Najstarsze mapy potwierdzają obecność młyna w tym miejscu: na 18. wiecznej widać zalew jako skutek spiętrzenia cieku, ale nazwy z powodu braku miejsca nie ma (podobnie jak nie ma tam nazwy Lasek) http://www.kepnos...o_id=40969, potem na wszystkich pruskich jest Schumm M. lub Schum-M. [Mühle = młyn] aż do międzywojennych polskich, gdzie jest Mł. Szum. Ale na wycinku niemieckiej mapy z 1940, który przywołuje Mustava w #3 na http://www.kepnos...o_id=39752 i tu http://www.kepnos...o_id=21873 jest również polska nazwa Jeziorek
W księgach metrykalnych bralińskiej parafii (od 1740 r.) do której to miejsce należało pierwszy wpis z jego nazwą pojawia się w księdze chrztów: rok 1742, EX Molendinum Schum Dnia 26 września ochrzczona została Anna córka Hendricka Bobisno i jego żony Anny Marii. Chrzestni Godfriedus Lebioda molitor i Koszalkin.
Młynarz Lebioda był chrzestnym dziecka swojego pracownika.
Zatem nie żadne tam Jeziorko ale Szum (od zawsze!)
Polna droga nad tamą z lewej strony łączyła się ze starą drogą nr 8, natomiast z prawej,na granicy Osin i Szklarki Mielęckiej przecinła ją i biegła w stronę Przybyszowa.