Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Wilhelm Freund 1806-1894
Kepno-socjum
Nie umieszczam tutaj ani podobizny czy kamienia nagrobnego z wrocławskiego cmentarza żydowskiego, bo nie ma ich w sieci... Jedyną tutaj możliwą ilustracją urodzonego w Kępnie filologa klasycznego Wilhelma Freunda jest jego liczna spuścizna leksykograficzna, z której wybrałem za biografami jego opus magnum czyli czterotomowy Słownik języka łacińskiego, wydawany w Lipsku w latach 1834-45. Razem z kolejnymi słownikami - ogólnym języka łacińskiego, łacińsko-niemieckim i szkolnym niemiecko-łacińsko-greckim był on bazą do stworzenia słowników łacińsko-angielskich do dziś używanych na całym świecie np. https://archive.o...ticall00an.
Wilhelm od 1824 studiował w Berlinie i we Wrocławiu, gdzie w 1828 założył szkołę religijną, ale ortodoksi spowodowali jej zamknięcie. Uczył w Elisabeth-Gymnasium, potem w latach 1848-1851 był dyrektorem gimnazjum w Jeleniej Górze, a w latach 1855-1870 był założycielem i dyrektorem żydowskiej szkoły w Gliwicach. Potem poświęcił się wyłącznie działalności naukowej. Obok esejów i przekładów opracował podręczniki oraz wypisy greckie i łacińskie, a także tablice historii literatury greckiej, łacińskiej, niemieckiej, angielskiej, francuskiej i włoskiej, które stawiają go wśród czołowych pedagogów filologii klasycznej.
Freund brał czynny udział w wewnętrznej walce społeczności żydowskiej we Wrocławiu oraz w ruchu na rzecz emancypacji Żydów w Prusach. Przyczynił się do sprowadzenia liberalnego rabina Abrahama Geigera https://pl.wikipe...ham_Geiger , który uciszył spory wrocławskich Żydów.
Wynikiem politycznej aktywności Freunda jako redaktora miesięcznika Zur Judenfrage in Deutschland (1843-1844) było publikowanie w nim wypowiedzi znaczących przedstawicieli elity żydowskiej, co w konsekwencji doprowadziło do uchwalenia w 1847 prawa określającego status społeczności żydowskiej w Prusach.
https://reader.di...00005.html
http://www.jewish...nd-wilhelm

Dodane przez: amalina
  Ocena: Brak
Data: 11/06/2020 21:33   Komentarzy: 0
Wymiary: 484 x 801 pikseli   Liczba wyświetleń: 482
Rozmiar pliku: 51.41kB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Friederike Kempner -...
· Wieża Bismarcka w Kę...
· Kępno - wieża ciśnień
· Wspomnienia o Drożkach
· Krawiec Lis z Kępna
· GOTTSCHLING - proszę...
· Architektura znacząca
· Nasza lokalna poezja

Losowe tematy
· Namysłaki
· MIELĘCIN szkic geog...
· "SOCJUM W SŁOWA UBR...
· Kierzno
· Legenda o kościółku...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
43,759,217 unikalne wizyty