Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> MIASTO KĘPNO -> KĘPNO OD 1946 DO 1990 ROKU -> Kępno 1946-90 - sklepy, kawiarnie... Poprzednie Następne
Księgarnia
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: sirena32
  Ocena: Brak
Data: 02/05/2020 10:13   Komentarzy: 13
Wymiary: 1799 x 1199 pikseli   Liczba wyświetleń: 1988
Rozmiar pliku: 169.68kB     
      
   
Komentarze
101 #10 bonobo 10/05/2020 12:45   
Post usune jutro jako nie trzymający sie tematu zdjęcia.


Choć nie chce mi sie z Tobą dyskutowac to odpowiem.
Twojej teorii że nie mozna było zawieszac krzyży przeczy to zdjęcie powyżej i tysiące innych.Krzyże wisiały w wielu miejscach.Panstwo nie pozwalalo zawieszac krzyży w budynkach panstwowych i mialo do tego prawo.To bylo panstwo swieckie i tyle.
Na pozostałe pytania można odpowiedziec krótko-Ty i Tobie podobni.
Zastanow sie dlaczego tu juz prawie nikogo nie ma.Ratowałeś frekwencje dzieciakami ze swojej szkoły gdy okazało sie że skutecznie zniecheciłeś stałych uzytkownikow strony do publikacji czegokolwiek.Sam tu mianowaleś sie historykiem i niech tak będzie. Pewnie znow sie przyczepisz do tego stwierdzenia a nie chce mi sie szukac kiedy i gdzie to powiedziałeś/napisałeś.Ale jest to tu,na tej stronie.

Nie podobają Ci się posty,prace,zdjęcia zamieszczane tutaj? To pozwol nam edytować,usuwac nasze wpisy,zdjęcia.Chetnie sie usuniemy.Dlaczego nie pozwalacie edytowac/usuwac starszych wpisówi zdjęć? Myslisz żejestem jedyny co tak myśli?Mylisz się. Rozmawiam z innymi uzytkownikami więc wiem.Prace są naszą własnością a ty je zawłaszczyleś i tylko tyle.
6 #9 Dominik Makosch 10/05/2020 12:06   
Myślałem, że w dyskusji tej chodzi o to, czy można było za PRL wieszać symbole religijne w miejscach użyteczności publicznej. Z tego co wiem, to z wiadomości na Socjum korzystają różni ludzie i instytucje. Od muzeum, poprzez urzędy gminne, powiatowe, szkoły aż po uczniów. I ważne jest aby wiadomości tutaj zamieszczone były rzetelne. Odniosłem się więc w mojej wypowiedzi tylko i wyłącznie do zdania (pisownia oryginalna): Każdy wieszal co mu pasowalo.
Powtarzam więc z pełną odpowiedzialnością za moje słowa: tak nie było. I w Kępnie nie można było wieszać krzyży w miejscach użyteczności publicznej i w całej Polsce tak było (w 2012 roku 93% Polaków uważało się za katolików, w 1945 97,7% i ciekawostka, w 1938 - 68%) Odniosłem się również do konkretnej sytuacji z Kępna, wspominając bezpośrednią historię z Kępna. I tylko tego powinna dotyczyć ta dyskusja.

Pozwolę sobie jednak odnieść się do pozostałej wypowiedzi Bonobo:

Co do portretów przywódców i krzyży.Nikt nie kazal wieszać takowych portretów w kościolach i co za tym idzie nie widze powodow do wieszania krzyży w miejscach publicznych typu sale,szkoly,dworce czy szalety miejskie.W miejscu pracy kilku osob czy jednej rodziny nikt nie robil problemow I to mialem na myśli pisząc że nie bylo prześladowania.W domu mogłeś i możesz powiesić sobie tysiąc krzyży.Wpychanie krzyży na siłe ,na każde wzgórze,kazdy budynek,w każdą sfere życia,święcenie wszystkiego co sie da od samochodów,poprzez drogi i szalety miejskie spowodowało że jego wartość jako symbolu religijnego jest coraz bardziej spłycana.” Osobiście, choć jestem wierzący, jestem zwolennikiem rozdzielenia państwa od kościoła i uważam, że symbole religijne nie powinny być umieszczane w jakichkolwiek instytucjach państwowych.

Czytam Twoją wypowiedź i mam wrażenie, że im więcej piszesz, tym bardziej się emocjonujesz:

„Chodzicie do kościoła już tylko by pokazać swoje wypasione oblicza,swoje ,,mam
" .” – kogo dotyczy to zdanie?

„Wasza obłuda mierzi już nawet podsklepowych pijaczków.” – kogo obłuda? O których podsklepowych pijaczków chodzi nie pytam

W przeszłości byliście aspoleczni,nie udzielaliscie sie dla ogółu.Wręcz niszczyliscie to co społeczenstwo nie zważając na ustrój czy zapatrywania polityczne budowało.Niszczyliście nawet to co historia nam materialnego pozostawila.” – kto się nie udzielał, kto niszczył?

