Zobacz zdjęcie
Galerie -> OKOLICE POWIATU KĘPIŃSKIEGO -> CIEKAWE MIEJSCA W OKOLICY POWIATU KĘPIŃSKIEGO -> Byczyna (pow. kluczborski) Poprzednie Następne
Byczyna - widok ogólny z lat międzywojennych.
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: panrysio
  Ocena: Brak
Data: 17/02/2009 02:17   Komentarzy: 19
Wymiary: 699 x 458 pikseli   Liczba wyświetleń: 2186
Rozmiar pliku: 46.13kB     
      
   
Komentarze
95 #19 panrysio 26/03/2012 02:10   
Sławomir, masz rację, że inny wynik bitwy mógł, teoretycznie, wpłynąć bardzo pozytywnie na późniejsze dzieje Polski. Podobnie zresztą, jak wiele innych zdarzeń. Osobiście bardzo lubię podobne "gdybanie", niemniej my, obecnie, jesteśmy znacznie mądrzejsi, choćby od Zamoyskiego, bo znamy późniejsze efekty dawnych poczynań naszych przodków. Nikt nie jest jasnowidzem, i często efekty aktualnych działań, nawet tych odbieranych jako pozytywne, w efekcie mogą być różne. Czy Hitler, atakując Rosję spodziewał się sromotnej klęski? Czy Stalin, mordując miliony obywateli ZSRR w imię komunizmu przewidział, iż ustrój ten runie? Czy Konrad Mazowiecki sprowadzając Krzyżaków pomyślał, iż w efekcie doprowadzi do wybuchu II wojny światowej?
Podobnych przykładów są setki, a co do obchodów rocznic bitwy pod Byczyną, o ile takie są, to podejrzewam, iż mieszkańcy Byczyny, w 95 % będący potomkami prześledleńców z Kresów, traktują ją jedynie jako ciekawostkę historyczną. Trudno zresztą mieć jakiś wyraźny stosunek emocjonalny do wydarzeń sprzed kilkuset lat. Gdyby tak parę milionów Polaków zostało przesiedlonych do Czech to zapewne niewielu z nich przejmowałyby rozstrzygnięcia bitew wojny trzydziestoletniej albo tych z czasów Jana Husa, jak również z czasów wojen Prus z Austrią. Gdyby jednak obchodzono tam np. rocznicę bitwy pod Sadową, to z pewnością na brak widzów nie można by było narzekać. Ludzie, ogólnie rzecz biorąc, lubią rozmaite plenerowe widowiska, a czy dotyczą one rocznicy jakiejś bitwy, czy to po prostu odpust albo festyn majowy - to sprawa drugorzędna.
91 #18 capitaneus1 25/03/2012 12:33   
Seba, Byczyna jest, tak jak piszesz, miejscowością bardzo ciekawą, ale zachowane mury miejskie nie są aż taką rzadkością, wystarczy prześledzić miasta i miasteczka w wojwództwie lubuskim:
- Kożuchów http://pl.wikipedia.org/wiki/Mury_obronne_w_Ko%C5%BCuchowie
- Ośno Lubuskie http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Bno_Lubuskie
- Danków http://www.dankow...ex.php?s=1
8 #17 sirena32 25/03/2012 11:35   
Sławomir bardzo ciekawa teoria- a więc zapraszam jutro http://www.kepnos...admore=432
46 #16 zdziwak 25/03/2012 10:11   
Sławek masz u mnie mnóstwo plusów. Byłem ciekaw czy ta "wersja" się pojawi.
476 #15 slawomir wieczorek 25/03/2012 09:18   
Za każdym razem, kiedy słyszę o świętowaniu przez mieszkańców Byczyny bitwy z toku 1588 uśmiecham się. Jest to przykład (jeden z wielu) historycznych paradoksów. Po części wynika on z braku pełnej wiedzy na temat bitwy a po części z ,,działalności'' poprawnych historyków.
Po krótce: bitwa pod Byczyną rozegrała się pomiędzy dwoma pretendentami do tronu polskiego: Maksymilianem I Habsburgiem oraz Zygmuntem III Wazą. Zarówno Austriak jak i Szwed był nam tak samo obcy (Szwed może mniej, bo był spokrewniony z Jagiellonami).
Jeden i drugi miał swoich zwolenników w Rzecvzpospolitej. Byczyna w tym czasie należa do Habsburgów. Większości mieszkańców miasta bliżej było do Habsburga (przeważała narodowość niemiecka). Po przegranej bitwie, wojska Habsburga schroniły się w mieście za murami obronnymi. Oblężenbie nie trwało długo, ale po zdobyciu miasta wojska Zamojskiego wzięły odwet na mieszkańcach łupiąc miasto. Rozochocone oddziały ruszyły jednak dalej docierając niemal pod Wrocław, grabiąc po drodze co się dało. Były to przecież obszary wroga.
Zastanawiam się zatem co ,,świętują'' mieszkańcy Byczyny? O ile czują się potomkami tamtych mieszkańców, to raczej mają powód do smutku usmiech. Ale takich paradoksów historii to można mnożyć...
Swoją drogą, ciekawe czy na jutrzejszym odczycie w naszej bibliotece będzie o tym mowa usmiech.
Pozdrawiam.

P.S. Gdyby bitwa miała odwrotne rozstrzsygnięcie, historia Polski potoczyłaby się zupełnie innymi drogami. Na tronie nie byłoby Wazów a byliby Habsburgowie. Może nie byłoby wojen ze Szwecją w które wciągnęli nas Wazowie, może nie byłoby Sasów, może, może, może. usmiech.
Może byłoby dla nas lepiej?
95 #14 panrysio 25/03/2012 01:00   
Na górze zdjęcia widać coś w rodzaju trójkąta, którego ramionami są dwie drogi. W jego wnętrzu widać ciemniejszy obszar. Prawdopodobnie to własnie tam w 1588 rozegrała się słynna bitwa.
680 #13 darek 24/03/2012 18:14   
Seba87 napisał/a:
Darek, głupie pytanie ale z której strony znajduje się ta fosa?
Wiele razy przelotem było się w Byczynie, wiele razy w spichlerzu na pizzy (dobrą tam mają usmiech ), ale nie kojarzę miejsca Grin


Jak będziesz w Byczynie zapytaj o Restaurację "Zamoyska" tam też serwują równie dobrą pizzę, a do fosy znacznie bliżej (bo na zapleczu) kokok
A tu kolejne zdjęcie fosy:
http://mapa.nocow.../59572907/
68 #12 Seba 24/03/2012 13:42   
Dokładnie Yreco61, droga na pierwszym planie to Basztowa.
Za to ta biegnąca na ostatnim planie, to droga na miasto co cię często chowa Wink
Również na ostatnim planie droga biegnąca w stronę prawej krawędzi zdjęcia odbiegająca od wspomnianej to kierunek Nasale, natomiast ta biegnąca w lewy górny róg to kierunek na Łubnice. Przynajmniej tak mi się wydaje. Bo może źle patrzę.
706 #11 yrec61 24/03/2012 13:33   
Czyli wszystko trzeba odwrócić, a ulica będąca na pierwszym planie (jako dojazdowa do centrum) - to dzisiejsza ul. Basztowa.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.

Losowe tematy
· Miechów dziś...
· Czy są te groby?
· Mniejszości narodow...
· Historia Wodzicznej
· Dukat lokalny
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,430,432 unikalne wizyty