Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA BRALIN -> Gmina Bralin do 1945 roku -> Bralin do 1945 roku Poprzednie Następne
"3 Maja 1934 Bralin"
Kepno-socjum
Jak w tytule - tak brzmi opis na odwrocie fotografii, pisany ołówkiem, z ozdobnymi "zakrętasami" liter i cyfr.
Dodam: Tłumna manifestacja w Święto Narodowe na ulicy 3 Maja !
......
Piękny, słoneczny dzień w "Miasteczku Bralin", jak śpiewamy dotąd - widać zdyscyplinowany pochód dumnych Braliniaków.
To był czwartek ("odkopałem" w tzw. "kalendarzu wiecznym") - ok. godz. 13.00 , jak wynika z padającego cienia na ulicę, równoleglą do kierunku wschód - zachód (poza łukiem do ul. Wrocławskiej na drugim jej końcu). Zapewne
Msza św. - tzw. suma wg obowiązującego rytu trydenckiego odbyła się tradycyjnie o 11.00 - z okolicznościowym kazaniem
i śpiewanymi modlitwami wydłużyła się do ponad 1,5 godziny, póżniej było formowanie szyku i widoczny przemarsz.....
Na pierwszym planie, w cieniu budynków orkiestra dęta...
W pierwszym szeregu za orkiestrą zapewne oficjele Gminy: rozpoznaję jedynie p. Leona Gallasa - pierwszy z prawej
za bębnem, następnie trzech żołnierzy - z odznaczonym sierżantem na czele (prawdopodobnie z miejscowego bralińskiego Komisariatu Straży Granicznej), w galowych mundurach z "wężykami" na kołnierzykach i butach "oficerkach".
(szersze dane, w tym wyposażenie w linku: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komisariat_Straży_Granicznej_„Bralin”)
Dotrzymuje im kroku mały chłopiec w zgrabnej czapce, a obok na stopniach wejściowych do "Pracowni obuwia Broda Konrad" elegancka Bralinianka przypatrująca się pochodowi i pewnie oczekująca na nadejście licznych szeregów obywatelskich, widocznych w dalszym planie ulicy. Za budynkami po prawej widoczna wieża kościoła ewangelickiego.
Fotografia wykonana sprzed ówczesnego budynku Włodarzy Bralina (obecnie po rozbudowie i modernizacji).
Można sobie jedynie wyobrazić, że pochód wyszedł po Mszy św. sprzed kościoła pw. św. Anny i kierował się ul. Wrocławską na wjazd w ul. 3-Maja od strony zachodniej - przy krzyżu, a następnie przedefilował całą ulicą, aż do Rynku, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.....ale to tylko przypuszczenia.
.....
Ważne daty:
3 maja 1791 uchwalenie przez Sejm Konstytucji 1 RP (5-go maja uznano, że dzień 3-go maja jest Świętem Narodowym),
1-ej konstytucji w Europie i 2-ej na świecie, po USA - z 1787 r.
1792 r. obalenie Konstytucji przez konfederację targowicką popieraną przez Rosję -
- link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja
1919 r. wznowienie obchodów święta 3 Maja Ustawą Sejmu z 29 kwietnia 1919 r.
1939-1945 r. - zakaz świętowania w czasie okupacji hitlerowskiej
1947-1990 r. - zakaz świętowania w czasie peerelowskiej władzy - tłumienie demonstracji, czy manifestacji
1951 r. Sejm zniósł Ustawą święto 3 Maja - odtąd był to zwykły dzień (poza przypadajacymi niedzielami), czyli w latach 1945 (do 28 czerwca kadencja Rządu Tymczasowego powołanego przez Stalina) do 1950 - 3 Maja był świętem (dzień wolny od pracy) - ale nieaktywnym w świętowaniu (zakaz manifestacji, pochodów)
1990 r. wznowienie obchodów święta 3 Maja Ustawą Sejmu....z 28 kwietnia 1990 r.
link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Święto_Narodowe_Trzeciego_Maja
.....
Dla niewtajemniczonych: Bralin wrócił do Polski z mocy Traktatu Wersalskiego z 18. stycznia 1920 r. - po 585 latach na obczyźnie: Królestwo Czech, Królestwo Austrii, Królestwo Prus, Cesarstwo Niemieckie, Republika Weimarska.
W 1925 r. Bralin uroczyście gościł P. Stanisława Wojciechowskiego - Prezydenta II Rzeczpospolitej Polskiej
- także wówczas tłumnie witanego przez Braliniaków, jak wykazują fotografie na tym portalu - linki:
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=7868
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=7887
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=7885
Tak oto Braliniacy wówczas cieszyli się w Niepodległej Polsce. Fotograf załączonej fotografii był we właściwym czasie na właściwym miejscu ! - uwiecznił dla potomnych kadr z uroczystości, jak widać dumnych Braliniaków, a ten chłopiec na fotografii wymownie pokazuje, jak idzie drogą obraną przez swego ojca.... krok po kroku.

