Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> FOTOZAGADKA Poprzednie Następne
Co to za figura?
Kepno-socjum
Czy wiecie, drodzy Forumowicze, kogo przedstawiała figura stojąca na rychtalskim rynku mniej więcej w miejscu, gdzie ta na obrazku?

Co się z nią stało i kiedy to stało?

Pozdrawiam

dMkM

Dodane przez: dmkm
  Ocena: Brak
Data: 17/06/2011 20:53   Komentarzy: 4
Wymiary: 1024 x 642 pikseli   Liczba wyświetleń: 2353
Rozmiar pliku: 409.53kB     
      
   
Komentarze
107 #4 zofia 18/06/2011 21:27   
Dmkm, jedna zagadka rozwiązana i dajesz kolejną łamigłówkę. Co oznacza "wdł."? Podam rozwiązanie - skrót "wg" słowa "według". Odgadłam dopiero przy drugim "wdł.".
422 #3 dmkm 18/06/2011 20:02   
@#1 | natmag91
@#2 | Richtalensis

Dziękuję za odpowiedzi.

Niewiele się pomyliłem, bo cokół na obrazku faktycznie jest spod Nepomuka, zresztą ta widoczna figura też mi na św. Jana Nepomucena wygląda.

Dziękuję za przedstawiony ciekawy kawał historii.
Cieszę się, że figura przetrwała. Co do malowania, to o ile mnie pamięć niemyli, w rychtalskim kościele figurki też są malowane i to całkiem "świeżo malowane", bo może z 10 lat temu.

Może mi się wydaje, ale figurka, chyba św. Franciszka z dzieciątkiem, stojąca przy chórze, pod ścianą z lewej strony, jeszcze niedawno nie była pomalowana?

Pewnie "Ameryki" przed Wami nie odkrywam, ale ot tak sobie zwrócę uwagę, że do osobliwości Wielkopolski można zaliczyć nazwiska mieszkańców. Charakterystyczne są formy "imię + iak", np. Jóźwiak, Pawlak. Wdł. "Moikrewni.pl" osoby o takich nazwiskach zamieszkują głównie przestrzeń w środku Polski od Poznania po Łódź, która zdaje się dawno, dawno temu też była uznawana za Wielkopolskę. Ciekawe, że ani zmiany regionów, ani Zabory nie zerwały łączności Wlkp. z tzw. "kongresówką".

Piszę o tym, z uwagi na nazwiska budowniczych groty przykościelnej, panowie Władysław Grześniak, Ignacy Maryniak, Józef Wawrzyniak, Stanisław Stężały, które zdają się potwierdzać popularność tej odimiennej formy.

Co do niezgodności detali obrazka z historią, cóż... wytłumaczenie jest proste. Obrazek nie miał przedstawiać przeszłości. Tak sobie wyobrażam Rychtal, może w 2014 roku, co Wy na to?

@ Richtalensis, to pytanie z innego wątku (tego z browarem; wrócę do niego tam), czy wiesz coś więcej na temat Zawady? Czemu ziemie należały do kościoła w Krzyżownikach? Czy wdł. świeckiej administracji Zawada też była krzyżownicka?

Pozdrawiam
DMkm
323 #2 Richtalensis 17/06/2011 23:15   
Figura przedstawiał św. Jana Nepomucena. Kapliczka stała na południowej części rynku (tak jak ta na tej wizualizacji) była ustawiona na wysokim cokole plecami do ratusza, w cokole znajdowała się pompa, była otoczona kutym płotem, obok kapliczki rosły cztery drzewka. W 1940 roku hitlerowcy chcieli zniszczyć barokową figurę, ale mieszkańcy Rychtala zdemontowali ją i umieścili w kruchcie wieży kościoła, gdzie spokojnie przetrwała wojenną zawieruchę. W 1945 roku panowie Władysław Grześniak, Ignacy Maryniak, Józef Wawrzyniak, Stanisław Stężały wybudowali obok kościoła kamienną grotę, w której umieszczona został figura św. Jana Nepomucena. Figura wykonana jest z piaskowca, niestety obecnie pomalowana farbą olejną. Dziś stoi w kapliczce przy bramie wejściowej na teren kościoła, w a grocie ustawiono Matkę Bożą. W latach międzywojennych w centrum rynku nie było gazowej latarni tak samo na budynkach w rynku latarnie nie były umieszczone tak "gęsto". Kielich latarni nie wisiał tylko był umieszczony na ramieniu. Piętrowy budynek (bez kwiatów na parapetach) przed wojną był parterowy z murowaną wypustką na poddaszu.
94 #1 natmag91 17/06/2011 23:06   
Sylwetka na postumencie przypomina św Jana Nepomucena. uchodził za nieformalnego patrona Czech, a jego kult silnie promieniował na sąsiednie ziemie, zwłaszcza Śląsk.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Dawne nazwy ulic w ...
· Cmentarze ewangelic...
· SPOTKANIE INTEGRACYJNE
· Akcje a ogniska
· Pierścień damski LE...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,501,410 unikalne wizyty