Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA KĘPNO -> Olszowa do 1945 roku Poprzednie Następne
Tabliczka nagrobna żołnierzy niemieckich
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: MorgothB
  Ocena: Brak
Data: 30/12/2009 11:18   Komentarzy: 18
Wymiary: 647 x 434 pikseli   Liczba wyświetleń: 3068
Rozmiar pliku: 67.42kB     
      
   
Komentarze
69 #10 MorgothB 14/04/2021 16:16   
Nie, leżą tam do tej pory. Miejsce mam mniej-więcej namierzone, mam także ich karty grobowe, zdjęcia grobów, wiem jak, gdzie i kiedy stracili życie. Zgłosiłem ich też do Stowarzyszenia "Pomost", pewnie za jakiś czas będą chcieli ich ekshumować.
6 #9 Dominik Makosch 14/04/2021 15:33   
Cmentarz ewangelicki w Kępnie! To jest historia! Czy ich ciała ekshumowano powtórnie przed nadejściem Armii Czerwonej?
69 #8 MorgothB 14/04/2021 11:46   
Proszę o przeniesienie zdjęcia do galerii Cmentarz ewangelicki w Kępnie - tabliczka była umieszczona na krzyżu na mogile żołnierzy ekshumowanych 15.05.1940 r. z Olszowej do Kępna.
1163 #7 pawber 23/09/2014 10:57   
Witam
Czy ktoś ma jakieś szczegółowe informacje gdzie dokładnie miedzy Olszową a Podzamczem toczyły się walki ? Jakieś mapy, szkice ? Bedę wdzięczny
325 #6 zlasu 25/06/2011 10:30   
Szkoda ze odnośniki efkamy ( i nie tylko jej) odsyłają do głównej strony (na pewno od zmiany adresu ) beczy
386 #5 Anianna 24/06/2011 18:18   
Patrząc na tę tabliczkę nie mogłam się oprzeć pokusie aby coś wam opowiedzieć .
Obecnie mam przyjemność słuchania opowieści pewnej leciwej Niemki (95 lat) jest to kobieta bardzo inteligentna, miła i delikatna.
Gdy opowiada mi historie swojego życia nie jednokrotnie w oczach jej ukazują się łzy a głos jej więźnie. Te historie to opowieści jej męża, który służył w Wermachcie. On sam był zwykłym człowiekiem ,który podczas wojny osobiście nie zabił nikogo. Niestety musiał pomagać przy egzekucjach i zapędzać ludzi do piwnic gdzie byli zagazowywani.
Po wojnie zesłano go do obozów jenieckich w głąb Rosji gdzie przebywał około 5 lat
Niestety nie wszyscy Niemcy, pomimo człowieczeństwa, byli w stanie przeciwstawić się nacjonalistycznej ideologii Hitlera a pracowitość i obowiązkowość Niemców stała się piekłem dla ludzi uzależnionych od nich.
Moja narratorka nie jednokrotnie przeklina Hitlera za krzywdy jakie wyrządził światu i jej osobiście. Nie raz nie miała od męża żadnych wieści przez wiele miesięcy nie mniej jednak czekała na niego i jak mówi "Gott sei Dank ! " doczekała się. Wiele razy mi powtarzała , że jej mąż chciał być dobry i uczciwy wobec innych i samego siebie, lecz nie było to łatwe gdyż otoczony był ludźmi czyhającymi na okazję, aby wytropić jego nielojalność wobec Rzeszy.
Być może był tchórzem, więc z bólem w sercu poddawał się rozkazom.
Jednak jest wiele takich historii gdzie Niemiec potrafił być bohaterem i pomagał prześladowanym. Dla mnie każdy z tych przypadków jest niesamowity - mimo racjonalnego oglądu sprawy ,zakładającego ,że w masach morderców i zbrodniarzy statystycznie rzecz biorąc ,musieli znaleźć się "normalni"
Dlatego chyba tak fascynują mnie owe niezbyt liczne historie z nazistą w roli głównej Polecam wam książkę "Dziesięciu sprawiedliwych", wydaną przez Więzi w 1986 roku. Jest ona zbiorem opowieści Polaków, którzy w czasie wojny mieli wyjątkowe szczęście trafić na "ludzkich" Niemców i w efekcie zostali ocaleni od śmierci lub ich los, w jakiś inny sposób, uległ poprawie. Te okupacyjne wspomnienia zebrał Jan Turnau .
Jest w niej między innymi fragment opowieści żołnierza Wermachtu wracającego z frontu wschodniego, opisującego bestialstwa niemieckiej armii. Na koniec człowiek ten mówi: "Jeśli Bóg nas nie ukarze za to, co robimy, przestanę wierzyć w Boga."
4 #4 efkama 30/12/2009 21:17   
tak wyglądał Wieruszów w pierwszych dniach września właśnie
http://kepno.socjum.pl/galeria/foto/96/64
prawdopodobnie wymienieni z nazwiska na tablicy podążali właśnie w tym kierunku lecz nie dane im było dotrzeć ten kawałek w zasadzie dalej. Szkoda ludzi bo to jednak ludzie, których gdzieś w świecie po śmierci opłakiwała matka czy żona z dziećmi, ale co by było gdyby poszli dalej ? może na tej fotce http://kepno.socjum.pl/galeria/foto/96/13 znalazłoby się o wiele więcej osób ...
83 #3 cieplik 30/12/2009 21:07   
Pozwolę sobie przetłumaczyć ten nagrobek-tablicę:
"Tu spoczywają polegli za Führera i Ojczyznę"
starszy strzelec
kapral
kapral
strzelec
kanonier
kanonier
te stopnie wskazują, że 4 pierwszych służyło w piechocie a dwaj pozostali w artylerii.Faktycznie, walki toczyły się między Olszową a Podzamczem-Wieruszowem. Obie te miejscowości (co widać na zdjęciachz okresu wojny)były mocno zniszczone przez artylerię.O ile mnie pamięć nie myli to most na Prośnie został przez Polskie Wojsko wysadzony w powietrze.Jeszcze ciekawostka: przy nazwisku Paul Bauer znajduje się rzymska III. Można zatem przypuszczać, że żołnierzy o takim samym imieniu i nazwisku było trzech i dla rozróżnienia zostali ponumerowani. Z taką numeracją spotkałem się kilkakrotnie w dokumentach metrykalnych Kobylej Góry, Ostrzeszowa i Odolanowa. Również te same imiona i nazwiska tam rozróżniono numeracją rzymską.
4 #2 efkama 30/12/2009 20:42   
Oberschütze Adolf Scherbaum zm. 09.09.1939 - tu jest jakieś przekłamanie chyba bo na tablicy jest data 3.9.39 ale cała reszta pewnie zginęła dzień wcześniej a pochowana była następnego dnia. Zdjęcie rewelka !
132 #1 madzik83 30/12/2009 15:01   
wow - świetne!
W pierwszych dniach II wojny światowej w okolicach Olszowy toczyły sie podobno niezłe walki.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Marszałki
· Cmentarzysko Lipka
· Internet w Kępnie
· Internet w Bralinie
· Herb i flaga gminy ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,613,117 unikalne wizyty