Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: POSZUKIWANIA
 Drukuj temat
Samolot zestrzelony pod Opatowem
MorgothB
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 17-01-2011 14:05
Awatar

Postów: 8
Data rejestracji: 06.09.10

Witam,
Witold Jarno w swojej książce "Strzelcy Kaniowscy w latach 1919-1939" podaje, że w rejonie Opatowa nad Prosną został zestrzelony przez ułanów 5. szwadronu 1. pułku kawalerii KOP niemiecki samolot, a ranny pilot został przekazany do sztabu pułku:

Spośród pododdziałów OWydz. nr 1 najbardziej na południe wysunięte były jako pododdziały rozpoznawcze 5 i 6 szwadron 1 pkaw KOP, działające w rejonie Mieleszyna i Opatowa nad Prosną (10 km na południe od Wieruszowa) (Jarno myli się - 6 szwadron operował w rejonie Ostrzeszowa/Grabowa, 5 faktycznie był w Opatowie - przypis mój). Początkowo odniosły one kilka sukcesów, biorąc do niewoli dwóch żołnierzy niemieckich, niszcząc trzy motocykle i zestrzeliwując samolot niemiecki (rannego pilota przekazano do sztabu 1 pkaw KOP). Sytuacja zmieniła się diametralnie około godziny 15.00, kiedy oba szwadrony znalazły się na tyłach niemieckiej 17 DP. Z okrążenia zdołał się wyrwać jedynie jeden z plutonów 6 szwadronu z rtm. K. Mineckim na czele, który przez kolejne trzy dni walczył na tyłach niemieckich.

Czy ktoś z Was wie może coś więcej o tym zestrzeleniu?
Pozdrawiam
 
http://obronanarodowa1939.pl/
efkama
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 17-01-2011 15:23
Awatar

Postów: 1521
Data rejestracji: 29.06.10

ot kolejna ciekawostka ! może nasz melon gdzieś coś wywęszy ? mieszka w tamtych stronach to może się dowie coś od osób "słusznych" wiekiem.
 
http://kepnosocjum.pl
macieeeko
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 17-01-2011 19:06
Postów: 73
Data rejestracji: 05.09.10

Zaczynamy poszukiwania!
 
Seba
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2011 00:02
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

I jak Macieeeko, znalazłeś?Pfft
 
melon92
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2011 09:22
Awatar

Postów: 335
Data rejestracji: 10.08.10

Ja rozumiem, że mówimy tu o 1. września 1939 r. Z dostępnych mi informacji wiem, że jeden motor uległ zniszczeniu, a żołnierz zabił się wpadając do Pomianki po wysadzeniu mostu na niej. Dwóch żołnierzy niemieckich (też prawdopodobnie na motorach) zastrzelono w okolicy dzisiejszego posterunku Policji. Ich zwłoki szybko ukryto na jednej z posesji. Nie wiem co się stało z motocyklami. Po tych wydarzeniach polscy żołnierze opuścili Opatów. Wkrótce pojawiła się żandarmeria niemiecka i zaczęto poszukiwania zaginionych żołnierzy niemieckich. Jakimś cudem nie odkryto miejsca ich pochówku. Po wojnie zwłoki ekshumowano i przeniesiono na miejscowy cmentarz ewangelicki. Powtórnie natrafiono prawdopodobnie na nie podczas prac przybudowie kaplicy cmentarnej. Przy szkieletach znajdowały się jakieś elementy metalowe (guziki, sprzączki) i starsi ludzie wspominali, że to zapewne miejsce pochówku tych żołnierzy.
Ciekawostką jest to, że to ja natrafiłem na te szkielety. Jako młodzi chłopcy pomagaliśmy w tym kościelnym czynie społecznym, jakim była budowa kaplicy cmentarnej. Kaplica położona jest na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego. My z kolegą mieliśmy za zadanie wykopać dziury pod słup elektryczny. No i właśnie podczas tych prac ziemnych natrafiliśmy na kompletne dwa szkielety, położone koło siebie.
Dzisiaj w tym miejscu stoi wspomniany słup, więc jest łatwe do wskazania.
Za tym, że są to owi żołnierze niemieccy może przemawiać fakt, że miejsce pod budowę kaplicy zostało zostało przygotowane w ten sposób, że dokonano likwidacji istniejących mogił ewangelickich, szczątki złożono w jednym grobie i zasypano. Los nagrobków jest smutny tzn. wiadomo, co się z nimi stało. Odkryte przeze mnie szkielety znajdowały się tuż przy ogrodzeniu cmentarza i nie było to w żaden sposób zaznaczone. O zestrzelonym samolocie nic mi nie wiadomo, ale popytam (dopóki jeszcze jest kogo).