Dzis kreujecie się na bojowników o demokracje,wielkich społecznikow czy odnowicieli spuścizny.Chcecie byc mentorami,znawcami historii.Wrecz probujecie ja kreować.” – kto się kreuje? Kto chce być mentorem? Kto chce kreować historię?

„Pamiętajcie . Znamy Was wszystkich,wiemy kim byliście ,jesteście.” – czy to jest groźba?

Możecie mydlic oczy młodym . My wiemy jak bylo,przeżyliśmy to,dotykaliśmy tego”. – Kto mydli oczy młodym? O kim piszesz „My wiem…”

Pozdrawiam serdecznie.
164 #8 angru4 09/05/2020 17:30   
Bonobo - święte słowakokok
101 #7 bonobo 09/05/2020 09:55   
I dobrze ze zdejmowano.Szkoly były świeckie,w panstwie nie wyznaniowym.W szkołach kościelnych nikt krzyży nie zdejmowal.W mojej klasie byli katolicy,ewangielicy,zielonoswiątkowcy i Swiatkowie Jehowy.Dlaczego katolicki krzyz mial dominować?
Rozumiem że Tobie zdjeto krzyż w szkole i bardzo to przeżywałeś.
Ja pamiętam lata 60-te i aż do dziś.Religia(katolicka) nie była zakazana praktycznie nigdy.Chodzilismy kto chciał.Kościół mial sie dobrze,no może nie tak jak dziś no ale Maybachów wtedy jeszcze nie byloWink
Co do portretów przywódców i krzyży.Nikt nie kazal wieszać takowych portretów w kościolach i co za tym idzie nie widze powodow do wieszania krzyży w miejscach publicznych typu sale,szkoly,dworce czy szalety miejskie.W miejscu pracy kilku osob czy jednej rodziny nikt nie robil problemow I to mialem na myśli pisząc że nie bylo prześladowania.W domu mogłeś i możesz powiesić sobie tysiąc krzyży.Wpychanie krzyży na siłe ,na każde wzgórze,kazdy budynek,w każdą sfere życia,święcenie wszystkiego co sie da od samochodów,poprzez drogi i szalety miejskie spowodowało że jego wartość jako symbolu religijnego jest coraz bardziej spłycana.Chodzicie do kościoła już tylko by pokazać swoje wypasione oblicza,swoje ,,mam" .Wasza obłuda mierzi już nawet podsklepowych pijaczków. W przeszłości byliście aspoleczni,nie udzielaliscie sie dla ogółu.Wręcz niszczyliscie to co społeczenstwo nie zważając na ustrój czy zapatrywania polityczne budowało.Niszczyliście nawet to co historia nam materialnego pozostawila. Dzis kreujecie się na bojowników o demokracje,wielkich społecznikow czy odnowicieli spuścizny.Chcecie byc mentorami,znawcami historii.Wrecz probujecie ja kreować.
Pamiętajcie . Znamy Was wszystkich,wiemy kim byliście ,jesteście.Możecie mydlic oczy młodym . My wiemy jak bylo,przeżyliśmy to,dotykaliśmy tego.
6 #6 Dominik Makosch 09/05/2020 08:52   
Panowie Bonobo i Angru4 - krzyże za PRL usuwano, np. ze szkół i nie było tam dla nich miejsca. Tak było w Kępnie, tak było w całej ludowej Polsce. Dowodem na to była jedna z wnęk w kępińskim kościele p.w. św. Marcina zapełniona krzyżami z kępińskich szkół na których pod Chrystusem umieszczono tarcze szkolne symbolizujące placówkę z której dany krzyż pochodził. Dzisiaj tych krzyży już nie ma, ponieważ z powrotem wróciły do szkół. Co ciekawe w SP 1, w jednej ze sal wisi dokładnie ten sam krzyż, który wisiał tam przed akcją usuwania krzyży, nadal ze starą, niebieską tarczą. Krzyże usuwano z placówek oświatowych w całej Polsce.
Trudno dzisiaj o wyważone opinie dotyczące współczesności i przeszłości, mam wrażenie, że ludzie dzielą się na apologetów dwóch systemów, nie dostrzegając zupełnie faktu, że większość politycznych konfiguracji ma plusy i minusy.

https://gp24.pl/j...ar/4389959
164 #5 angru4 08/05/2020 20:26   
Bonobo ma rację. Nie wiem ile lat ma "lampa" ale sądząc po wpisie to wiadomości o tamtych czasach czerpie tylko z publikacji IPN.
101 #4 bonobo 07/05/2020 10:20   
@ Lampa-nikt za wieszanie krzyży nikogo nie prześladował.Komuniści świetnie sie dogadywali z kościołem... .Każdy wieszal co mu pasowalo.
999 #3 lampa 06/05/2020 22:47   
śmieli powiesić krzyż zamiast portretu Bieruta ?
8 #2 sirena32 04/05/2020 10:46   
W środku długoletni kierownik księgarni Edwin Stachuła
94 #1 natmag91 03/05/2020 22:35   
Pierwsza z lewej p.Stachura
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Operacja "Tannenber...
· Życie naznaczone pi...
· Friederike Kempner ...
· KRĄŻKOWY szkic geog...
· Rodzina Olszówki
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,516,402 unikalne wizyty