Rozmawiałem dzisiaj z naszym archeologiem z muzeum, powiedział mi że nadzór archeologiczny nad tą inwestycja ma jakiś archeolog z Kalisza, który co jakiś czas przyjeżdża. Więc może drogowcy zgłosili, a może nie zgłosili...? Sławek prawo prawem, a życie życiem.
Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568, tekst ujednolicony) określa jakie czynności należy podjąć w przypadku odkrycia zabytku archeologicznego w trakcie prac budowlanych i ziemnych.
W przypadku odkrycia zabytku archeologicznego w trakcie robót budowlanych i ziemnych lub przypadkowego znalezienia zabytku należy go zabezpieczyć, wstrzymać wszelkie prace które mogłyby go uszkodzić oraz zawiadomić właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków lub odpowiednie władze, tj. wójta, burmistrza, prezydenta miasta (art. 32, 33 ustawy). Art. 32 ustawy określa dalszy tryb postępowania wojewódzkiego konserwatora zabytków w przypadku odkrycia zabytku archeologicznego w trakcie robót budowlanych lub ziemnych.
W ustawie ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zawarto odpowiednie przepisy karne, stosowane w przypadku niedopełnienia tych obowiązków, łącznie z odpowiedzialnością karną za zniszczenie bądź uszkodzenie zabytku (patrz w szczególności art. 108, 115, 116 ustawy).