Nikt nie wyjdzie stąd żywy diabeł
No IQ.
 
zlasu
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2011 10:29
Awatar

Postów: 38
Data rejestracji: 09.02.11

melon92 napisał/a:
ale popytam (dopóki jeszcze jest kogo).


to są jedyne sposoby na utrwalenie historii i faktów bo ci świadkowie i internet to dwa odmienne światy
 
http://www.dailymotion.com/video/xe47t5_brune-rupt
MorgothB
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2011 15:54
Awatar

Postów: 8
Data rejestracji: 06.09.10

melon92 napisał/a:
Ciekawostką jest to, że to ja natrafiłem na te szkielety. Jako młodzi chłopcy pomagaliśmy w tym kościelnym czynie społecznym, jakim była budowa kaplicy cmentarnej. Kaplica położona jest na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego. My z kolegą mieliśmy za zadanie wykopać dziury pod słup elektryczny. No i właśnie podczas tych prac ziemnych natrafiliśmy na kompletne dwa szkielety, położone koło siebie.
Dzisiaj w tym miejscu stoi wspomniany słup, więc jest łatwe do wskazania

O, to ciekawe. Zajmuję się ekshumacjami poległych niemieckich żołnierzy, może udałoby się ich przenieść na cmentarz wojenny?

melon92 napisał/a:
O zestrzelonym samolocie nic mi nie wiadomo, ale popytam (dopóki jeszcze jest kogo).

Jeśli masz taką możliwość - byłbym zainteresowany szczegółami usmiech

Właśnie pod krzyżem, właśnie pod tym znakiem, knuł przeciw Polsce Watykan z krzyżakiem.
Lecz Jagiełło dziki, Co czcił jeszcze bożków, 600 lat temu pogonił świętoszków.
 
http://obronanarodowa1939.pl/
macieeeko
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2011 17:55
Postów: 73
Data rejestracji: 05.09.10

podejrzewam, ze te szkielety sluza teraz ludziom do roznych celow (popielniczki, podnozki, laski ;D) wiec do ekshumacji raczej nie dojdzie, a tak powaznie, co zrobiliscie z nimi Melon?
 
melon92
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2011 18:34
Awatar

Postów: 335
Data rejestracji: 10.08.10

Szczerze mówiąc, nie pamiętam, co się z nimi stało. To był 1986 rok, więc sporo czasu upłynęło. Podejrzewam, że trafiły na spód wykopu pod słup lub wykopano dla nich jakiś specjalny grób (w co szczerze wątpię). Zresztą, nie wywołały one wtedy jakiegoś poruszenia.
To był cmentarz, więc w czasie prac ziemnych przyzwyczajono się do kości pojawiających się co rusz.

Nikt nie wyjdzie stąd żywy diabeł
No IQ.
 
macieeeko
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2011 20:38
Postów: 73
Data rejestracji: 05.09.10

myslalem, ze chociaz byla jakas czarna msza, a tak bezceremonialnie...
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Czy miał ktoś probl...
· Wystawa zdjec
· Uczestnicy Powstani...
· książka jana rossa ...
· Służba zdrowia w po...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,409,326 unikalne wizyty