Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA ŁĘKA OPATOWSKA -> Gmina Łęka Opatowska do 1945 roku -> Siemianice do 1945 r. Poprzednie Następne
Wnętrze pałacu w Siemianicach
Kepno-socjum
W szklanej gablocie widzimy bogato zdobione kamieniami szlachetnymi siodło i rząd koński, zdobyty pod Wiedniem w 1683 r. przez Przecława Szembeka. Siodło to musiało należeć do bogatego paszy (wysokiego oficera tureckiego).

Przecław Szembek występuje w dokumentach jako kasztelan wojnicki i starosta biecki. Zasłynął jako dzielny żołnierz, służąc w wojsku koronnym już za panowania Jana Kazimierza, następnie walczył w chorągwi husarskiej króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, a po jego śmierci w chorągwi Jana III. Wraz ze Sobieskim wziął udział w bitwie pod Wiedniem w 1683 r., skąd przywiózł pokaźnie łupy ze zdobytego przez Polaków obozu tureckiego. Po śmierci Jana III w 1696 r. poprowadził w czasie bezkrólewia pod Warszawę pospolite ruszenie szlachty województwa krakowskiego, odgrywając jak się wydaje niemałą rolę podczas elekcji nowego władcy. Przecław zdobył łaskę i zaufanie nowego elekta, bowiem August II powierzył mu dowództwo nad kilkutysięcznym wojskiem saskim w Krakowie. Kasztelanią wojnicką obdarzył go w ostatnich miesiącach swego życia Jan III aktem z 5 marca 1696 r. Pomyślną karierę polityczną Przecława Stefana przerwała przedwczesna śmierć w 1701 r.

Dodane przez: capitaneus1
  Ocena: Brak
Data: 27/04/2011 12:53   Komentarzy: 5
Wymiary: 1024 x 709 pikseli   Liczba wyświetleń: 1859
Rozmiar pliku: 108.06kB     
      
   
Komentarze
476 #5 slawomir wieczorek 20/10/2013 19:33   
Przecław Szembek nie jest przodkiem Szembeków związanych ze Siemianicami.
Najstarszy właściciel Siemianic pochodzący z rodu Szembeków (konkretnie Aleksander Szembek ur. ok. 1685 , zm. po 1733) oraz Przecław Szembek zm. w 1701 mieli wspólnego pradziadka Stanisława Szembeka (ur. ok. 1540r., zm. 1599), który był mieszczaninem i rajcą krakowskim. Trudni dziś powiedzieć w jaki sposób rząd turecki przeszedł w ręce Szembeków ze Siemianic.
Siostra Krysta w swoich wspomnieniach pisała: ,,... najcenniejszym w zbrojowni był rząd turecki, zdobyty pod Wiedniem przez Przecława Szembeka, który miał również zdobyć i przyprowadzić tureckiego bachmata, od którego pochodzą siemianickie srokacze. Podpis Przecława zachowany był na ciężkim, srebrno-złotym czapraku. Siodło, o wysokim łęku, pokryte było karmazynowym aksamitem, brzegi złocone, wysadzane, tak jak ogromne strzemiona i uzda, rubinami i turkusami. Na wystawie krajowej we Lwowie 1894r. były tylko 4 podobne siodła, włącznie z naszym''.

Dodam jeszcze, że część rubinów była wydłubana, nie wiadomo przez kogo i kiedy.

Pewnie obecnie, ubytki uzupełniono imitacjami kamieni.
68 #4 Seba 20/10/2013 15:53   

capitaneus1 napisał/a:
Gdzieś obiło mi się o uszy, że jednak to siodło odnalazło się w ostatnim czasie w jednym z krakowskich muzeów, bodajże w Muzeum Czartoryskich. Mam nadzieję że to nie jest tylko pogłoska.

Rząd zdobyty przez Przecława widziałem wczoraj w skarbcu zamku na Wawelu usmiech
Zwróciłem na ten komplet szczególną uwagę ze względu na opis, który wspominał iż rząd został zdobyty przez Przecława Szembeka. Dzisiaj miałem właśnie sprawdzić, czy jest on powiązany "z tymi" Szembekami, a tutaj proszę - zdjęcie i komentarze w temacie Grin

Powyższe zdjęcie niestety nie oddaje piękna i zdobień tegoż rzędu. Postaram się znaleźć kolorowe zdjęcie na stronach muzeum wawelskiego (niestety nie zrobiłem zdjęcia - zakaz fotografowania).
91 #3 capitaneus1 19/10/2013 12:08   
Pan Maciej Szeptycki, Prezes Zarządu Fundacji Rodu Szeptyckich napisał:
"Warto moim zdaniem zwrócić uwagę widza nie tylko na wspaniałe zdobyczne siodło Przecława Szembeka, ale również na wiszące na ścianach obrazy. Widać 14 tzw. akwarel Fredrowskich malowanych przez Juliusza Kossaka. Przedstawiają on Aleksandra Fredrę, jego braci Seweryna, Henryka, Edwarda, jego syna Jana Aleksandra oraz kilku jego przodków. Obraz 15 - w prawym dolnym rogu nie należy do tej kolekcji.
Na sztalugach stoi portret Aleksandra Fredry autorstwa Aleksandra Raczyńskiego.
Większość tych obrazów znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie".
91 #2 capitaneus1 27/04/2011 22:36   
Zawierucha wojenna, żołdacy niemiecy i sowieccy... Z pałacu zginęło wiele bezcennych zabytków. Gdzieś obiło mi się o uszy, że jednak to siodło odnalazło się w ostatnim czasie w jednym z krakowskich muzeów, bodajże w Muzeum Czartoryskich. Mam nadzieję że to nie jest tylko pogłoska.
236 #1 Marek Poprawa 27/04/2011 21:01   
Dużo się nasłuchałem na temat tego siodła, za dzieciaka. Podobno zaginęło z pałacu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Kępno w okresie Pow...
· Stefana Matysiaka "...
· Kępno nie po polsku
· KONKURS WALENTYNKOW...
· Historia Lasek
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,405,035 unikalne wizyty