Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Henryk Wendt - pastor w Kepnie w latach 1945-1949
Kepno-socjum
Ks. Henryk Wendt urodził się 7 maja 1886 r. w Nowosolnej. Studiował we Wrocławiu i Dorpacie. W czasie I wojny światowej pracował jako adiunkt w parafii holenderskiej przy kościele św. Michała w Moskwie. Organizował nabożeństwa po polsku i na polecenie bpa Juliusza Burschego prowadził poszukiwania dzieci polskich, wywiezionych z Warszawy w głąb Rosji.
Na skutek kłopotów zdrowotnych opuścił Moskwę i udał się na leczenie do Finlandii, a po zakończeniu wojny do Zakopanego.
Od 1919 r. ks. Henryk Wendt skierowany został do pracy duszpasterskiej jako proboszcz do parafii ewangelicko-augsburskiej w Wieluniu.
W 1921 r. poślubił Alicję Kawecką, z którą miał troje dzieci: Marię, Jana i Elżbietę.
Po wkroczeniu Niemców w 1939 r. do Wielunia, hitlerowska administracja wywierała nacisk na ks. Wendta, aby przyjął obywatelstwo niemieckie. Na skutek stanowczej odmowy został uwięziony i zesłany do obozu w Radgoszczu, gdzie był prześladowany ze strony komendy obozu. Po zwolnieniu otrzymał rozkaz opuszczenia ?Kraju Warty? i osiedlenia się z rodziną w Generalnej Guberni. Zamieszkał w Warszawie, gdzie jako urzędnik zarabiał na skromne utrzymanie rodziny. Dzieci jego szybko wciągnęły się do pracy konspiracyjnej. Córka Elżbieta zginęła w czasie Powstania Warszawskiego, a syn walczył w zgrupowaniu Baszta . Żonę i drugą córkę Niemcy zesłali do obozu w Niemczech. Na jego oczach Niemcy rozstrzelali brata. Po opuszczeniu Warszawy znalazł schronienie na plebanii parafii ewangelickiej w Częstochowie.
Po wyzwoleniu w 1945 r. ks. Henryk Wendt natychmiast wrócił na swoją utraconą przed wojną placówkę w Wieluniu. Zastał zniszczony kościół i plebanię. Zabrał się jednak z zapałem do odbudowy kościoła i organizacji życia w parafii.
Swoją niezłomną postawą w latach okupacji, pracowitością, zmysłem organizacyjnym i zaletami osobowości zyskał sobie powszechny szacunek i uznanie nie tylko wśród parafian, ale całej społeczności Wielunia i okolic.
Zmarł 15 lutego 1970 r., a pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Wieluniu.
31 sierpnia 2009 r. z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej śp. ks. Henryk Wendt (1886-1970) odznaczony został pośmiertnie przez Radę Powiatu w Wieluniu Medalem Honorowym Zasłużony dla Ziemi Wieluńskiej .
źródło: luteranie.pl


Dodane przez: panrysio
  Ocena: Brak
Data: 17/11/2009 01:26   Komentarzy: 1
Wymiary: 306 x 430 pikseli   Liczba wyświetleń: 1554
Rozmiar pliku: 23.95kB     
      
   
Komentarze
6 #1 Dominik Makosch 06/12/2015 09:43   
Jaki jest dokładny związek Henryka Wendta z Kępnem? Czy w latach 1945-1949 był On pastorem równocześnie w Kępnie i w Wieluniu?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Osiedle Kopa - pytan...
· Syfony Szklane
· Preisner Zbigniew
· O narodowościach na ...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Wierzbięta i kolejn...
· Cmentarz ewangelick...
· Ksiądz Wincenty Ruda
· Barbara Piasecka Jo...
· Sciupka - gdzie to ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
44,618,494 unikalne wizyty