Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Ks. Melchior Grossek (1889–1967)
Kepno-socjum
Urodził się 6 stycznia 1889 w Bralinie jako pierworodny w rodzinie Tomasza i Moniki. W 1909 roku zdał maturę w Gimnazjum im. Św. Macieja https://pl.wikipe...w._Macieja i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym samym czasie zaczął także edukację artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych u boku artysty Heinricha Tüpke. W 1913 roku we Wrocławiu został wyświęcony na kapłana przez kardynała Georga von Koppa i swą pierwszą mszę św. odprawił na Pólku pod Bralinem http://www.kepnos...o_id=40976. W latach 1913-1924 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Berlinie oraz w parafii św. Jadwigi w Berlinie, z wyjątkiem lat 1920-1922, w których doskonalił się w edukacji artystycznej. Zatrzymywał się w tym czasie w Monachium, Bonn i Aachen. W 1923 roku opublikował dwa cykle wycinanek: Życie. 33 kartki z życia Jezusa http://www.kepnos...o_id=40980 i Oblicza śmierci. Taniec śmierci wojny światowej, 15 kartek. W latach 1924-1938 ks. Melchior był proboszczem w parafii św. Franciszka w Berlinie-Friedrichshagen, a od 1938 do 1964 roku – w parafii Świętej Rodziny w Berlinie-Lichterfelde. W 1959 roku, w uznaniu za jego wkład w duszpasterstwo, został mianowany prałatem. Zmarł 9 lipca 1967 w Berlinie. Dwaj bracia ks. Melchiora zginęli w czasie I wojny światowej Alois w 1915 i Georg w 1918, a najmłodszy – Stanisław jako polski oficer zginął w Charkowie.
https://silesia.e...k_Melchior, https://de.wikipe...or_Grossek

Dodane przez: amalina
  Ocena: Brak
Data: 18/03/2020 20:55   Komentarzy: 5
Wymiary: 1194 x 843 pikseli   Liczba wyświetleń: 771
Rozmiar pliku: 78.17kB     
      
