Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> MIASTO KĘPNO -> KĘPNO OD 1946 DO 1990 ROKU -> Ulice, budynki, obiekty Kępna w czasach PRL -> Kępno 1946-90 - Kamsiadka Poprzednie Następne
ul. Stara.
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: sirena32
  Ocena: Brak
Data: 30/10/2009 19:34   Komentarzy: 7
Wymiary: 724 x 422 pikseli   Liczba wyświetleń: 1531
Rozmiar pliku: 174.64kB     
      
   
Komentarze
8 #7 sirena32 30/10/2009 23:06   
Zdadza się fdhbladek - - miał 2 córki - przypomniałeś mi.
38 #6 fdhbladek 30/10/2009 22:25   
Jeżeli dobrze pamiętam, to w drugiej kamienicy z prawej mieszkał p. Waligóra.
8 #5 sirena32 30/10/2009 22:02   
Ja też chodziłam tam do krawca , któy nazywał się Mąka.
14 #4 wiedzma-margo 30/10/2009 21:23   
jakiej starszej części społeczności, efkama? Młoda kobieta jesteś, tylko sie dzisiaj narobiłaś i Ci w kosciach strzyka...
4 #3 efkama 30/10/2009 21:21   
okruszek - młody człek jesteś więc wszystko przed tobą usmiech i nie takie nośniki przekazu informacji pewnie "po drodze" zaliczysz ! ale ja jako przedstawicielka tej starszej części naszej społeczności również życzę sobie, żeby takich wiadomości na naszej stronie było jak najwięcej i żeby każda taka wzmianka była naszą kolejną kroplą radości usmiech
129 #2 okruszek83 30/10/2009 21:16   
Na pewno każda kamienica w Kępnie ma swoją historie i swojego bohatera który w niej mieszkał. Dzięki tej stronie i ludziom którzy ją tworzą chociaż mała część tej historii nie pójdzie w zapomnienie!!! i oby tak dalej!!
4 #1 efkama 30/10/2009 20:58   
na pierwszym planie po prawej stronie w bramie swego czasu mieszkał krawiec. Byłam kiedyś u niego i coś mi tam szył dawno ago i jakoś tak mi się nazwisko skojarzyło, że on się Lis nazywał ale pewna tego nie jestem. Wskoczyłam w wyszukiwarkę i oto co znalazłam - choć to o krawca Lisa spod Kępna chodzi :

"27 maja 1947 r. 41-letni Feliks Lis, krawiec spod Kępna wsiadł w Poznaniu do pociągu jadącego w stronę Leszna. W tym samym przedziale podróżowała wraz z żołnierzami radzieckimi młoda kobieta, Zofia Rojuk. Powiedziała, że jest repatriantką ze wschodu (pochodzi z Baranowic), a mąż sprzedał ją Rosjanom wraz z dzieckiem za butelkę wódki. Czerwonoarmiści zostawili dziecko na stacji a ją wzięli i siłą wiozą do swojej jednostki. Poprosiła krawca o pomoc.
Powiadomieni przez Lisa kolejarze z obsługi pociągu próbowali przekonać Rosjan, by uwolnili kobietę. Bezskutecznie. Nie pomogła także próba interwencji funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei na dworcu w Kościanie. Lis wysiadł w Lipnie Nowym i tam ponownie zawiadomił kolejarzy o uprowadzeniu Polki. Okazało się, że S.O.K. otrzymała już inne sygnały o zdarzeniu. Zawiadomiono stację w Lesznie, na której pociąg nr 728 miał się zatrzymać. Wjechał na tamtejszy dworzec dwa kwadranse po północy 28 czerwca...
Dyżurujący tej nocy leszczyński milicjant, 30-letni Zygmunt Handke (najprawdopodobniej wraz z innym funkcjonariuszem MO) podjął kolejną próbę przekonania Rosjan do wypuszczenia Polki. Sowieci nie byli jednak skłonni negocjować. Dwóch z nich wycelowała w milicjanta pistolety, a oficer Armii Czerwonej zagroził ?uchodzi Poliaki bo was pozastrzelam jobane wrot?. Handke odszedł, ale natychmiast zawiadomił o sytuacji na dworcu pluton alarmowy Wojska Polskiego.
Polski pluton w akcji
22-letni ppor. Jerzy Przerwa, mimo młodego wieku miał duże doświadczenie wojskowe. Brał udział w II Wojnie Światowej, uczestniczył w zdobywaniu Berlina, otrzymał sześć odznaczeń bojowych. Ocenił, że sytuacja jest na tyle poważna, że konieczne jest użycie całego plutonu. Wraz z szesnastoma ludźmi zjawił się na dworcu. Na wszelki wypadek nakazał usunąć z niego cywili i podszedł do rosyjskiego dowódcy, kpt. Sokołowa. Po krótkiej rozmowie wyszedł wraz z nim do wartowni S.O.K nakazując swoim ludziom, by do jego powrotu nikogo nie wypuszczali.
Podczas nieobecności dowódcy kilku Rosjan, w tym mjr. Kudriawcem i kpt. Wchnijim próbowało wyjść z budynku dworca. Polscy żołnierze zagrodzili im drogę. Doszło do sprzeczki. Według polskich świadków (których zeznań nie wzięto jednak pod uwagę podczas procesu) pierwsi użyli broni czerwonoarmiści. Kilkuminutowa wymiana ognia zakończyła się krwawą porażką Sowietów.
O 3.45 na dworcu zjawili się przełożeni ppor. Przerwy i funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Znaleźli martwego rosyjskiego szeregowca, dwóch oficerów w stanie agonalnym (obaj zmarli w szpitalu) i pięciu lżej rannych czerwonoarmistów."

http://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=2788
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Krążkowy.Szkoła Pod...
· Niesób
· Poczta Retro Samoch...
· Zaginiony kot
· Pierścień damski LE...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,438,641 unikalne wizyty