbiterium kościoła – karta inwentarzowa projektu – nr 11225 – oraz pocztówka koloryzowana – karta inwentarzowa projektu nr 11229 – ukazująca prezbiterium, którą umieściłem na stronie po raz pierwszy w dn. 19.02.2024 r. z opisem „Wnętrze kościoła ewangelickiego w Rychtalu - widok na prezbiterium kościoła z ołtarzem, w którym widać obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa i św. Marię Magdalenę, natomiast za ołtarzem widoczny witraż ukazujący Chrystusa Zmartwychwstałego (z fotopolska.pl)”, po raz drugi kartkę pocztową umieściłem w dniu 20.02.2024 r. z opisem „Widok na prezbiterium kościoła ewangelickiego w Rychtalu
(z Technische Universität Berlin Architekturmuseum)”.

3) na koloryzowanej karcie pocztowej – karta inwentarzowa projektu nr 11229 – widać po lewej stronie mały chór kolatorski, z którego siedzące tam osoby zapewne miały okazję oglądać trzy okna z witrażami znajdujące się w prezbiterium, z których tylko środkowe okno miało witraż przedstawiający Chrystusa, a dwa pozostałe zostały wykonane w takiej samej formie/wzorze jak w nawie głównej – karta inwentarzowa projektu – nr 11225.

4) w projekcie – karta inwentarzowa nr 11208 – zaznaczyłem na czerwono KAPLICĘ, nad którą znajdował się mały chór kolatorski, z którego siedzące tam osoby zapewne miały okazję oglądać trzy okna z witrażami znajdujące się w prezbiterium, opis tego zdjęcia brzmi: „Widok na kościół od strony zachodniej – główne wejście, po lewej stronie – od północy (zaznaczono kolorem czerwonym) kaplica z chórem przylegająca do prezbiterium, w którym znajdowały się "sporne" witraże (z Technische Universität Berlin Architekturmuseum.”

5) w moim komentarzu nr 3 z dn. 20.02.2024 r. wyraźnie stwierdziłem, że: cyt. „Patrząc na prezbiterium kościoła po lewej stronie (od północy) znajdowała się kaplica, nad którą był chór. Zapewne architektowi chodziło właśnie o ten chór (mniejszy), a nie o ten z organami znajdujący się w części zachodniej, gdzie było główne wejście do kościoła.”

6) w żadnym moim komentarzu NIE padło stwierdzenie odnośnie tego, że niby te trzy „sporne” okna z witrażami znajdowały na małym chórze kolatorskim nad kaplicą (od północnej strony) czy nad zakrystią (od str. południowej). Aby to lepiej wyjaśnić i pokazać umieściłem na stronie www.keposocujum.pl koloryzowaną kartę pocztową – karta inwentarzowa projektu nr 11229 – i wyraźnie napisałem, że przedstawia ona PREZBITERIUM, oraz widoczny mniejszy chór. Według przeanalizowanego projektu budowy kościoła ewangelickiego w Rychtalu w obu bocznych przybudówkach/kaplicy (od str. północnej)
i zakrystii (od str. południowej), nad którymi zlokalizowano małe chóry kolatorskie znajdowały się mniejsze pojedyncze okna ze skromniejszymi kolorowymi szybkami, które oświetlały te pomieszczenia – karty inwentarzowe projektu nr 11208, nr 11209, nr 11223.

Tak więc, myślę że użytkownik Cieplik niesłusznie stwierdza, że moje informacje nie są zgodne z prawdą (co mogłoby wskazywać na to, że nie posiadam żadnej wiedzy nt. historii Rychtala). Za nim skomentowałem wpisy AMALINY wcześniej dokonałem analizy projektu i koloryzowanej karty pocztowej autorstwa Carla Johanna Bogislawa Lüdecke oraz pozostałych kart pocztowych (wspomniałem o tym na początku). Mam nadzieję, że udało mi się szczegółowo wyjaśnić poruszony temat/kwestię witraży kościoła ewangelickiego w Rychtalu.

Pozdrawiam
83 #1 cieplik 21/02/2024 19:16   
Tam nie było żadnych witraży, tylko pojedyncze, małe okno.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Historia szkoły pod...
· Legenda o Pomiance
· Jankowy
· Górka Wiatrakowa /...
· Przepis na mięso na...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,501,246 unikalne wizyty