Zobacz zdjęcie
Galerie -> CMENTARZE -> CMENTARZE EWANGELICKO-AUGSBURSKIE -> Cmentarz EA - Kępno (tablice nagrobne) Poprzednie Następne
Pauline Kiok geb. Neugebauer 1843-1900 und Karl Kiok 1864-1897
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: efkama
  Ocena: Brak
Data: 18/09/2010 16:07   Komentarzy: 20
Wymiary: 1024 x 1031 pikseli   Liczba wyświetleń: 2896
Rozmiar pliku: 195.15kB     
      
   
Komentarze
95 #20 panrysio 05/08/2011 01:26   
Zdziwak, akurat co do Ciebie, to ani przez chwilę nie wątpiłem, że odgadniesz to prawidłowo usmiech
Ta nazwa to po prostu próba zapisu przez niemieckiego urzędnika czysto polskiej nazwy. W sumie to bardzo słabo znam niemiecki, ale gdy starałem się ustalić, gdzie był Zrzodelny młyn spróbowałem się wczuć w Niemca i odczytać to tak, jak by on to zrobił. Wyszło na to, że "zrzodelny" to "źrodelny", czyli po prostu Źródelnia.
Piszę to po to, aby dać przykład, jak można było przeinaczać polskie nazwy oraz nazwiska. Wyglądało to tak, iż ktoś podawał polskie nazwisko czy nazwę miejscowości, a urzędnik znający jedynie niemiecki zapisywał to po swojemu. Wychodziło na to, iż, przykładowo, Kulawy to Kulhawy, Czech to Tschech, Ostrzeszów to Ostscheschow. Oczywiście później działało to też w drugą stronę, stąd np. Schubert to Szubert a Schreiber to Szrajber.
46 #19 zdziwak 04/08/2011 20:08   
Polska nazwa Źródelnia,raczej pierwotna mogła dotyczyć żródła a nie nazwiska a już zniemczona Zrodelnau , końcówką "nau" oznaczała miejsce, miejscowość.
Nazwisko Źródelny w Polsce występuje tylko w jednym przypadku. Niemcy zmieniając nazwy czy nazwiska nie kierowali się jakimiś zasadami a było to w większości sprawą przypadku, inteligencji urzędnika, jego znajomości języka polskiego itd.
325 #18 zlasu 04/08/2011 18:31   
Ja myślę ze kiedyś ten młyn mógł należeć do jakiegoś Zrzodelny'ego (przewidzieć można inna pisownie )
46 #17 zdziwak 04/08/2011 17:56   
Zrzodelny Muhle? Może chodzi o Żródelnię (Zrodelnau). Na mapach pojawiają się w tym samym miejscu nazwy Grobla, Manthelowa. Jest to na starej trasie do Rogaszyc z Mikorzyna. W tych miejscach były młyny wodne, stąd Muhle
95 #16 panrysio 04/08/2011 01:54   
Tak się jeszcze zastanawiałem, jak dochodziło do zmiany nazwisk. Z nazwiskiem Kijak pewnie było tak: Kijak-Kijok-Kiiok-Kiok. Z Kioka zrobiono Zioka zapewne w podobny sposób, jak my tutaj, t.zn. źle odczytano jedną literkę nabazgraną w gotyku. Dalej zapewne niektórych Zioków przerobiono na Cioków. W języku niemieckim literę Z czyta się jak C. Czyli, w słowie mówionym Ziok to Ciok.
Przy okazji, mam pewną zagadkę związaną z okolicznym nazewnictwem. Co to jest Zrzodelny Muhle? Dla ułatwienia dodam, iż chodzi o okolice Mikorzyna.
83 #15 cieplik 03/08/2011 09:55   
Poszperałem w moim archiwum fotografii i znalazłem zdjęcie z nagrobka z Niemiec,
na którym sporna litera K lub Z jest taka sama! Ponieważ znam dokładnie nazwisko
z niemieckiego nagrobka więc jest to na pewno litera K.
Usunąłem zatem mój poprzedni komentarz. Całkowicie zgadzam się z panrysio co do interpretacji zapisu nazwiska Kijak - Kijok - Kiiok - Kiok
Pozdrawiam
469 #14 amalina 03/08/2011 09:49   
Wydaje mi się, że niezależnie od istnienia obecnie w okolicy Zioków, Cioków, Kijoków etc. dla Carstena pochowani noszą nazwisko Kiok, co potwierdza w liście (o którym niestety nie miałem pojęcia), a przy tytule zdjęcia popełnił lapsus klawiaturowy.
