Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> MIASTO KĘPNO -> KĘPNO OD 1946 DO 1990 ROKU -> Ulice, budynki, obiekty Kępna w czasach PRL -> Kępno 1946-90 - Kamsiadka Poprzednie Następne
Rzeźnicka
Kepno-socjum
Widok na tzw. tanie jatki

Dodane przez: ajgor
  Ocena: Brak
Data: 16/01/2009 14:18   Komentarzy: 22
Wymiary: 1024 x 683 pikseli   Liczba wyświetleń: 3617
Rozmiar pliku: 149.09kB     
      
   
Komentarze
82 #20 Longa 16/03/2015 09:51   
Wiele z tych dzieci które tam mieszkały wyrosło na wartościowych ludzi ,niektórych znałam osobiście .
38 #19 fdhbladek 16/12/2009 07:18   
W 1965r byłem w widocznych na foto "jatkach" na małym przyjęciu z okazji chrzcin. Oczywiście byłem chrzestnym.
95 #18 panrysio 16/12/2009 01:35   
Popieram przedmówcę, jeśli chodzi po kwestię dawnych lokatorów tego budynku. Z tego, co zostało napisane wynika, że ludzie ci jednak mieli jakieś poczucie odpowiedzialności za siebie i podejmowali się każdej pracy, która pozwalała im utrzymać się, a ich życie było skromne, dostosowane do możliwości. Dochody z rent, czy zapomóg wydawane były w sposób znacznie bardziej racjonalny, niż to ma na ogół miejsce dzisiaj. PRL, mimo swych ideowych deklaracji wcale nie było takie znów hojne, wobec osób ubogich czy poszkodowanych przez los (np. chorych czy inwalidów). Prawdziwy socjalizm zaczął się dopiero po 1989 roku, a widać to wyraźnie w czasie każdej kolejnej kampanii wyborczej. Większość polityków staje się wówczas tak wyczulona na "niedolę ludzką", że przyobieca każdą niedorzeczność w imię zmiany tego stanu rzeczy. Po wygranych wyborach wypada choć część tych obiecanek spełnić, stąd mamy potem np. jakieś ulgi i zasiłki dla samotnych matek (to po co brać ślub?), becikowe, przez niektórych zwane "bełcikowym" (czy ktoś o zdrowych zmysłach zdecyduje się na dziecko dla 1000 zł?), zasiłki często przekraczające kwoty zarobków w niektórych zawodach (to po co w ogóle iść do pracy?), przyznawanie mieszkań socjalnych wg. kryterium dochodów (zatem lepiej rzucić pracę, bo dochody mogłyby być zbyt duże) czy też zakaz eksmisji (po co płacić czynsz, i tak mnie nie mogą wyrzucić).
Wyrażam szacunek dla osób, które mimo skromnych dochodów potrafią żyć godnie i uczciwie, na własny rachunek i bez ekstrawagancji, na które ich nie stać. Szacunku tego nie wyrażę już jednak wobec cwaniaków żerujących na nadmiernej szczodrobliwości państwa, czyli w istocie wobec pasożytów żerujących na nas wszystkich.
83 #17 cieplik 15/12/2009 06:41   
Zgadzam się z "panrysio", że obecny "socjal" w 80% składa się z cwaniaków, kombinatorów,nierobów i moczymordów.Będę jednak bronił tamtych ludzi mieszkających w tym pseudobudynku. Jeszcze w latach 50-tych znałem osobiście kilka rodzin tam zamieszkałych.Większość z nich pracowała jako zamiatacze ulic i podwórek miasta, a narzędziami pracy były: miotła, łopata i ręczny wózek na śmieci.
Jeszcze w latach 50-tych podstawowym środkiem transportu były zaprzęgi konne (vide Poczta Polska transport paczek i listów na dworzec kolejowy, kępińskie dorożki,okoliczni chłopi przyjeżdżający na targ)po których pozostawały stosy końskiego i nie tylko(bo na terenie miasta było jeszcze kilka gospodarstw rolnych)łajna. Ci ludzie zarabiali grosze. Znałem także kilkuosobową rodzinę której ojciec był kaleką niezdolnym do pracy i żyli z niewielkiej renty. Ale to już historia......
2011 #16 lampard_33 14/12/2009 10:56   
Sireno - temat rzeka
8 #15 sirena32 14/12/2009 10:49   
Mnie sie nie wydaje - panrysio ma całkowitą racje !!!
6 #14 Dominik Makosch 14/12/2009 07:32   
wydaje mi się, że masz rację
2011 #13 lampard_33 14/12/2009 07:18   
wydaje mi się (jeśli się mylę to mnie poprawcie) że to jedyne zdjęcie tego budynku na naszej stronie a szkoda.
95 #12 panrysio 14/12/2009 02:26   
Dziś nawet najgorszy "socjal" posiada "skórę i komórę", +antena satelitarna, +plazma, +kamera cyfrowa, +parę innych gadżetów. Mieszkają różnie, czasem nawet w podobnych norach, jak na fotce, często jednak lepiej, niż przeciętny człowiek (do czasu). Na ogół za to nie płacą (podobnie jak za raty w sklepach), bo wiedzą doskonale, że takimi drobiazgami nie ma się co przejmować. Opieka socjalna zajmie się nimi, zafunduje im zasiłek, obiady dla dzieci, refundację czynszu, ureguluje rachunki w sklepie etc, a eksmitować w zasadzie nie można. Stąd najpierw mieszkają "po pańsku" w wynajętych mieszkaniach, z których wylatują po gdzieś po roku, czy dwóch , potem zaś w lokalach socjalnych. Nawet tu często nie płacą czynszu, przy okazji dewastując mieszkanie i cały budynek i w końcu lądują na wygnaniu w Zosinie, Mechnicach czy Przybyszowie. Tam w zasadzie mogą sobie egzystować do końca życia. Pomijając nieliczne sytuacje, gdzie przyczyną skrajnej biedy jest choroba lub t.zw. "zły los" stwierdzić można, że większość tego typu ludzi sama jest sobie winna, bo jak można godnie żyć będąc pijakiem bądź zwyczajnym leniem czy też "cwaniakiem"? Wielokrotnie miewałem do czynienia z takimi ludźmi i stwierdzam tyle, że nadmierna pomoc socjalna wyrządza im "niedźwiedzią przysługę". Jest ona antymotywacyjna do jakiegokolwiek wysiłku!
Żal tylko dzieci, które obserwując sytuację uczą się podobnego stylu życia!!!
83 #11 cieplik 13/12/2009 22:56   
Budynek z lewej strony, przed którym wisi "pranie" po II wojnie służył za mieszkania kilku bardzo biednym rodzinom. Zero wygód. Dziś nawet najgorszy "socjal" tam by nie zamieszkał.Rozebrano go w latach 70-tych ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Friederike Kempner -...
· Wieża Bismarcka w Kę...
· Kępno - wieża ciśnień
· Wspomnienia o Drożkach
· Krawiec Lis z Kępna
· GOTTSCHLING - proszę...
· Architektura znacząca
· Nasza lokalna poezja

Losowe tematy
· Kierzno
· Poprawa, Rybak, Mie...
· Rodzina Sobiech i N...
· Legenda o dziewczyn...
· Historia Chojęcina.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
43,797,007 unikalne wizyty