[b]Prośba do wszystkich użytkowników[/b]: Jeżeli ktoś jest w posiadaniu informacji, które mogłyby skorygować lub uzupełnić plan - bardzo proszę o sugestie. ' />
Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> DOKUMENTY, MAPY I PUBLIKACJE -> Mapy Poprzednie Następne
Plan Kępna 1814
Kepno-socjum

Plan Kępna 1814 jest fragmentem opracowania ,,Kępno w okresie Księstwa Warszawskiego 1806-1815".
Został zaczerpnięty z części 10, która ukaże się w najbliższych dniach.
,,Faktowi istnienia w latach 1813-1814 wojskowego lazaretu zawdzięcza Kępno swoje pierwsze monograficzne opracowanie. Rosyjski lekarz jest autorem pracy ,,Topomiediczeskoje opisanije miesteczka Kempna'' wydanego w Petersburgu w 1815r, w którym analizuje on położenie Kępna pod względem topograficznym i zdrowotnym. Kopie planu pochodzącego z tego opracowania lub jego przeróbki zamieszczano w kolejnych książkach dotyczących dziejów Kępna.
Również zamieszczony w niniejszym opracowaniu plan powstał na osnowie mapki Władimirskiego z uzupełnieniami i dodatkowymi informacjami zaczerpniętymi z innych źródeł historycznych.
Oznaczono w nim budynki wykorzystane na rosyjski wojskowy lazaret w latach 1813-1814 oraz opisano inne charakterystyczne obiekty naszego miasta. Może on posłużyć do prześledzenia zmian w naszym mieście w ciągu ostatnich dwustu lat. Analizując go, zrozumiałe staje się nazewnictwo niektórych ulic, które dla dzisiejszego mieszkańca Kępna może czasami stanowić zagadkę.
Zwraca uwagę funkcjonowanie w tym czasie młyna wodnego o dwóch kołach oraz kilku wiatraków pełniących rolę młynów. W miastach prywatnych wciąż funkcjonowało regale młyńskie zobowiązujące chłopów do korzystania z młynów należących do pana feudalnego. Opłaty za przemiał stanowiły poważne źródło dochodów. Młyny były najczęściej wypuszczane w dzierżawę. Oprócz przemiału zboża na mąkę przerabiano również zboże na kaszę oraz rośliny oleiste na olej. Przecierano ponadto słód przeznaczony do produkcji piwa. W niektórych młynach obtłukiwano korę dębową z której produkowano garbniki do wyprawiania skór. Powszechną regułą było funkcjonowanie młyna przy niemal każdym dużym folwarku.
W mieście funkcjonowały dwa browary. Jeden należący do właściciela miasta znajdował w rejonie zabudowań dworskich przy dzisiejszej ulicy Staszica. W rynku funkcjonował browar miejski należący do mieszczan. Znajdował się on przypuszczalnie pod nr 43.
Wspomniana wcześniej gorzelnia należąca do właściciela miasta dzierżawiona była przez Żydów.
W karczmach obowiązywał wyszynk dworskiego alkoholu. Mieliśmy wówczas karczmę przy ulicy Staszica obok gorzelni i browaru dworskiego, karczmę ,,Łabędź'' na Przedmieściu Warszawskim, karczmę , ,,Nowy Świat'', karczmę naprzeciwko cmentaża żydowskiego, karczmy w Krążkowach i Osinach. Alkohol dworski szynkowano też zapewne w zajeździe-hotelu ,,Zur Stadt Berlin''.
Niektóre współczesne opracowania wspominają o gorzelni w rejonie przedmieścia Nowy Świat, czyli dzisiejszej ulicy Sienkiewicza. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne wobec bezspornego istnienia gorzelni w zabudowania dworskich. Raczej przypuszczać należy, że odbywał się tam wyszynk dworskiego alkoholu ale w sensie jego sprzedaży i handlu a nie produkcji.
Zwraca też uwagę istnienie dużego dworskiego ogrodu (tzw. ogród włoski).
Na planie oznaczono również mniejszy ogród na terenie przykościelnym.
Pokazano ponadto usytuowanie starych cmentarzy. Cmentarz katolicki znajdował się w rejonie dzisiejszego amfiteatru w parku miejskim. Cmentarz przy dzisiejszej ulicy Kwiatowej należał do parfii ewangelickiej. Przy ulicy Wrocławskiej usytuowany był cmentarz Żydowski.
Warto również zwrócić uwagę na przebieg koryta rzeki Samica, która pierwotnie przepływała wzdłuż dzisiejszej ulicy Grobla. Późniejsze przekształcenie młyna wodnego na parowy który nie wymagał już spiętrzonej wody w stawie oraz prace melioracyjne związane z osuszaniem terenu i obniżeniem poziomu wód, spowodowały korektę przebiegu koryta rzeki.
W zabudowaniach Urzędu Celnego na uwagę zasługuje skład (magazyn) soli, której handel obłożony była niegdyś opłatami akcyzowymi. Kępiński magazyn należał do jednych z największych w departamencie kaliskim i stanowił źródło zaopatrzenia dla sporego obszaru. Duże partie soli sprzedawano na zasadzie przetargu, o czym informowano zainteresowanych w ,,Dziennikach Departamentu Kaliskiego''.


Prośba do wszystkich użytkowników: Jeżeli ktoś jest w posiadaniu informacji, które mogłyby skorygować lub uzupełnić plan - bardzo proszę o sugestie.


Dodane przez: slawomir wieczorek
  Ocena: ***** [10 pkt]
Data: 08/06/2012 15:31   Komentarzy: 40
Wymiary: 1003 x 784 pikseli   Liczba wyświetleń: 7918
Rozmiar pliku: 221.87kB     
      
   
Komentarze
476 #20 slawomir wieczorek 09/06/2012 14:24   
Dzisiaj nazwa osiedla Nowy Świat już nie funkcjonuje, trudno więc gdziekolwiek je umiejscowić. Historycznie ujmując, Nowy Świat to osiedle, które rozbudowywało się po obu stronach Traktu Brzeskiego, czyli wzdłuż ulicy Sienkiewicza aż do południowych granic z Baranowem.
Natomiast wzdłuż drogi w kierunku Krakowa (czyli drogi która obecnie fukcjonuje jako tranzytowa przez Kępno) rozwijało się osiedle o nazwie Przedmieście Krakowskie. Ale nazwa ta w XIX wieku już nie funkcjonowała. Odnoszę wrażenie, ze wyasfaltowana ostatnio droga będąca przedłużeniem ulicy Sienkiewicza, biegnąca obok dzisiejszego cmentarza do Grębanina jest oddtworzeniem najstarszego traktu prowadzącego od południowej strony do Kępna.
Co ciekawe, droga ta jest historycznie starsza od Traktu Krakowskiego, co pokazuje na silniejsze związki Kępna ze Śląskiem (Namysłów, Brzeg, Opole) niż ze ziemiami leżącymi na Trakcie Krakowskim (Wieluń, