Wcześniej majątek nazywał się Friderike, myśmy jako dzieci nie mówili idziemy na Gierczyce tylko idziemy na Fidrykę,bo tak nasi rodzice mówili. Potem Golcz odkupił majątek od rodziny Kempner i zmienił nazwę Gierczyce.
Urszula
wiesiu 48 to prawda, ze była tam świetlica z telewizorem sama tam byłam oglądać jakiś program nie wiem czy to byłot tele-echo prowadzone przez Irenę Dziedzic, mieszkała tam moja koleżanka Marysia Zielonka po mężu Grygiel,ale gdzieś wyjechała.Szkoda,że
wówczas rządzący doprowadzili do ruiny wiele pięknych pałaców. Gierczyce to żaden pałąc,ale w ówczesnych czasach był dworkiem.
urszula
Urodziłam się w Droszkach tak wtedy się nazywała wieś teraż Drożki, moja mama była kucharką u Golczów, spędziła tam kilka lat. Golczowie byli dobrymi ludźmi, dobrze traktowali służbę. Po wojnie mama opiekowała się Dziadkiem Mendel Golcz, zamieszkała z nim u rodziny P. w Droszkach. Młody Gólcz zginął w obozie pod Bydgoszczą.
Moja mama utrzymywała kontakt z Golczmi długie lata po wojnie, a potem ja, szczególnie z córką Anną która mieszka we Wrocławiu z wykształcenia jest doktorem nauk biologicznych. Golczowa i jej siostra Celina Wasik leżą w grobowcu w Drożkach, którym długie lata opiekowała się moja mama a potem ja.
Informacja dodana z maila do adminstracji:
...w roku 1965 byłam na zaproszenie Celiny Wąsik w Katowicach na ... ... gdzie mieszkała razem z siostrą Genowefą Gólcz. Celina pracowała w firmie Hartwig. Obie były dobrze wykształcone, znały język niemiecki a Gólczowa chyba jeszcze francuski. Jeden brat Golczowej mieszkał w okolicach Poznania, był chyba prawnikiem. Syn Gólczów Andrzej też kilka razy nas odwiedzał co było związane z przyjazdem na grób rodziców, bo z obozu przysłano prochy, czyje one były tego nikt nie wie. Andrzej mieszkał w Elblągu a najmłodsza córka nazywana Marychną w Lublinie
Gierczyce niecały km od Drożek, w tym pałacyku w latach 60 i 70 XX wieku znajdowało sie biuro PGR, mieszkał tam również kierownik PGR/ nawet pamiętam nazwisko/, po 89 roku wszystko poszło w rozsypkę. W Gierczycach na początku lat 60 tych mój ojciec prowadził świetlicę w takim drewnianym baraku. Był tam jedyny wówczas telewizor na cały majątek Gierczyce i całą wieś Drożki. Świetlica czasami nie mieściła wszystkich chętnych, a leciały wówczas takie filmy jak Bonanza, Hrabia Montehristo, przygody Roobin Hooda.
http://maps.geopo...t=KATASTER
Dokładniej się chyba nie da
Swoją drogą majątek na zdjęciu jest silnie związany z Friederike Kempner:
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=4548
która to zmarła właśnie w tym majątku. Stąd pewnie ta potoczna nazwa tegoż.