Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> DOKUMENTY, MAPY I PUBLIKACJE -> Mapy Poprzednie Następne
Fragment mapy Śląska przedstawiająca Prowincję Oleśnicką.
Kepno-socjum
Autorem mapy jest Johann Wolfgang Wieland zmarły w 1736 roku, mapa więc pochodzi sprzed tego roku.
Źródło: http://mapy.mzk.c...619322305/
Dziękuję Grzgrzemu za przesłanie linku :)

Dodane przez: Dominik Makosch
  Ocena: Brak
Data: 21/04/2013 21:19   Komentarzy: 15
Wymiary: 1024 x 794 pikseli   Liczba wyświetleń: 3757
Rozmiar pliku: 231.14kB     
      
   
Komentarze
95 #15 panrysio 14/05/2015 01:17   
Tożsamość Kępnian chyba nigdy nie była jakoś jasno określona. Ni to Śląsk, ni to Wielkopolska, a jeszcze ta przynależność do sieradzkiego. Do tego masa Niemców, Żydów, a nawet Czechów, którzy żyli w naszym rejonie przez wieki. Cztery wyznania, jeśli uwzględnić odrębność Braci Czeskich. Do tego kilkukrotne zmiany granic i sąsiedztwo Czech, Austrii, Prus, Rosji. Wszystko to pod naszym bokiem. Po wojnie doszła liczna grupa Kresowiaków. No i mamy dziś obok siebie zapalonych kiboli Lecha, dzieciaki wysyłające biogramy przodków do Encyklopedii Wielkopolan, urzędnika turlającego się 3-4 godziny w jedną stronę, by załatwić sprawę w województwie, młodzież w większości studiującą we Wrocławiu, szarego obywatela robiącego zakupy, czy leczącego się w tym mieście i jeszcze do tego liczną "diasporę" właśnie we Wrocławiu. Ale mamy też chyba "pół" Wieruszowa pracującego w naszym powiecie i na domiar parę tysięcy Ukraińców. No i jakoś tolerujemy się nawzajem i chyba nasza otwartość wychodzi nam na dobre. Nikt z zewnątrz nas specjalnie nie wspiera, brak tu wielkich koncernów, a jednak bezrobocie (oficjalne) to tylko ok. 8 %, a samochodów "na łepka" mamy tyle, co Warszawa.
Mamy swój specyficzny klimat i w sumie miło jest tu właśnie mieszkać!
83 #14 cieplik 13/05/2015 10:57   
Dla pełnej "jasności":
Jeśli historyczna granica Śląska przesunęła się z Prosny na zachód od Kępna prawdopodobnie z początkiem XIII w. to oznacza, że Przemysł II zawierał swój układ na swoim terytorium. Należy przy tym pamiętać, że Śląsk do czasu zawarcia przez Kazimierza Wielkiego w 1348 r. w Namysłowie pokoju z Czechami, należał w całości do Polski. Ostatecznie praw do Śląska król zrzekł się podczas układu w Pradze w 1356 r. Wtedy też granica między Czechami a Polską przebiegała tuż za Kępnem (obrazowo: między żydowskim cmentarzem a "bórkiem"WinkW 1617 r. Czesi na swojego króla wybrali Ferdynanda II Habsburga cesarza Austrii, który w 1627 r. przyłączył Śląsk do Austrii. W grudniu 1740 r. wskutek wojny sukcesyjnej o tron austriacki, Pruska armia wkroczyła na Śląsk i zdobyła praktycznie cały do sierpnia 1741 r. Cesarzowa Maria Teresa zmuszona została do zawarcia pokoju z Pruskim Królem Fryderykiem II, który został podpisany 11 czerwca 1742 r. we Wrocławiu. Z wyjątkiem księstw Opawskiego i Cieszyńskiego resztą Śląska zawładnęły Prusy. W ten sposób zaczęliśmy graniczyć z Niemcami.
117 #13 Ryczyn 12/05/2015 22:08   
"Tutaj także jest Wielkopolska". Nawet gdy 3 gminy leżą na historycznym śląsku. Dzieciaki z tych gmin wysyłają swoich znamienitych przodków do Encyklopedii Wielkopolan itd. itp.
Gdzie Wielkopolska, gdzie wielkopolskie? W głowach czy na mapach?Wink
33 #12 krzychu70 12/05/2015 21:22   
To wszystko prawda usmiech. Tylko jedna rzecz mnie zastanawia, a mianowicie układ kępiński z 1282 r. Czy Przemysł II podpisywałby go poza granicami swych włości? W sumie to mógł być gościem Mszczuja/Mściwoja, no ale Kępińskie z całą pewnością nie było i nie jest Pomorzem Wink.
Kempen: dzięki przeogromne za upewnienie mnie co do Grębanina!
83 #11 cieplik 12/05/2015 18:34   
Doleję nieco oliwy do ognia:
Pierwotne granice Śląska sięgały Baryczy na północy i Prosny na wschodzie. W 1000 roku na Zjeździe Gnieźnieńskim ustanowiono m.i. biskupstwo we Wrocławiu, do którego również należały ziemie obecnego powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego. Z biegiem czasu ta wschodnia granica przesunęła się na zachód i znajdowała się od XIII w tuż za Kępnem a jeszcze dalej na zachód od Ostrzeszowa. W XIV w. powiat ostrzeszowski z Kępnem należał już do ziemi wieluńskiej. Natomiast nadal pozostawała przynależność do diecezji wrocławskiej. Dopiero po Kongresie Wiedeńskim w związku ze zmianą granicy zaboru pruskiego na Prośnie, powołaniu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego do którego został włączony powiat ostrzeszowski, bulla Papieska z 1823 r. wyłączyła diecezję Wrocławską z metropolii Gnieźnieńskiej, a dekanaty w Kępnie i Ostrzeszowie przyłączono do diecezji poznańskiej. I tak prawdę powiedziawszy dopiero wtedy staliśmy się pełnoprawnymi "Pyrami"
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Zaraza w Kepnie 1710r.
· Zaginiony kot
· Ks. Stanisław Hundt...
· Z dziejów Polski Po...
· Fiołka/Sroka/Dzierg...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,428,219 unikalne wizyty