Zobacz temat
 Drukuj temat
II wojna światowa w Kępnie i okolicach.
filozoW
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 28-02-2009 02:06
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Witam.
Czy może któryś z szanownych forumowiczów orientuje się w tematyce walk podczas II wojny światowej na terenie Kępna i okolic ?
Czy w ogóle coś takiego miało tutaj miejsce ?
Trochę googlowałem i jedyne co znalazłem, to informacja z Wikipedii zawierająca 2 linijki tekstu usmiech
Pozdrawiam.
 
mikehopfen
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 28-02-2009 09:14
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Polecam lekturę książki Idziego Kalisa p.t. "Wspomnienia i relacje z tamtych lat Kępna"
 
ekoanna
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 27-08-2009 19:41
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Pod Kępnem bronił się Kępiński Batalion Obrony Narodowej, wzmocniony 1 komp. 28 pp i 1 baterią 10 pal. Ok. godz. 11-tej wobec grożby okrążenia batalion opuścił Kępno i wycofał się w kierunku Wyszanow- Węglowice.
W rejonie Ostrzeszowa z oddziałami 24 DP walczył II batalion 28 pp i Ostrzeszowski Batalion Obrony Narodowej. Koło południa polskie oddziały wycofały się z rejonu Ostrzeszowa w kierunku Grabowa nad Prosną.
32 Eskadra Rozpoznawcza
18. załoga Kościelny, Dembek, Tyrakowski - zestrzeleni podczas lotu na rozpoznanie rejonu Sieradz - Ostrzeszów - Kępno (start o 7.30) przez OPL kolumny zmechanizowanej podczas jej ostrzeliwania z km, rozbity pod Walichnowami
Bardo prawdopodobnym jest (w sumie to graniczy to z pewnością), że maszyna ta została zestrzelona przez żołnierzy I./95 IR (17 Infanterie-Division).
 
ekoanna
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 27-08-2009 19:44
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Wojna obronna - ustawienie wojsk i plany
Wstępne rozwinięcie GO Sieradz
I.
OW nr 1 (Pas działania: północ styk z FPn, południe: Odolanów-Przygodzice-Błaszki-m.Warta-Zadzim)
Skład:
- 1 pkaw KOP ? Krotoszyn
- III/29 - Odolanów
- II/60 - Ostrów
- Batalion ON - Sulmierzyce
- 9 bs - Kalisz
- pociąg pancerny ? stacja Ostrów
- ksap z 25 bsap

Siły przeciwnika:
- prawdopodobnie pp Landwehry, około 1-2 pp Grenzschutz/Grenzwache, około dywizjonu artylerii. Możliwe pojawienie się 1-2 DP (rez.).

Zadanie:
Osłonić mobilizację i ewakuację garnizonów: Ostrów, Krotoszyn i Kalisz (w czasie W+48-72). Wycofując się, dokonać jak największych zniszczeń infrastruktury. Pozorować występowanie na terenie południowej Wielkopolski dużych sił polskich. Rozpoznać siły przeciwnika działające w obszarze i w miarę możliwości wykonać kontruderzenia i zniszczenia (dopuszczalne jest przekroczenie granicy państwowej) na kierunkach Krotoszyn-Milicz-Trzebnica (we wspóldziałaniu z sąsiadem) oraz Ostrów-Odolanów-Krośnice-Twardogóra. Nie dopuścić do przeniknięcia sił npla na kierunku Krotoszyn-Koło. W razie próby obejścia północnego skrzydła GO przez przeważające siły npla związać jak największe siły i stawić opór, w miarę możliwości, wykorzystując walory obronne terenu (przeszkody wodne, zniszczenia). Wycofać się pod naporem lub na rozkaz - po linii Krotoszyn-Kalisz-Warta-Szadek. Utrzymać łączność operacyjną z południowym skrzydłem Frontu Północnego. Odwód OW, tj. 9 bs z zadaniem obrony m. Kalisz i utrzymania łączności z ugrupowaniem 25 DP.

II.
25 DP (pas działania: na północy Odolanów-Przygodzice-Błaszki-m.Warta-Zadzim , na południu: Kępno-Galewice-Złoczew (wył.)-Zapolice-Łask)
Skład:
- 25DP (bez dwóch bp) ? jeden niepełny pp z dal w rej. Wola Doroszewska-Kraszewice, drugi pp z dal ? Kuźnica-Kolonowa-Kopaniny, odwodowy pp bez bp z dac w rej. Brąszewice.
- batalion ckm ? rej. Sieradz-Widawa
- Brygada ON w składzie: dtwo BON, bON Ostrzeszów, Kępno, Wieluń I, Wieluń II, II/25 pal) ? gros w rej. Kraszewice-Czajków-Kuźnica.
- Dac ? w rej. pd. Brąszewice
- pociąg pancerny ? działanie na linii Kalisz-Ostrów-Byczyna, następnie przejazd do stacji Zd.Wola

Siły przeciwnika: Jedna DP w I rzucie (24DP?) ? natarcie na: Ostrzeszów-Sieradz, kolejna DP w odwodzie (30DP?), pułk piechoty zmot., kilka dac, 1-2 kompanie czołgów. Możliwe wystąpienie 1-2DP rez.

