Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA TRZCINICA -> Gmina Trzcinica - kościoły Poprzednie Następne
Laski. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej
Kepno-socjum
Czasy nowożytne kościoła w Laskach związane są z paulinami, właścicielami pobliskiego majątku ziemskiego. To oni w 1627 r. wznieśli drewnianą świątynię, którą rozbudowywali jeszcze trzykrotnie w latach: 1670, 1738 i 1780. Początkowo była ona filią parafii opatowskiej, a od 1635 r. parafii w Trzcinicy. 11 kwietnia 1947 r. arcybiskup poznański, Walenty Dymek, erygował parafię w Laskach pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Wcześniej, 24 czerwca 1946 roku, Urząd Likwidacyjny w Poznaniu przekazał miejscowy, murowany kościół ewangelicki parafii rzymskokatolickiej w Trzcinicy.
Po II rozbiorze Polski w 1796 r. nastąpiła inkorporacja dóbr zakonu paulinów w zaborze pruskim. Zakon utracił wtedy ziemie w Laskach. Majątek ten uważany był pod względem gospodarczym za jeden z najlepszych. Pożegnanie paulinów z wiernymi wioski i okolicy nastąpiło w 1797 r. podczas sierpniowego odpustu. Odchodzący zakonnicy na stropie świątyni zostawili swój herb: palmę z dwoma lwiętamiKościół konstrukcji zrębowej, zewnątrz oszalowany, jednonawowy posiada czterospadowy dach, pokryty gontem. Wieża jest z ażurową latarnią i cebulastym hełmem zwieńczonym iglicą z kulą i krzyżem. Nad nawą wznosi się wieżyczka na sygnaturkę. Ołtarz główny jest wczesnobarokowy, a jego późnorenesansowa część środkowa pochodzi z XVII wieku. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Laseckiej z 1633 roku, z napisem, który w tłumaczeniu polskim brzmi: ?Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko. Czcigodny Ojciec Suchtosław Zgorzelski Zakonu Paulińskiego dzieło to ofiarował dla Kościoła w Laskach Roku Pańskiego 1633?. Na ołtarzu znajdują się figurki NMP, świętej Elżbiety i barokowe aniołki, trzymające roślinną girlandę. Po lewej stronie nawy, tuż przy prezbiterium, znajduje się późnorenesansowa ambona z czterema Ewangelistami, zaś po prawej stronie ołtarza widać barokową chrzcielnicę. Nieco dalej zauważyć można rzeźbę św. Rocha pochodzącą z XVIII wieku. Przedstawia ona człowieka będącego w drodze, w lewej ręce św. Roch trzyma laskę z węzełkiem, zaś palcem prawej ręki wskazuje na rany prawej nogi. Obok figury świętego leży pies ? przyjaciel. Chór świątyni ma pozytyw organowy przenośny z czarną klawiaturą i wspiera się na dziesięciu słupach. Do tego ołtarza, 2 kwietnia 1745 r., rodzina Migułów ofiarowała rokokowy relikwiarz z relikwią św. Rocha. Innym zabytkiem jest dzwon z 1693 roku z napisem: ?Soli Deo Gloria?, co znaczy ?Samemu Bogu chwała?
Kościół ten w połowie lat sześćdziesiątych decyzją wojewódzkiego konserwatora został przeznaczony do rozbiórki, ale ks. Stefan Stoiński postanowił w 1964 roku uratować świątynię. W 1966 r. przeprowadził konserwację obrazu Matki Bożej Laskowskiej w Poznaniu. W 2002 r. na cmentarzu przykościelnym wybudowano kaplicę św. Floriana ? patrona strażaków.

Dodane przez: mikehopfen
  Ocena: Brak
Data: 16/11/2008 22:33   Komentarzy: 0
Wymiary: 900 x 596 pikseli   Liczba wyświetleń: 800
Rozmiar pliku: 108.76kB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· O narodowościach na ...
· Preisner Zbigniew
· Syfony Szklane
· Osiedle Kopa - pytan...
· Historia i informacj...
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?

Losowe tematy
· Ofiary i uczestnicy...
· Chlewo
· 1848-2016 - 168 LAT...
· Jest sprawa.
· Anatomia Kłamstwa
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,460,254 unikalne wizyty