Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Meir Lejb Weiser, akronim MALBIM (07.03.1809 – 18.09.1879)
Kepno-socjum
Meir Leib Weiser urodził się na Wołyniu. Po śmierci ojca opiekę nad nim przejął ojczym - rabin Lejb z Wołoczysk. Jako 13-latek Meir Lejbusz wyjechał na studia religijne do Warszawy. Szybko uznano go tam za iluja. W latach 30. XIX w. podróżował po miastach europejskich (m.in. Amsterdam, Bratysława, Wrocław), poszukując możliwości wydania swoich komentarzy do Szulchan Aruch - Arcot ha-chaim. Wydano je w końcu we Wrocławiu w 1837 roku. W 1838 r. Malbim został rabinem we Wrześni. Po 7 latach przeniósł się do Kępna, gdzie służył do roku 1859. Nadano mu wówczas przydomek „Kempener Magid”. Starania o uzyskanie funkcji rabina Wilna nie powiodły się, Malbim sam odrzucił propozycję z węgierskiego Sátoraljaújhely. Po 1860 r. objął funkcję rabina Bukaresztu oraz naczelnego rabina Rumunii. Jego niechęć do reform doprowadziła do konfliktu z oświeconymi, bogatymi członkami społeczności żydowskiej, a nawet miejscowymi władzami. Rabin został zmuszony do opuszczenia Rumunii. Przebywał przez jakiś czas w Konstantynopolu, następnie w Paryżu. W 1866 r. objął funkcję rabina Łęczycy. Później pełnił funkcję rabina w Mohylewie nad Dnieprem oraz w Królewcu. W 1879 r. gmina wileńska wybrała go na rabina, ale temu wyborowi sprzeciwił się miejscowy gubernator. Malbim odrzucił propozycje objęcia funkcji ortodoksyjnego rabina w Nowym Jorku. We wrześniu 1879 r. udał się do Krzemieńczuka, gdzie wybrano go na rabina. Jednak po drodze zachorował i zmarł w Kijowie. Oprócz komentarzy do Szulchan Aruch (Arcot ha-chaim, Wrocław 1837) Malbim napisał znakomity komentarz do Pięcioksięgu i midrasza Halacha (Ha-Tora we-ha-micwa, Warszawa 1874–1880). Wydał też zbiór kazań Arcot ha-szalom (Krotoszyn 1839) oraz inne opracowania i dzieła o treści religijnej.
Ten krótki tekst pochodzi z portalu POLIN Wirtualny Sztetl https://www.sztet...-meir-lejb, natomiast podobizna ze https://chaim-zyc...ca-z-kepna, gdzie opublikowano najszerszy biogram Malbima https://chaim-zyc...m3_pdf.pdf z tłumaczeniem Marka Fronia oraz wykorzystano m.in. artykuły naczelnego Mirosława Łapy z Tygodnika Kępińskiego.

Dodane przez: amalina
  Ocena: Brak
Data: 17/01/2023 08:58   Komentarzy: 1
Wymiary: 472 x 628 pikseli   Liczba wyświetleń: 236
Rozmiar pliku: 126.06kB     
      
   
Komentarze
469 #1 amalina 17/01/2023 09:07   
Relację ze spotkania z Philipem Brillem z USA, potomkiem Żydów kępińskich, propagatorem nauk rabina Malbima oraz z przedstawicielami Żydowskiej Gminy Wyznaniowej we Wrocławiu przedstawiono na https://chaim-zyc...na-malbima. Spotkanie to odbyło się w 25 stycznia 2016 roku w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego w Kępnie. Tekst został zamieszczony w Tygodniku Kępińskim.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· PROGRAM SEMINARIUM ...
· Podania i wierzenia...
· Kępno nie po polsku
· Dziwne znaleziska p...
· Marszałki szkic geo...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,391,145 unikalne wizyty