Zobacz zdjęcie
Galerie -> OKOLICE POWIATU KĘPIŃSKIEGO -> CIEKAWE MIEJSCA W OKOLICY POWIATU KĘPIŃSKIEGO -> Namysłów (pow. namysłowski) Poprzednie Następne
Namysłów - Namslau
Kepno-socjum
Ośrodek Rehabilitacji Inwalidów w Namysłowie. Lata 1915 - 1920. Dzisiejszy szpital powiatowy.

Dodane przez: Richtalensis
  Ocena: Brak
Data: 20/05/2012 14:28   Komentarzy: 3
Wymiary: 906 x 558 pikseli   Liczba wyświetleń: 1137
Rozmiar pliku: 91.7kB     
      
   
Komentarze
24 #3 lulek 03/03/2013 18:02   
kempen napisał/a:
Neobarok wilhelmiński - tak jak nasza SP nr 1 i LO nr 1 -

Nasze szkoły są zdecydowanie bardziej klasycystyczne, a w szczególności LO.
W Namysłowie jest "czysty" neobarok , u nas LO nawiązuje do architektury "rodzimej" niemieckiej (Heimatstil). Wystarczy porównać nasze liceum z LO nr 1 Richarda Pluddemanna z Wrocławia, które zachowując oczywiście skalę jest praktycznie identyczne: http://dolny-slas...ity=509268 usmiech
6 #2 Dominik Makosch 03/03/2013 12:07   
Neobarok wilhelmiński - tak jak nasza SP nr 1 i LO nr 1 - widać w tych czasach taka moda była.
323 #1 Richtalensis 20/05/2012 21:21   
Historia szpitala w Namysłowie:
W chwili, kiedy dobiega końca modernizacja szpitala miejskiego, warto poznać dzieje rozwoju służby zdrowia. Ciekawostką może być fakt, że jeszcze 60 lat temu lecznica działała w innym miejscu niż obecnie.
O pierwszych punktach, które dzisiaj nazwalibyśmy aptekami, kroniki miejskie wspominają już w XIV wieku. Były to miejsca z ziołami leczniczymi oraz specyfikami pomagającymi na różne dolegliwości. Pierwsza profesjonalna apteka w Namysłowie powstała dopiero w XVII wieku. Działały też szpitale, ale były to raczej placówki w rodzaju dzisiejszych zakładów opiekuńczych i przytułków. Bezpłatne korzystanie z takich przybytków przysługiwało biednym, starym i schorowanym mieszkańcom miasta. Natomiast zakłady takie utrzymywały się z datków zamożnych mieszczan oraz zapisów jakie w testamentach umieszczali ich dobroczyńcy.
W 1384 rok działało w Namysłowie już pierwsze hospicjum namysłowskie pod wezwaniem św. Ducha i św. Jerzego. Natomiast przytulisko dla chorych na trąd istniało w XIV wieku. Nie znane jest jego dokładnego położenia ale wiadomo, iż znajdowało się koło mostu prowadzącego do miasta. W 1456 roku burmistrz Stefan Kun z rajcą Retschem kupili od niejakiego Jana Wynerna i jego żony Gertrudy folwark za 150 florenów, z którego dochód został przeznaczony na działalność miejskiego szpitala. Folwark działał w Ligotce. W 1538 roku klasztor pofranciszkański został zamieniony na szpital. Pierwsze lecznice zaczęto budować dopiero w XIX wieku. W 1817 rajcy miejscy uchwalili sprzedaż grożącego zawaleniem dawnego domu opieki dla chorych na Krakowskim Przedmieściu. Radni przeznaczyli dochód z tej transakcji na budowę nowego szpitala, która ostatecznie ruszyła w 1818 roku. Dzisiaj w tym obiekcie mieści się szkoła muzyczna. W 1824 roku przeprowadzono natomiast obowiązkowe badania dla mieszkańców, którzy nie przekroczyli 30. roku życia. W Namysłowie często panowały epidemie ospy. Dlatego w 1858 roku przeprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie. Duży szpital miejski (1919-1920) na ponad 200 osób działał w budynku, gdzie po wojnie mieściła się przychodnia zdrowia. Chodzi o obiekt przy ul. Mickiewicza, który dzisiaj stoi nieużytkowany.
Natomiast miejsce, w którym dzisiaj działa szpital, przed wojną należało do zakonu Bonifratrów. Duchowni prowadzili w nim zakład opiekuńczo-leczniczy dla kalekich chłopców i mężczyzn chorych na epilepsję. Opiekowali się nimi, poza średnim personelem medycznym, lekarz internista, ortopeda i chirurg. W szpitalu uczono młodzież zawodów.
Budynek obecnego szpitala powiatowego wybudowano w latach 1911 - 1913. Do dzisiaj zachował praktycznie niezmieniony kształt. Co prawda dobudowano do niego nowy obiekt z przychodniami, oszklony korytarz i nowe sale operacyjne, to bryła zabytkowego budynku pozostała niezmieniona.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Marszałki szkic geo...
· Chynowa
· Wykopaliska w Nowej...
· Jutrków
· Towarzystwo Miłośni...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,486,981 unikalne wizyty