......
PS. 11.11.br. 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski, 18.01.2020 r. 100-lecie powrotu Bralina do Macierzy

z pozdrowieniami
Braliniak

Dodane przez: Braliniak
  Ocena: Brak
Data: 03/05/2018 00:10   Komentarzy: 5
Wymiary: 2272 x 1704 pikseli   Liczba wyświetleń: 1755
Rozmiar pliku: 922.13kB     
      
   
Komentarze
2189 #5 Frank 23/04/2021 13:52   
Leon Gallas w procesji 3 majowej zaraz za trębaczem.
80 #4 Bralin 26/10/2018 23:42   
Jeśli dobrze policzyłem, Bralin był niepolski od 1335 r. Zdjęcie świetne. Szkoda, że nie nie pokazuje muzykantów od przodu, może bym rozpoznał dziadka? Miał wtedy 26 lat.
6 #3 Dominik Makosch 28/06/2018 10:13   
Braliniak wracaj!
Jakie są skutki hejtu prowadzonego przez osobę, która napisała:
„Chciałabym kilka dodatkowych informacji przekazać dla zainteresowanych wystawą Pana Patryka Biegańskiego. Pierwotnie miała ona być zorganizowana w Samorządowej Biblioteki Publicznej na Kościuszki, ale tam lada dzień zaczyna się remont i wiadomo jak to organizacyjnie jest trudne, tym bardziej że wszystkie zasoby placówki zostały ewakuowane na przedmieście do lokalu zastępczego.
Co do małej ilości plakatów, to sama jestem zaskoczona, mieszkańcy Kępna mogli się jeszcze nie zorientować, że taka impreza będzie miała miejsce w muzeum. Pozostaje mieć nadzieje że frekwencja będzie mimo wszystko bardzo liczna.”


Każdy, komu pokazuję wpisy Iristany wskazuje na pracownika Biblioteki Samorządowej w Kępnie. Czy tak jest naprawdę?

Iristana - jedna osoba, będąca najprawdopodobniej pracownikiem tejże instytucji publicznie krytykuje nasze muzeum, deprecjonuje prace Kępińskiego Ośrodka Kultury, łamie regulamin naszej strony, „zagryza Braliniaka”. Wszystko to Iristana, Kuma, Władziula, Sylwa, Gonzales i Agneswil. Myślę po prostu, że trzeba być złym człowiekiem, by zachowywać się w taki sposób. Czytam wymianę zdań pomiędzy jedną i tą samą osobą i czytam jakąś komedię będącą de facto smutną tragedią napisaną przez osobą mającą problemy nie tylko z uczciwością, ale też z własną osobowością. Jak można pisać do siebie i odpowiadać na własne komentarze?

Jak można w taki sposób traktować Braliniaka, który, każdy chyba to przyzna umieścił najcenniejsze wpisy i zdjęcia w tym roku na Socjum? Przecież Jego praca włożona w znalezienie zdjęć, historii, stworzenie opisów jest dla historii regionu wręcz bezcenna.

Jak można w jednej instytucji podległej Wydziałowi Oświaty, Kultury i Sportu pisać takie rzeczy o siostrzanym muzeum czy pracownikach Kępińskiego Ośrodka Kultury?

„Co mnie nie zabije, to wzmocni” – taki jest mój stosunek do tej sprawy, jako, że moja osoba była w nią również zamieszana. Wystarczy jednak poczytać komentarze pod dwoma ostatnimi zdjęciami miesiąca i plakatem wystawy Patryka Biegańskiego by dostrzec, że najbardziej ktoś zakpił tutaj ze Strażaka i Braliniaka, tego ostatniego (mam nadzieję, że się mylę) zniechęcając do naszego serwisu.
2324 #2 Braliniak 05/05/2018 14:14   
cd. zdarzeń związanych z 3 Maja 1919 r. w Wieruszowie, przekazuję dosłowny cytat z zapisu z części wieruszowskiej naszego portalu "Kepnosocjum", po zamieszczeniu tam mojej adnotacji dot. ichniejszego zdjęcia z uroczystości 3 Maja w Wieruszowie - cytuję co napisał "yrec61":

