Zagasło w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich,
Informacja o “naszym” Zagaśle znajdująca się na stronie 259 Słowniku geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, w tomie XIV.
Najbardziej mnie ciekawi co oznacza owe „folw. (folwark) do Krzyków”. Z zapisu wynika, że folwark stanowiła jedna zagroda (dym) i zamieszkiwało go 14 ludzi (dusz). Ciekawi mnie też fakt, że wg tej treści do folwarku zaliczano nasz kępiński Kopiec. Myślałem, że Zagasło znajdowało się głównie na południe od zabudowań folwarku, które stały mniej więcej tam, gdzie willa burmistrza Kokocińskiego.
Autorem tekstu tego hasła był współpracownik Redakcyi Słownika... dziennikarz Władysław Łebiński*. Dla nas ciekawsze jest hasło Kępno, autorstwa poznańskiego społecznika i nauczyciela Maksymiliana Studniarskiego**, z końca tomu III, s. 960. W gminie Kępno wymienił 4 miejscowości, wśród nich folwark Zagasło, oraz podał część zagadnień np. klimat, które rozwinął E. Callier w haśle Ostrzeszów.
Inne hasło Kępno (bez autora) z tomu XV cz.2, s.70, traktujące tylko o historii miejscowości, wymienia m.in. 3 tytuły prac ks. P. Fabisza oraz nieznane dziś dziełko L. Neugebauera, na które powołują się w przypisie 65 na s. 211 W. Kokociński i J. Kurzawa, autorzy Z dziejów Kępna, Poznań 1960.
Ale najobszerniejsze jest hasło Ostrzeszów (tom VII, ss. 734-740) opisujące okolicę, w tym dzisiejszy powiat kępiński (geografię z rzeczkami, stosunki religijne i organizacje parafii, rzemiosło i przemysł, bogactwa naturalne, drogi, wykopaliska, osadnictwo i zaludnienie, wojny...). Jego autorem był wielkopolski historyk Edmund Callier***.
*) https://encyklope...al;3935033
**) artykuł o autorze https://pressto.a...5848/30811, w którym wspomina się też o zasługach w redagowaniu Słownika... przez obu oznaczonych tu *) i ***)
***) https://pl.wikipe...nd_Callier