Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> MIASTO KĘPNO -> KĘPNO OD 1946 DO 1990 ROKU -> Ulice, budynki, obiekty Kępna w czasach PRL -> Kępno 1946-90 - ul. Wiosny Ludów i ul. Spółdzielcza Poprzednie Następne
Kępno ul.Spółdzielcza
Kepno-socjum
lata 60-te

Dodane przez: paulus
  Ocena: Brak
Data: 29/01/2009 19:38   Komentarzy: 14
Wymiary: 800 x 533 pikseli   Liczba wyświetleń: 3668
Rozmiar pliku: 43.5kB     
      
   
Komentarze
27 #14 Piotrek880129 08/05/2017 11:44   
Przed wojną też ludzie ginęli w dziwnych okolicznościach w tym pewni generałowie. Policja brutalnie tłumiła strajki więc nic nie jest czarno-białe.
6 #13 Dominik Makosch 07/05/2017 19:58   
W żadnym wypadku nie pisałem negatywnie o "sprytnych" przedsiębiorcach. Chciałem tylko nakreślić kontekst sytuacji: rządzi nami komunistyczna partia, nie ma głodnych, nie ma prawdy w szkołach, powstają wielkie osiedla, musimy udawać (albo wierzyć), że Ci, którzy nas zniewolili i wymordowali naszą elitę w Katyniu, są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Nie ma raczej problemów z pracą, a jak ktoś chce kupować w Pewexie i robić na innych wrażenie nosząc oryginalne Teksasy, to powinien być sprytny i zostać przedsiębiorcą.
Jeżeli jednak, ktoś będzie chciał zrobić wrażenie na innych działalnością w opozycji albo po prostu będzie mu to nakazywało sumienie, to może go spotkać los Pyjasa lub Popiełuszki.
51 #12 rab 07/05/2017 13:00   
A dlaczegóż to lody sprzedawali sprytni przedsiębiorcy a nie kępińscy rzemieślnicy? To były takie wysepki przedwojennej "normalności" - zaradni, pracowici ludzie. Mieli więcej ? Tak! Ale nazywać ich spryciarzami ?
A jednoznaczna ocena tamtych lat nie jest prosta. Myślę,że największym osiągnięciem był pełen dostęp do nauki.
To procentuje nadal,bo chociaż pomoc socjalna dla studentów jest mocno ograniczona, to studia na państwowych uczelniach są nadal darmowe. Za "moich czasów " (2 połowa lat 70-tych) tylko dzięki stypendium i taniemu akademikowi kończyliśmy studia, nawet tak elitarne jak medyczne.Tak obecnie wyśmiewane i potępiane punkty za pochodzenie pozwoliły ogromnej rzeszy młodych ludzi zdobyć wyższe wykształcenie. Moi przedwojenni rodzice, nie mogli nawet marzyć o szkole średniej ! Ba, również terminowanie do zawodu wiązało się z opłatami i darmową płacą ucznia.No i jak te czasy jednoznacznie ocenić? Nic nie jest tylko białe lub czarne.
6 #11 Dominik Makosch 07/05/2017 09:21   
No właśnie, trafna uwaga z tym, że nikt nie głodował. Admiratorom tego okresu, w tym samemu sobie przypominam los ks. Jerzego Popiełuszki czy Stanisława Pyjasa, który został brutalnie pobity na zlecenie SB po czym zmarł, równo czterdzieści lat temu.
Pamiętajcie o tym, wspominając smak lodów sprzedawanych przez sprytnych przedsiębiorców podczas pochodów pierwszego maja.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.

Losowe tematy
· NIESÓB szkic geogra...
· Historia Goli.
· Remiszówka.
· Bledzianów
· Kontakt
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,434,242 unikalne wizyty