"04/05/2018 21:36
Fajnie, że to napisałeś, ale poszło nie o jednego konia a o ... sześć koni usmiech
Znalazłem wypowiedź sprawcy tego rabunku oraz odwetowego zniszczenia miasta i śmierci niewinnych ludzi. Oto relacja:"WOJNA NAD PROSNĄ. Relacja Jana Wabnica ur. w 1900 r w Bolesławcu z walk nad Prosną:

Na początku listopada 1918 r przybył do Wieruszowa sierżant Kuna, który werbował na terenie kongresówki ochotników do walki. Wiedziałem już o co chodzi. Gdyż od 1916 r należałem do POW i byłem wtajemniczony przez komendanta POW w Bolesławcu Romana Webera o zamiarach ”Poznaniaków”. Bolesławiec należał do II okręgu legionów POW. Rejonowym komendantek POW był Kruk-Strzelecki
z Częstochowy. Każdy w tej organizacji musiał posiadać pseudonim, moje pseudo to Sroka. Do pułku sierżanta Kuny (był to 27 pułk piechoty) wstąpiłem 11.XI. 1918 r. Walki, w których brałem udział toczyły się od listopada 1918 r do marca 1919 r.
Byłem w 27 pp. w 3 batalionie. Dowódcą 3 batalionu był podchorąży Grabiński, a 10 kompanii chorąży Bronisław Kuśmierek.
Walki toczyły się wokół takich miejscowości: Wieruszów, Podzamcze, Świba, Mirków, Wyszanów, docieraliśmy nawet pod Kępno – teren okupowany przez Grenzschutz.
Mój batalion stacjonował nad Prosną. „Wypady” na ziemie okupowane przez Niemców organizował zazwyczaj wspomniany już sierżant Kuna i sierżant Moś. Nie zawsze się one udawały. Nie udała się nam wyprawa do Kępna. Niemcy byli zbyt silni.
Najczęściej „akcje” przeprowadzaliśmy nocą. Duży udział przy tym brała ludnośd cywilna.
Szczególnie tragicznie zakończył się nasz atak na Wieruszów, w rezultacie tego Niemcy zniszczyli to miasto. Bezpośrednią przyczyną wściekłości Niemców była kradzież przez mój batalion 6 koni. Było to w dzień targowy. Na drugi dzień o świcie Niemcy zniszczyli miotaczami ognia doszczętnie Wieruszów. Utarczki z Niemcami trwały do marca, po czym mój pułk został przerzucony do Częstochowy.
Tak zakończył się nasz nikły udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Relację spisała Wiesława Piesyk w grudniu 1963 r na podstawie opowieści Jana Wabnica, zamieszkałego wówczas w Piaskach k/Lututowa" - koniec cytatu....
.....
całą korespondencja wraz ze zdjęciem Rynku Wieruszowa, jak wynika z komentarzy - z 3 Maja 1928-1939 r. - link:
http://www.wieruszow.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=9294&c_start=10
......
taki jak wyżej przykład współpracy na poziomie "Kepnosocjum": "O/Kępno-O/Wieruszów"
pzdr.
Braliniak
2324 #1 Braliniak 03/05/2018 10:51   
3 Maja w Polsce międzywojennej - link:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/trzeci-maja-w-przedwojennej-polsce-wielkie-swieto-czy-wielka-rozroba/tjytccl, w tym:
- jak donosił "Kurier Pabianicki" z 5 maja 1919 r. o świętowaiu w Stolicy, ale także o:
- niemieckiej prowokacji w ówczesnych jeszcze walkach o granice - ostrzale polskiego już Wieruszowa 3 maja 1919 r. (zginęło 14 cywilów, 60 zostało rannych !), a poszło o skradzionego konia.... (dodam, że przekazałem tę wiadomość na portal "Kepnosocjum" - Wieruszowa, jako komentarz do zdjęcia z obchodów święta 3 Maja na Rynku Wieruszowa w okresie międzywojennym),
- warszawska defilada w 1925 r.
- warszawskie uroczystości właśnie w 1934 r. - jak na fotografii w Bralinie
- i niestety i protesty były... i skrajności, jak to u nas bywa wedle relacji historyków - od wieków ...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Sciupka - gdzie to ...
· OPISY ZDJĘĆ
· Doruchów
· Górka Wiatrakowa /...
· Żołnierze Armii Kra...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,406,747 unikalne wizyty