Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Perzów
 Drukuj temat
Festyny z trąbą w Trębaczowie.
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 04-06-2008 20:33
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

W ogródku proboszcza parafii Trębaczów koncertowali już Golcowie, Natalia Kukulska, Arka Noego, Bajm i Budka Suflera a w tym roku zagra prawdopodobnie T.Love. Na te koncerty przychodzi po kilka tysięcy ludzi, mimo że parafia liczy 900 dusz.



Ksiądz Eugeniusz Walczak nie wie, dlaczego został księdzem. - A im jestem starszy, tym jeszcze bardziej nie wiem. W słowie "powołanie" jest coś ważnego, ja po prostu usłyszałem ten głos i nie umiem tego wytłumaczyć - zadumał się i machnął ręką.
Ksiądz Walczak nie wie również, czy organizowane przez niego festyny przyciągają ludzi do Kościoła. - Bardzo bym chciał w to wierzyć, ale przecież nie będę stał przy wejściu z grafikiem i odhaczał, kto chodzi, a kto nie. Zresztą modlitwa to bardzo indywidualne przeżycie i tak naprawdę rzecz nie tkwi w samym chodzeniu w niedzielę na mszę - uważa.
Nie wie też, czy i tym razem festyn mu się uda, bo każdy organizowany przez niego koncert to ryzyko finansowe. Parafie nie mają taryfy ulgowej, a gaże, które płaci gwiazdom, są tymi z najwyższej półki. Koszt imprezy musi więc pokryć sprzedaż biletów.

Festyn z pompą, czyli z trąbą

Dawno temu, kiedy ksiądz proboszcz był już księdzem, ale nie był jeszcze proboszczem, wybrał się na pielgrzymkę do Włoch. - I tam zobaczyłem, jak w małych miejscowościach można wspólnie świętować odpust - z korowodami, orkiestrą i sztucznymi ogniami. Wesoło i spontanicznie, we włoskim stylu - opowiada.
Przemyślał sprawę i doszedł do wniosku, że Polacy nie gęsi, też swój styl mają. - Festyny to element kultury, nas samych. Razem z tymi wszystkimi kolorowymi wiatraczkami, balonikami na druciku i watą cukrową. Niepotrzebnie się z nich szydzi - uznał i jak pomyślał, tak postanowił zrobić. - Ale wcześniej jako młody wikariusz nie miałem szansy realizować swoich pomysłów - wtrąca. Szansę dostał przed dziesięcioma laty, kiedy objął probostwo w Trębaczowie.
Dziesięć festynów temu proboszcz wybrał strategiczny moment. - 15 sierpnia w parafii jest odpust, jest to również dzień wolny od pracy, no i środek wakacji - wylicza.
I zaczęły się festyny, w których motywem przewodnim była trąba - nazwa miejscowości, bo po plebanii chodzili ludzie przebrani za trąby i rozdawali dzieciakom słodycze, bo poprzez nazwę ksiądz chciał nakłonić swoich parafian, żeby śmiali się, także sami z siebie, ze swej miejscowości. Zresztą proboszcz nigdy nie należał do księży, którzy gromią parafian z ambony. - Po co kogoś straszyć? Miłość Boża jest wielka i usuwa lęk, a w życiu jest przecież tyle pięknych, dobrych stron, że lepiej się do nich odwoływać - przekonuje.
Trąbą stała się parafialną tradycją i przybiera coraz to nowe postaci. Na najbliższym festynie pojawi się na przykład herbata z okolicznych ziół - "Trębiczka", która - jak ma nadzieję proboszcz - również stanie się częścią parafialnej tradycji.



Koncerty zaczęły się na plebanii na długo po tym, jak przyjęły się festyny. W tym roku gwiazda wystąpi w Trębaczowie po raz szósty i będzie to T.Love. Koncert odbędzie się tradycyjnie w ogrodzie probostwa, a widzowie będą na niego wchodzić przez stodołę.

Ksiądz nie zna wszystkich ludzi, którzy pomagają mu zorganizować koncert, bo - jak mówi - całość ma iście mafijną strukturę. - Ja mam dwie, trzy osoby do pomocy, one z kolei kolejnych kilka i tak się tworzy sieć, a każdy coś robi - opowiada ksiądz. No i nie można zapomnieć o strażakach, których ksiądz ściąga chyba ze wszystkich okolicznych gmin. Oni też są częścią tej sieci.

- Co roku mówię sobie, że czas zatrudnić do tego wszystkiego profesjonalną agencję koncertową, ale potem sam zaczynam organizować kolejny koncert, adrenalina płynie we krwi i już wszystko jest w porządku - mówi.

Po co ksiądz w ogóle organizuje te koncerty?

- Bo w ludziach jest taka potrzeba, żeby się wspólnie bawić, świętować. Przecież życie nie jest dane nikomu za karę.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2008-06-23 12:03:25


 
joor
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 29-09-2022 10:33
Postów: 28
Data rejestracji: 21.06.22

Ciekawy wywiad. Jestem ciekaw czy będzie kontynuacja.



__________________________________
https://samozatr...

Edytowane przez Mustava dnia 18-10-2022 09:37
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Airsoft i Paintball
· Kościół w Pisarzowi...
· Co Kępno ma wspólne...
· Kobyla Góra
· Monografia Myjomic ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,405,805 unikalne wizyty