Zadanie:
Opóźniać na przedpolu (kkol, kd, saperzy, wydzielone kp z pp, kON, pociąg pancerny) na obu liniach wstępnego oporu dokonując jak największych zniszczeń infrastruktury (drogowej i kolejowej itp.). Stawić zdecydowany opór na linii Prosny i Łużycy w oparciu o przeszkody wodne, kompleksy leśne i umocnienia polowe (ziemne i drewniane). Bataliony ON wykorzystać jako zwarte oddziały (w razie możliwości wzmocnić bronią ciężką pozostawioną w garnizonach?). Nie dopuścić do obejścia północnego skrzydła przez siły npla na kier. Kalisza. W razie niemożności utrzymania pierwszej linii oporu opóźniać wycofując się na linię głównego oporu (obrona stała) w oparciu o lekkie schrony bojowe.

Realizacja:
1. Linie opóźniania: Mikstat-Ostrzeszów-Kępno a następnie Prosna na odcinku Wola Doroszewska-Wieruszów
3. Pierwsza linia oporu: linia Prosny na odcinku Wola Droszewska-Mączniki, linia Łużycy w rej. Kraszewice-Czajków, Klonowa-Kopaniny
4. Główna linia oporu: m. Warta (wł.) ? Zapolice (wł.)
5. Kierunek wycofania: Sieradz-Łask-Pabianice-Łódź

III.
10 DP (pas działania: na północy Kępno-Galewice-Złoczew (wł.)-Zapolice-Łask, na południu: Praszka-Pątnów-Kiełczygłów-Rusiec-Szczerców-Bełchatów(wył.)-Grabica)
skład:
- 10 DP ? obrona w rej. Lututów ? Wieluń (2 wzmocnione pp z dwoma dal w I linii, odwodowy pp bez bp z dal i dac w rej. Ostrówek)
- pac w rej. Ostrówek

Siły przeciwnika: Dwie DP (10 i 17 DP) i 1 Dlek? na kierunku Byczyna-Wieluń, kilka dac, do 2-3 komp. czołgów. W II rzucie dwie DP (przewożone na samochodach)

Zadanie: Opóźniać na liniach wstępnych (kkol, kd, saperzy, wydzielone kp z pp) dokonując zniszczeń infrastruktury drogowej i kolejowej. Stawić zdecydowany opór na pierwszej linii oporu, w oparciu o lasy, umocnienia ziemne i drewniane, kontratakować w miarę możliwości w celu odrzucenia sił próbujących przekroczyć linię Lututów-Wieluń, wykorzystując posiadane wsparcie artylerii (dac, pac). W przypadku niemożności utrzymania tej linii wycofać się na linię głównego oporu do obrony stałej w oparciu o lekkie schrony bojowe. Nie dopuścić do obejścia lewego skrzydła przez oddziały pancerne i zmotoryzowane npla. W przypadku wystąpienia większych sił pancernych w pasie działania dążyć do związania i zniszczenia jak największej ilości sprzętu pancernego npla (zasadzki). Utrzymać łączność z północnym skrzydłem GO Środek po linii Szczerców-Bełchatów-Grabica

Realizacja:
1. Pierwsza linia oporu: Lututów-las Czarnożyły-miasto Wieluń-las Kamionka.
2. Główna linia oporu: m. Zapolice (wył.) ? Szczerców (wył.). 3. Kierunek wycofania: Zelów-Dłutów-Tuszyn

IV.
Odwód:
- Kresowa BK ? konc. rej. Burzenin-Widawa z zadaniem wzmocnienia sił broniących się na pozycjach oporu (ze szczególnym uwzględnieniem 25 i 10DP) lub - w przypadku sprzyjającej sytuacji w pasie tych DP - wzmocnienie operacji zaczepnej dcy Frontu. Rejon koncentracji z uwzględnieniem tych obu ewentualności.
- Dywizjon ppanc ? rej. Osjaków-Rusiec, w dyspozycji dcy GO z zadaniem wzmocnienia obrony ppanc wybranej WJ w walce z WJ zmot. npla. Rejon koncentracji dywizjonu z uwzględnieniem prawdopodobnego działania WJ panc-zmot. npla - na kierunku Wieluń-Szczerców.
 
voniu
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 30-08-2009 11:55
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Plany piękne i zawodowe - tylko jak to wyszło z wykonaniem?
A swoja drogą masz super materiały!!!
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy Kopiec im. Józefa Piłsudskiego powinien zostać w Kępnie odbudowany:

Tak
Tak
45% [34 głosów]

Tak, ale patron powinien być inny, związany z Wielkopolską
Tak, ale patron powinien być inny, związany z Wielkopolską
21% [16 głosów]

Nie
Nie
34% [26 głosów]

Ogółem głosów: 76
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 25/12/2018 11:03

Archiwum ankiet
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Cięcie elementów sta...
· stara numenracja dom...
· kalendarzyk kępiński...
· Dobry dostawca inter...
· Kępno.SP nr.1.
· Sprzątanie po remoncie
· prezent dla mamy
· Nasze zainteresowania

Losowe tematy
· Układ 1282
· Jankowy
· Akcja: Nabożeństwo ...
· Organy w Trębaczowie
· Masłowszczyzna
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Styczeń
Budowa kopca Piłsudskiego
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
28,421,973 unikalne wizyty