Zobacz zdjęcie
Galerie -> GALERIE ADMINISTRACYJNE -> !POCZEKALNIA ! Poprzednie Następne
Nowa publikacja prezydenta Wrocławia Stefana Skąpskiego
Kepno-socjum
Stefan Skąpski pochodzi ze Słupi pod Kępnem.

Dodane przez: capitaneus1
  Ocena: Brak
Data: 27/05/2022 14:00   Komentarzy: 1
Wymiary: 540 x 765 pikseli   Liczba wyświetleń: 442
Rozmiar pliku: 77.85kB     
      
   
Komentarze
469 #1 amalina 30/07/2022 07:41   
Znakomita recenzja wspomnień o również bliskim mi mieście:
Wrocław to niezwykłe miasto przyciągające turystów, pełne zabytków, pięknie położone nad Odrą i łączącymi ją mostami. W ostatnich latach rozwinęło się bardzo dzięki funduszom unijnym. Jednak jak pisze jego były prezydent Stefan Skąpski - nie zawsze budżet miasta pozwalał na odpowiednie zadbanie o jego rozwój. W czasie jego prezydentury (1984-1990) trzeba było wielu zabiegów niemal dyplomatycznych, by zrewaloryzować wrocławską Starówkę, sieć transportową, rozwijać miasto, dbać o stan jego zabytków.

We wspomnieniach autora pojawiają się migawki z przeszłości, trudnych czasów powojennych i integracji napływowej ludności z Kresów Wschodnich i innych części Polski. Większość treści dotyczy jednak problemów miasta w czasie kryzysu gospodarczego lat 80-tych i sposobów radzenia sobie z nimi. W tym czasie Polska znała Wrocław przede wszystkim od strony jego ogrodu zoologicznego dzięki popularności programu telewizyjnego pp. Gucwińskich - Z kamerą wśród zwierząt. Pewnie dlatego zorganizowano w 1986 roku w mieście Międzynarodowy Kongres Ogrodów Zoologicznych, który autor wspomina ilustrując zdjęciami. Ważnymi wydarzeniami tamtych czasów było też nawiązanie współpracy z niemieckim miastem Wiesbaden - z Niemiec Zachodnich - to pierwszy taki przypadek za żelazną kurtyną i niezwykły precedens, bo polskie miasta współpracowały wtedy co najwyżej z partnerami z NRD. Niełatwo było przekonać władze do takiej współpracy, a kulisy całej sprawy wiele mówią o atmosferze lat 80-tych w Polsce.

Ciekawe są też wspomnienia z życia kulturalnego miasta. W tym czasie międzynarodową wizytówką Wrocławia były światowej sławy Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i Teatr Laboratorium Grotowskiego. Wspomnieniem dawnej świetności, gdy Wrocław gościł światowe elity, było Forum Pokoju w 1988 roku, które odbyło się w 40 rocznicę Światowego Kongresu Intelektualistów. W skali kraju miasto znane było z Festiwali Piosenki Aktorskiej czy też Panoramy Racławickiej, której ekspozycja była budowana długo i z wieloma przeszkodami ograniczonymi niskim budżetem. Podobne problemy były też z zabezpieczeniem i opracowaniem zbiorów Ossolineum. Jak wspomina Stefan Skąpski - nie było wtedy unijnych funduszy, które teraz ułatwiają znacznie inwestycje w kulturę i rozwój Wrocławia. Budżet miasta nie wystarczał na takie wydatki, a pozyskanie pieniędzy z Warszawy wymagało nie lada zabiegów, z wizytą premiera włącznie.

W tamtych czasach jednym ze sposobów zdobywania środków na rewitalizację Starówki były tzw. cegiełki imienne, dzięki którym darczyńcy - prywatni i zakłady pracy, zostali upamiętnieni.

W tle wydarzeń kulturalnych przewijają się wspomnienia wrocławskiego przemysłu - w tym Elwro, gdzie produkowano pierwsze w Polsce komputery Odra, fabryki wagonów, a także problem (z trudem rozwiązany) likwidacji trującej mieszkańców, położonej w centrum huty. Prezydent Stefan Skąpski podkreśla, że niełatwe działania w tych trudnych czasach otworzyły drogę do tego, co dzieje się teraz, kiedy Wrocław wypiękniał i przyciąga turystów z całego świata.

Warto poczytać te wspomnienia, pooglądać załączone do nich zdjęcia, by zobaczyć ile się od tego czasu zmieniło i docenić to, co mamy teraz zwiedzając piękne, zadbane miasto tropem wrocławskich krasnali. Warto też poznać autora, który trafił do Wrocławia z Wielkopolski jako student i związał się z tym miastem na zawsze. Na końcu książki daje się poznać z interesującej, ciekawej strony - jako autor zupełnie innej, niż wspomnienia literatury - ale to już bonus dla tych, którzy się z ksiązką zapoznają.
https://sztukater...zniej.html
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Wielkopolska kuchni...
· Cmentarze ewangelic...
· Powstanie Warszawskie
· 10 listopada 1806. ...
· Knajpy Kępna
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,376,397 unikalne wizyty