Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 6


· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,332
· Najnowszy użytkownik: piotr placzkowski
Losowa fotografia
Cmentarz ewangelicki w Chlewie
Cmentarz ewangelicki w Chlewie
Cmentarze ewangelickie w okolicy
Szybkie linki
_Old_Mapa nazw miejscowych Kępna i okolic
Kepno - nazwy miejscowe 1

Musisz zalogować się, aby móc dodać znacznik.

O mapie Zarówno użytkownikom naszej strony jak i członkom naszego stowarzyszenia nie jest obca troska o ocalenie szeroko pojętej kultury materialnej naszej Małej Ojczyzny. Uważamy, że równie ważna jest kultura niematerialna związana z naszym lokalnym językiem, zwyczajem, wiarą lub tradycją. Dlatego istotne wydaje nam się nie tyle zachowanie co zebranie i zewidencjonowanie Nazw Miejscowych samego Kępna, a później także szeroko pojętych okolic miasta. Nazwy miejscowe Kępna i Jego okolicy tworzone były zgodnie z przyjętymi w języku polskim zasadami tzn. ich treść lub znaczenie wywodzono od np. cechy krajobrazu lub zajęcia ludzi zamieszkujących dawniej konkretny teren. W chwili obecnej nie ma wystarczającej ilości źródeł aby w jakikolwiek sposób sklasyfikować nasze lokalne nazwy ze względu na ich znaczenie. Być może informacje, które zdobędziemy pozwolą na stworzenie jakiegoś opracowania. Zebranie jak największej ilości danych związanych z Nazwami Miejscowymi jest w naszym zamyśle pierwszym krokiem prowadzącym do opracowania przez kepnosocjum.pl oraz Stowarzyszenie Socjum Kępno i Okolice Mapy Historycznej Kępna i Okolic.

W jaki sposób podzielić się swoją wiedzą dotyczącą nazw własnych – wystarczy użyć znacznika i w odpowiedni sposób go opisać, warto też wtedy swój wpis odnotować w komentarzach pod mapą, określając jaką nazwę się dodało.

Przypominamy, że głównym celem zamieszczenia mapy jest zdobycie informacji związanych z Nazwami Miejscowymi, można również umieszczać na niej historyczne obiekty ale tymi zajmiemy się w czasie późniejszym. Nie celowe jest umieszczanie na mapie znaczników związanych ze współczesnym Kępnem, np. stacji benzynowych czy bibliotek.

Źródłem do niektórych nazw była książka „Z Dziejów Kępna” Wacława Kokocińskiego i Jana Kurzawy, której fragmenty mówiące o nazwach własnych umieszczę się pod tym linkiem: https://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=23169

Jeżeli ktoś zna jakiekolwiek nazwy miejscowe niemieckie lub żydowskie proszę również o ich podanie.

Oto kilka nazw, których nie udało nam się umiejscowić: Bulnik, Łysa Góra, Świński Dół. Przypominam, że część pozostałych nazw została umieszczona orientacyjnie więc prosimy o poprawki.
Ocalmy historię naszej małej ojczyzny!
Uwaga: Wszelkie uwagi, błędy, sugestie dotyczące działania samej mapy prosimy zgłaszać w TYM temacie na forum
Komentarze
8 #20 sirena32 08/01/2011 19:10   
Tak to była teściowa Pryśnadki .
4 #19 efkama 08/01/2011 17:59   
sirena32 napisał/a:
Pania Bednarzowa nazywaliśmy Pryśnadka i

czy ta pani Bednarzowa dożyła ponad 100 lat ?
27 #18 Piotrek880129 08/01/2011 16:30   
Ten staw jeszcze istnieje Sirena tylko mówią na niego Kacze Oko.
8 #17 sirena32 08/01/2011 16:07   
* Za torem kolejowym miedzy dworcem i Mianowicami na wysokości majątku mianowickiego był ( chyba juz zasypany ) staw zwany Pasternikiem na który chodziło się na łyżwy.

* Na ul. Cichej państwo Bednarzowie mieli ogrodnictwo za nim było kilka drzew i łąka i miejsce to nazywano "Za Pryśnadką". Bednarzowie byli repatriantami ze wschodu i mówiąc mocno "zaciągali" wtrącając rosyjskie słowa np. ja priszła, Panią Bednarzową nazywaliśmy Pryśnadka i stąd ta nazwa.

* W miejscu gdzie jest staw KOSiRu w latach 50-tych młodzieżowa formacja Służba Polsce w czynie pogłębiała ten zbiornik do dziś wielu starszych mieszkańców nazywa go SP.
47 #16 Andrew58 08/01/2011 15:03   
Kisownia czyli żwirownia była na terenie byłego wysypiska śmieci na Mianowicach był tam piękny lasek w którym odbywały się majówki. Jest jeszcze jedno miejsce,za lasem w którym pochowany był właściel majątku Miamowic jest lasek z małym stawem już zarośniętym kiedyś nazywanym "Moczydłem",również spotykali sie tam na majówkach i nie tylko.
6 #15 Dominik Makosch 08/01/2011 13:23   
pochodzenie nazwy Jeziorany wywodzi się z tego co wiem od faktu, iż osiedle 700 lecia było w dużej mierze zamieszkiwane przez ludność napływową z terenów wiejskich - dlaczego połączono wyraz "Jeziorany" ze środowiskiem wiejskim - nie wiem. W Śremie jest osiedle Jeziorany i jest to chyba jego oficjalna nazwa no i jest jeszcze miejscowość Jeziorany na Mazurach. Dzięki Juras za informację.
281 #14 juras 08/01/2011 13:16   
"Jeziorany" obecne Os.700-lecia, ale skad ta nazwa sie wziela nie mam pojecia.
Lasek Cióśkiego (nie jestem pewien czy poprawnie napisalem) znajduje sie pomiedzy Mianowicami a Olszowa. Dokladnie jadac w kierunku Olszowy po lewej stronie drogi, miedzy stacja benzynowa a hurtownia budowlana.
6 #13 Dominik Makosch 08/01/2011 12:17   
anp48 - o takie informacje właśnie nam chodzi, Andrew napisz dokładnie gdzie była ta "Kisownia"i do "Cióskiego" (można się niby domyśleć gdzie to drugie było)
47 #12 Andrew58 08/01/2011 10:59   
na majówki chodziło się na"Kisownie"i do "Cióskiego",piszę tak jak się mówiło
54 #11 anp48 08/01/2011 03:35   
Na końcu ul.Polnej są łąki.To miejsce w latach 50-tych zwane było "Piekło i Niebo"
W miejscu gdzie ulica Walki Młodych k/ogródków działkowych przecina Strugę był mostek z tamą-śluzą.To miejsce zwano "Ślojse"
Nasyp kolejowy w rej.ul.Wieluńskiej zwany był "Besiongiem".
Idąc wzdłuż torów kolejowych od ul.Wieluńskiej do Baranowa napotyka sie po lewej str.zalesiony teren -to "Borki",a jeszcze dalej idąc wzdłuż torów też po lewej stronie sosnowy lasek a w środku żwirownia -to "Suśnie"

Edyt. Administrator:
Szlojsa - zdjęcie
Most na Szlojsie zimą
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
44,415,536 unikalne wizyty