   
Komentarze
469 #5 amalina 19/04/2020 22:22   
Z Bralina wyszło wielu znaczniejszych ludzi, wśród nich słynny ks. Melchior Grossek, mieszkający obecnie w Friedrichshafen* pod Berlinem, znany twórca t. zw. sylwetek, czyli obrazów wycinanych J. Janiszewski Powiat kępiński..., s. 90 http://kepnosocju...o_id=41028
* poprawnie Friedrichshagen https://pl.wikipe...a_Berlina)
469 #4 amalina 23/03/2020 09:12   
Najmłodsza z bralińskiej rodziny Anna Maria (1901-1976) jako nastolatka ruszyła do brata w Berlinie, tam ukończyła liceum, a potem malarstwo w Akwizgranie https://pl.wikipe...WTH_Aachen. Niezależna panna zamiast kariery artystycznej, w wyniku kontaktów z gośćmi (duchownymi, teologami, filozofami) otwartego domu ks. Melchiora, wybrała życie zakonne. Wbrew rodzicom i braciom w 1928 jako s. Magdalena Grossek ubrała habit benedyktynki w nowym opactwie św. Erentrudy w Kellenried https://www.googl...2863?hl=pl. Poza pilnym uczestnictwem w życiu opactwa, wykorzystując swe umiejętności metaloplastyczne tworzyła biżuterię, sprzedawaną w przyklasztornym sklepie. Mimo, iż chorowała coraz częściej, jako ostatnia z rodziny zmarła w wieku 75 lat... [Ze starego albumu, Życie Gminy Bralin nr 2(68) z 2019, s. 10 http://bralin.pl/...minna.html]
80 #3 Bralin 20/03/2020 21:11   
Mało kto wie, ale bracia Grosskowie mieli dwie siostry. Jedna zmarła krótko po urodzeniu, druga była zakonnicą i - podobnie jak Melchior - miała zamiłowania artystyczne.
469 #2 amalina 19/03/2020 12:39   
Został upamiętniony na krzyżu dziękczynnym proboszczów parafii przed kościołem Św. Rodziny w Berlinie-Lichterfelde https://de.wikipe...hterfelde), a pochowany w grobie proboszczów parafii na cmentarzu św. Macieja w dzielnicy Tempelhof http://kepnosocju...o_id=40981 i https://de.wikipe...istlicher)
469 #1 amalina 19/03/2020 07:18   
Jeszcze więcej o artystycznej działalności księdza
Kapłan, artysta, pisarz
„Podobnie jak kapłan z kazalnicy przy Słowie, tak artysta będzie głosił ze ścian przez obraz ludowi. Dla obu kaznodziejów misja brzmi: Nauczajcie wszystkie narody” - ks. M. Grossek.
Ks. Melchior Grossek od zawsze był w kręgu zainteresowań Towarzystwa Św. Marka. W 2015 roku jedna z prac ks. Grosska, „Ecce Homo”, stała się - z inicjatywy Towarzystwa, przy współpracy z ówczesnym proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie – ks. Jerzym Kaniewskim, kanwą dla ceramicznego epitafium poświęconego ofiarom Katynia i Smoleńska umieszczonego w kościele http://www.tsm.sy...cowie.html. To prawdziwe dzieło sztuki autorstwa Beaty i Romana Szynolów. Nieoczekiwanie ma to swój wzruszający wymiar symboliczny, gdyż można powiedzieć, że: „brat upamiętnił brata” , jako że młodszy brat ks. Melchiora, Stanisław Grossek został zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Jednak poza pojedynczymi pracami Księdza nie było dostępu do jego dorobku artystycznego, ponieważ po jego śmierci w 1967 roku, pozostał on głównie na terenie Niemiec. Szczęśliwie jego dzieła zbierał przez lata dawny ministrant w Berlinie - Adalbert Klein, który na krótko przed śmiercią przekazał do Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen całą kolekcję grosskianów.
Splot różnych zdarzeń, których opowiedzenie tworzy odrębną historię, spowodował, że w przeddzień 11 listopada 2018 roku TŚM zostało zaproszone na wystawę prac ks. Grosska do Muzeum Historii Katowic. Nasza wizyta, Renaty Wojciechowskiej i Małgorzaty Kozłowskiej, zaowocowała przeniesieniem wystawy „Taniec śmierci. I wojna światowa w alegorycznych wycinankach, drukach i szkicach Melchiora Grosska”, ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Ratingen do Sycowa. Było to możliwe dzięki życzliwości dyrektorów muzeów: z Katowic - Jacka Siebela, z Ratingen – Stephana Kaisera oraz współpracy z burmistrzem Sycowa - Dariuszem Maniakiem i Centrum Kultury w Sycowie. Wystawę swoim patronatem objęła minister Beata Kempa.
Okrucieństwo wojny
Niezwykły cykl prac w większości z teki z 1923 roku, ukazuje Dance macabre - motyw śmierci i jej tańca - kiedy to przybiera ona postać nagiego ludzkiego szkieletu, zdecydowanie przewyższającego wielkością otoczenie, zbierającego żniwo na polach wojny po obu stronach walczących wojsk. Ks. Grossek ukazuje w swych ekspresjonistycznych pracach bezsens i okrucieństwo działań wojennych. Cykl powstał w 1923 roku, niewątpliwie pod wpływem osobistych przeżyć Księdza, który na polach bitew I wojny światowej stracił dwóch braci. I jakby nie było dość temu dramatowi, jak już wspomniano, najmłodszy brat ks. Grosska, Stanisław Grossek, jako polski oficer został zamordowany przez NKWD w Charkowie, w kwietniu 1940 roku.
Melchior Grossek urodził się w Święto Trzech Króli w 1889 roku w Bralinie, w historycznym powiecie sycowskim (obecnie województwo wielkopolskie). Kształcił się we Wrocławiu. Tu zdał maturę w katolickim Gimnazjum św. Macieja, ukończył studia teologiczne, a jednocześnie pogłębiał swą edukację artystyczną, na którą wpływ niewątpliwie wywarli niemieccy ekspresjoniści tworzący wskutek doświadczeń I wojny światowej. W 1913 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Georga Koppa, a Mszę Prymicyjną odprawił w sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Pólku. Już w 1913 roku został skierowany przez władze diecezji do Berlina, gdzie pozostał do śmierci. Cały czas utrzymywał kontakt z rodzicami w rodzinnym Bralinie, pisząc do nich listy w języku polskim.
W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i rocznicy zakończenia I wojny światowej, kapłan z pogranicza polsko-niemieckiego połączył muzealników i społeczników Polski i Niemiec, by móc przypomnieć swoje przesłanie – protest przeciw okrucieństwu wojny we wszystkich jej wymiarach. Ks. Melchior Grossek to Boży człowiek wielkiego formatu. Przywrócony wszem i wobec pamięci! A zatem taka jest nasza scheda, takie nasze dziedzictwo, taki dalszy ciąg losów pisany przez kolejne polskie pokolenia. (oprac. Renata Wojciechowska)
https://www.opiek...lkopolski/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Zwyrodnienie plamki ...
· Oświetlenie?
· Sprzątanie po remoncie
· Kępno - wieża ciśnień
· Wspomnienia o Drożkach
· Krawiec Lis z Kępna
· GOTTSCHLING - proszę...
· Architektura znacząca

Losowe tematy
· Kępno.ZSP nr 1.
· 20 Stycznia 1945 So...
· Lubczyna
· Osiedle Kopa - pyta...
· Pomnik Powstańców w...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Bilet z Trzcinicy przez Kępno do Poznania 13 maja 1991
Liczba ocen: 2
Punktów: 10
Archiwum
41,155,031 unikalne wizyty