Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Ks. Stanisław Kozierowski – administrator i proboszcz w Siemianicach 1905-1910
Kepno-socjum
Stanisław Dołęga Kozierowski (1874-1949) historyk, językoznawca, założyciel Uniwersytetu Poznańskiego. Urodził się w Trzemesznie, w rodzinie mistrza szewskiego Floriana Apolinarego Kozierowskiego i Antoniny z Buszkiewiczów. W latach 1887-1893 był uczniem trzemeszeńskiego progimnazjum. Później utrzymywał stały kontakt ze swoim miastem i szkołą, do szkolnej biblioteki przesyłał swoje publikacje. Po skończeniu progimnazjum był uczniem gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu i tam zdał maturę. W 1899 roku otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską we Wronkach, Gostyniu i Siemianicach. Następnie w 1910 roku został proboszczem w Skórzewie, a od 1929 roku aż do śmierci był proboszczem w Winnej Górze. Oprócz pełnienia obowiązków duszpasterskich ks. Kozierowski nieustannie kształcił się. Na początku XX w. odbywał podróże naukowe do Czech, Francji, Holandii, Syrii, Szwecji i Włoch. Zdobywał wiedzę na uczelniach Berlina, Paryża, Innsbrucku, Wiednia. Był tytanem pracy. Znał kilkanaście języków obcych, w tym także hebrajski i języki starocerkiewno-słowiańskie. Interesował się językami środkowej Afryki, językiem staroirańskim i gockim. W pracy naukowej pochłaniała go najbardziej onomastyka. Dzięki mrówczej pracowitości i benedyktyńskiej cierpliwości ks. Kozierowskiego posiadamy opracowania nazw topograficznych Wielkopolski. W 1903 roku ks. Kozierowski został członkiem poznańskiego PTPN. W 1918 roku znalazł się wśród członków Komisji Organizacyjnej Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu. W następnym roku stał się jednym z czterech twórców Uniwersytetu Poznańskiego. W 1920 roku uzyskał habilitację i uzyskał prawo wykładania z zakresu nauk pomocniczych historii. Lata 30. XX w. były okresem wytężonej pracy badawczej, powstało wówczas wiele prac z zakresu onomastyki Słowiańszczyzny północno-zachodniej oraz nazw topograficznych archidiecezji gnieźnieńsko-poznańskiej. Czas okupacji znacznie nadwyrężył zdrowie ks. Kozierowskiego. Zmarł 1 lutego 1949 roku w Winnej Górze, a pochowany został w grobowcu w Trzemesznie. Pozostawił po sobie ogromna spuściznę - bibliotekę liczącą ponad 10 tys. tomów, ok. 6 metrów bieżących notatek i rękopisów. Ciekawostką jest, że nazwę Wzgórza Kozierowskiego noszą wzgórza polodowcowe okalające Międzyzdroje.


Dodane przez: amalina
  Ocena: Brak
Data: 19/05/2019 19:27   Komentarzy: 2
Wymiary: 1271 x 2074 pikseli   Liczba wyświetleń: 1215
Rozmiar pliku: 1.12MB     
      
   
Komentarze
469 #2 amalina 20/05/2019 17:26   
Stefan Matysiak, autor Zdarzyło się w Siemianicach http://www.kepnos...o_id=32984 tak wspomina jako ośmiolatek swe spotkanie z ks. Kozierowskim w Winnogórze po ucieczce rodziny do krewnych w ostatnich dniach sierpnia 1939:
Następnego dnia po przybyciu do Winnogóry babka Martyna stwierdziła, że jest tu proboszczem ksiądz Kozierowski, więc idziemy go odwiedzić. Zdziwiłem się bardzo, skąd babcia zna tego księdza. Okazało się później, że był on kiedyś proboszczem w Siemianicach. Po podjęciu nas skromnym podwieczorkiem ksiądz poprowadził do kościoła. Przed plebanią* zjawił się starszy mężczyzna przedstawiony jako mistrz Wątroba, który pochwalił się autorstwem pewnych fragmentów plebanii. Wewnątrz kościoła doznałem niesamowitego wrażenia. Oto ks. Kozierowski ukazał mieszczący się tam sarkofag** zawierający szczątki uwiecznionego w hymnie państwowym bohatera narodowego, generała Dąbrowskiego. Nie zapomnę nigdy tej chwili! Dowiedziałem się wówczas, że tu w Winnogórze, będącej jego własnością, Generał dożył swych dni i tu też spoczęło jego ciało, a samo serce w odpowiedniej szkatułce umieszczone zostało w żelaznej kapliczce stojącej na wysepce stawu w parku pałacowym***.
* https://fotopolsk...67641-foto
** https://fotopolsk...91628-foto
*** autor przytacza też inną wersję https://fotopolsk...powskiego_
469 #1 amalina 19/05/2019 19:40   
Informacja za http://www.wtg-gn...amp;id=671, fragment księgozbioru na http://www.kepnos...o_id=40591, a więcej o naukowcu na https://pl.wikipe...ozierowski oraz na http://tpl-lukus....p;Itemid=1/
Zdjęcie z kolekcji ks. Wacława Malińskiego (1912-1966)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wielka woda w Kępnie.
· Kępno nie po polsku
· Społeczność tygodnia...
· Cmentarzysko Lipka
· batalion ON "Kępno"
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...

Losowe tematy
· więźniowie obozów k...
· Architektura znacząca
· Internet w Bralinie
· Grabów
· Kępno - wieża ciśnień
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
45,899,033 unikalne wizyty