Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> MIASTO KĘPNO -> KĘPNO OD 1946 DO 1990 ROKU -> Ulice, budynki, obiekty Kępna w czasach PRL -> Kępno 1946-90 - ul. Sienkiewicza Poprzednie Następne
ul.Sienkiewicza
Kepno-socjum
Pogrzeb

Dodane przez: Anianna
  Ocena: Brak
Data: 17/02/2014 20:39   Komentarzy: 2
Wymiary: 671 x 444 pikseli   Liczba wyświetleń: 1394
Rozmiar pliku: 59.45kB     
      
   
Komentarze
32 #2 Monika29 22/02/2014 22:53   
Z tego, co pamiętam to piesze kondukty pogrzebowe w mieście są zakazane. Wszystko jednak zależy od wielkości miasta. Jeśli chodzi o pogrzeby ewangelickie, to zawsze przed pochowaniem zwłok zmarłego odbywa się nabożeństwo żałobne w Kościele gdzie znajduje się też ciało zmarłego, przywiezione przez firmę pogrzebową. Po nabożeństwie wszyscy samochodami udają się na cmentarz. Tak właśnie dzieje się w Kępnie. Natomiast w Ostrzeszowie korzystamy z kaplicy na cmentarzu Rzymsko-Katolickim a potem samochodami udajemy się na cmentarz.
95 #1 panrysio 20/02/2014 01:46   
Wspaniałe zdjęcie! Dziś wielu już nie pamięta, jak wyglądał ten fragment Kępna. Nie ma tego budynku w tle, tam, gdzie dziś jest "Eko", Nie ma krzaczków po lewej i prawej. Nie ma również konduktów pogrzebowych idących przez miasto. Dawniej prawie codziennie ulicą Szpitalną i Sienkiewicza szedł jakiś pogrzeb. Chyba ostatni taki, tego typu, pogrzeb odbył się w listopadzie 1992. Wtedy chowano księdza Rapiora.
Wczoraj odbył się pogrzeb p. Karolewskiego, długoletniego kościelnego. Przejścia konduktu przez miasto jednak nie było, choć poprzedzająca pogrzeb msza miała miejsce w kościele św. Marcina i tam nawet była trumna ze zwłokami ŚP pana Walerka
Inne czasy, a może nawet inne przepisy, zabraniające uroczystości pogrzebowych na ulicach miast. W sumie to nawet nie wiem, czy obecne prawo jakoś to reguluje?
Nie wiem również, jak z pogrzebami radzą sobie Ewangelicy? Wszak nie maja oni kaplicy cmentarnej (bo ją lata temu zdewastowano !!!), a każdy pogrzeb zawsze poprzedza msza. Nie wiem zatem, czy kondukt idzie przez miasto, czy nie.
W sumie to nie wiem także, jak w Kępnie obecnie wyglądają pogrzeby świeckie. Skąd zaczyna się eksportacja zwłok?
Dawniej tego typu, wspomnianym przed chwilą pogrzebom towarzyszyła wielka "pompa". Pamiętam pogrzeb jakiegoś partyjniaka, kiedy kondukt chyba ze trzy razy okrążał rynek, zanim, w towarzystwie orkiestry, skierował się w stronę cmentarza. Był tłum żałobników, ale składał się on w 80-90 % z rozmaitych delegacji, których członkowie przynajmniej w 3/4 byli uczniami miejscowych szkół. Też tam byłem, ale na czyim pogrzebie - nie wiem. Po prostu - kazali iść.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Cmentarz ewangelick...
· by dxdan - Ostatnie...
· Myjomice
· Historia Miechowa.
· Erinnerungen an Kem...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,425,647 unikalne wizyty