Korzyść z niniejszego zamieszania to informacje o ludziach, którzy noszą obecnie nazwiska, będące prawdopodobnie pochodnymi pierwotnych, wg genezy opisanej przez Panarysia, co powinni wziąć pod uwagę badacze genealogii przodków.
Mimo, iż na http://www.verwandt.de brak nazwiska Ziok, nazwisko to nosi np. niemiecka reżyserka Ilona Ziok, a Ciokowie mieszkają np. w Karlsruhe.
95 #13 panrysio 03/08/2011 01:51   
Grzgrz, te dane o których piszesz nie są aż tak stare. A wracając do głównego tematu to wysnuwam wnioski jak niżej.
Otóż, obecnie w okolicach Kępna mieszka kilku Zioków. O Kiokach nic nie słyszałem, co wprawdzie nie znaczy, że takich tu nie ma, ale jest to mało prawdopodobne. Cała sprawa polega chyba na dość powszechnych w wieku XIX błędach dokonywanych przez księży, czy też pastorów, którzy prowadzili księgi metrykalne. Dane urodzonego czy też zmarłego podawał im ktoś z członków rodziny. Stąd brała się cała masa błędów. Wystarczyło jakieś przejęzyczenie, może też gość seplenił, ewentualnie pastor miał niedosłuch. Wielebny pisał do ksiąg to, co usłyszał. Efekt był taki, iż częstokroć ojciec i syn formalnie nosili różne nazwiska. Zazwyczaj nie dawało się tego nawet zweryfikować, bo biegłość w posługiwaniu się pismem nie była jeszcze wtedy nadmiernie powszechna. Do tego dochodził ten nieszczęsny gotyk. Ważne jednak było to, co zapisano.
Wielokrotnie widziałem, wertując dawne księgi metrykalne, jak przeinaczano nazwiska. Moje zmieniomo co najmniej dwa razy. W tym przypadku dochodzę do wniosku, iż pierwotnie chodziło o nazwisko Kijak, ewentualnie Kijok (mamy takie w okolicach). W efekcie różnych przeinaczeń część osób zaczęła nazywać się Kiiok, inni Kiok, jeszcze inni Ciok, a jeszcze inni Ziok. Jestem prawie pewny, że gdyby osoby o wspomnianych nazwiskach, mieszkające gdzieś pod Kępnem zadały by sobie trud i poszperały w swym drzewie genealogicznym to odkryłyby, iż są jedną rodziną.
Tak więc z Kijaka zrobił się Ziok (Kiok), i chyba nawet kamieniarz nie był do końca przekonany, jak ma faktycznie brzmieć to nazwisko, bo w początkowych literach imienia i nazwiska (Karl Kiok alias Ziok) poczynił jednak drobną różnicę.
10 #12 grzgrz 02/08/2011 22:52   
W Polsce mieszka 29 osób o nazwisku Ziok

Musimy pamiętać iż dane w serwisie moikrewni.pl jak i innych podobnych, pochodzą sprzed około dwudziestu lat, więc należy do nich podchodzić z pewną ostrożnością usmiech
107 #11 zofia 02/08/2011 21:24   
W Polsce mieszka 29 osób o nazwisku Ziok, w Kępnie aż 10, http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ziok.html
może należy ich spytać o pradziadów, wątpię czy pamiętają, jeśli nie interesowali się grobem. Pochowany tu Kiok vel Ziok zmarł mając 33 lata i nie żegnają go dzieci tylko żona i siostra. Link do mapy nazwiska Kiok w Niemczech podał Amalina i tam to nazwisko nosi więcej osób (173), natomiast nazwisko Ziok w Niemczech nie występuje. Opowiadam się (na wyczucie), za nazwiskiem Kiok, bo też za imieniem Karl.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.

Losowe tematy
· Myjomice.Szkoła Pod...
· Knajpy Kępna
· Kierzno
· Masłowszczyzna
· Hotel / Ulica Wawrz...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,429,911 unikalne wizyty