Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Baranów
 Drukuj temat
Mroczeń.
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 23-06-2008 13:58
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Nazwa miejscowości wywodzi się od mrocznych borów, które ciągnęły się tu wśród trzęsawisk i mokradeł.
W tych borach żyło mnóstwo wilków, chwytano je w tzw. wilczych dołach. Według legendy w pobliżu Mroczenia ma być zatopiony skarb, który pochodzi z czasów wojennych. Nieznany żołnierz tak obładował pieniędzmi swego konia, że zmuszony został skarb ten zatopić, gdyż koń unieść go nie mógł. Wieś przez kilka stuleci była częścią klucza baranowskiego, którym władali Tomiccy. W 1784 r. przeszła na własność Franciszka z Osin Wężyka i jego żony Julianny z Tomickich. Do rodziny Wężyków Mroczeń należał do 1900 r. W tym roku na podstawie przetargu przymusowego nabyła go Pruska Komisja Kolonizacyjna. Ziemia została rozparcelowana między sprowadzonych tu osadników niemieckich.

Sołectwo Mroczeń usytuowane jest w południowej części gminy Baranów wzdłuż drogi krajowej nr 39 Kępno - Namysłów z przyległościami wraz z dostępem do następnej drogi krajowej nr 11 Poznań ? Katowice.Urząd Gminy znajduje się w oddalonym o 2 km Baranowie. Starostwo Powiatowe oddalone jest o 6 km. Gimnazjum, Ośrodek Zdrowia, Przedszkole i Biblioteka Publiczna są na miejscu. Dzieci z Mroczenia uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej (przewóz ? autobus szkolny).
Mroczeń jest miejscowością częściowo zurbanizowaną. Około 30% mieszkańców to rolnicy. We wsi znajduje się 15 mniejszych lub większych firm meblarskich produkujących na rynek krajowy jak i na eksport. Oprócz tego w Mroczeniu znajdują się:

- stadion wiejski na 500 miejsc;
- dom strażaka (powierzchnia 1000 m kw);
- pałac późno klasycystyczny z XIX wieku (1840r.);
- park wiejski w stylu angielskim o pow. 5,10 ha;
- 122 gosp. rolnych o łącznej powierzchni 898 ha.


KAPLICZKA

Znajduje się na skrzyżowaniu dróg obok parku, XIX/XX wiek, drewniana na czterech metalowych nóżkach , owalne zwieńczone z metalowym krzyżem, wewnątrz figura Matki Boskiej z dwoma aniołami.
Dąb szypułkowy przy jednej z zagród, o obwodzie 420 cm i wysokości 18 metrów został objęty ochrona prawną jako pomnik przyrody.KAPLICA P.W. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA

W Mroczeniu od 1983 roku istnieje nowoczesna kaplica murowana pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, filia parafii w Baranowie. Obecnie dobudowywana jest dzwonnica.

PAŁAC WĘŻYKÓW

W krajobrazowym parku zbudowano w latach 1840 - 1850 pałac późnoklasycystyczny. Obiekt jedenastoosiowy z dwoma dwupiętrowymi wieżami, zwrócony frontem ku zachodowi W fasadzie frontowej - czterokolumnowy portyk, zwieńczony trójkątnym frontonem. Pałac wzniesiony został przez Feliksa Wężyka - posła na Sejm Pruski, radcę Ziemiaństwa Poznańskiego, działacza narodowego i członka wielu towarzystw.
W czasie I wojny światowej mieściła się szkoła gospodarcza dla szlachetnie urodzonych panien niemieckich. W dwudziestoleciu międzywojennym pałac opustoszał. W 1943 roku Niemcy zaczęli go remontować, chcąc przeznaczyć obiekt na potrzeby szkoły hitlerjungend. Od 1945 roku w budynku tym mieściła się szkoła podstawowa, w 1975 roku powołano zbiorczą szkołę gminną, a obecnie znajduje się Gimnazjum.

Wokół rozciąga się stary park ok. 4 ha z prawie 30 gatunkami drzew w większości rodzimego pochodzenia. Rosną tu buki, cisy, sosna czarna, pospolita i wejmutka, świerk pospolity, wiąz szypułkowy, topola biała i późna, 2 gatunki lip, modrzew i inne. Z ptaków spotykane są pełzacze, kowaliki, trzy gatunki sikor, gile, grubodzioby, sójki, dzięcioły duże i kawki, które w kominach pałacu mają swoją kolonię z 6 gniazdami.

OFICYNA

Dom pochodzący z połowy XIX w., murowany. Obecnie jako budynek mieszkalny wielorodzinny.GORZELNIA

Budynek z 4 ćw. XIX w., murowany, jako dawna gorzelnia, piętrowy, przebudowany na mieszkania i obecnie jest budynkiem wielorodzinnym.


Mroczeń jest dość atrakcyjnie położony w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby gminy Baranów, wzdłuż drogi krajowej nr 39, sześć kilometrów od miasta powiatowego Kępno. Od kilku lat obserwuje się w Mroczeniu napływ ludności z okolicznych miejscowości i miasta Kępno. Znajdują się tutaj atrakcyjne tereny pod zabudowę mieszkalną, jak i pod działalność gospodarczą. Są również miejsca, gdzie znaleźć można ciszę i spokój oraz niczym nie zakłócone widoki.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2008-06-23 20:23:10


 
joor
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 14-07-2022 11:56
Postów: 28
Data rejestracji: 21.06.22

Bardzo mroczna i klimatyczna miejscowość szczególnie jesienią Grin


_________________
prywatna opieka medyczna ranking
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...
· Dziwne znaleziska po...

Losowe tematy
· Dobry dostawca inte...
· Folklor ziemi kępiń...
· Jest sprawa.
· Borówno
· Okiem Richarda Ehrl...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
44,664,360 unikalne wizyty