Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> DOKUMENTY, MAPY I PUBLIKACJE -> "LOŻA PRASOWA " po 1945 r. Poprzednie Następne
Kepno-socjum
Głos Ostrowski 1948.11.21 R.IV nr306(555)

Dodane przez: anolipe
  Ocena: Brak
Data: 31/08/2010 08:25   Komentarzy: 2
Wymiary: 392 x 866 pikseli   Liczba wyświetleń: 714
Rozmiar pliku: 175.85kB     
      
   
Komentarze
68 #2 Seba 31/08/2010 14:59   
Wspomnienie czasów, gdy wmawiano nam przyjaźń z ZSRR, w rzeczywistości "przyjaźń" jednostronną, do zasobów naszego kraju, do wytworów rąk ludzkich, do ziem naszych. "Przyjaźń" bardzo daleko idącą, gdyż "Jasne narodów słońce" - dyktator obcego państwa "łaskawie" własnoręcznie poprawiał naszą konstytucję. Obcego państwa, z którego stolicy wrócił - zmarły w co najmniej dziwnych okolicznościach - ówczesny (pierwszy) prezydent PRLu (który to wówczas - do 1953r. - mienił się jeszcze jako Rzeczypospolita Polska)...
Dzielni "Żołnierze wyklęci" walczyli wówczas jeszcze za kraj, starając się odeprzeć okupanta, lecz ich działania z góry były skazane na porażkę, co ich nie zniechęcało. Przecież ostatni z nich zginął 11 lat po śmierci Bieruta! Jakaż to miłość do Ojczyzny popchnęła ich do aż tak długiej walki za ten kraj, "gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała, gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała, a wszystko przepasane, jakby wstęgą, miedzą zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą."
Później nastały czasy Solidarności. Wielkiego związku, które nie był idealny, ale pozwolił nam na uzyskanie odrobiny wolności. Związku ludzi, którzy "byli odważni w czasie walki, ale przegrali w czasach pokoju. Większość tych, którzy stworzyli "Solidarność", w wolnej Polsce znalazła się na marginesie. Świetnie za to urządzili się oportuniści i ci, którzy do "S" przyłączyli się w ostatniej chwili.
Znowu się okazało, że prawdziwi bohaterowie zawsze przegrywają. Wygrywają za to komiwojażerowie wszelkich rewolucji. Bo dla nich wszystko jest interesem. A ludźmi tylko manipulują. Znakomicie opisał to już Dostojewski w "Biesach".
Kiedy rozmawia się z bohaterami sierpnia 1980r. są zgorzkniali, ale nie żałują. Bo nie robili tego dla siebie. Teraz zwykle żyją biednie, ale wciąż są dumni. Nie obnoszą się ze swymi zasługami. Czasem tylko się dziwią, że ci, którzy teraz przypisują sobie wielkie czyny, wtedy siedzieli cicho. Głośni zaczęli być wtedy, gdy odwaga mocno staniała.
Prawdziwi bohaterowie nie są żądni odwetu. Tylko czasem zastanawiają się, jak było możliwe, że ich prześladowcy tak dobrze się urządzili w nowej rzeczywistości. Jak spadli na cztery łapy ci, którzy z apologetów dawnego sysago w jeden dzień stali się heroldami demokracji. Dlaczego oportuniści i tchórze znaleźli świetne posady w bankach, mediach i firmach, a odważnym nadal było trudno?
Warto dziś oddać hołd bezimiennym bohaterom. I krytycznie spojrzeć na tych, którzy wszelkie zasługi przypisują tylko sobie. Warto się zastanowić, dlaczego ci ostatni tak łatwo się dogadali z ludźmi dawnego reżimu?"
(w drugiej części pozwoliłem sobie wpleść cytat, gdyż sam lepiej nie wyraziłbym swoich odczuć, które są identyczne jak anonimowego autora tej wypowiedzi).
6 #1 Dominik Makosch 31/08/2010 08:40   
jak chodziłem do podstawówki to gazetek związanych z rewolucją październikową nie wyrzucało się, po ich ściągnięciu do śmieci tylko chowało, żeby je znów zawiesić za rok, potem za rok a potem za rok i znowu
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.

Losowe tematy
· Kępno.SP nr.1.
· top 30- według socjum
· Wierzbięta i kolejn...
· Historia Taboru Wie...
· Krążkowy
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,430,248 unikalne wizyty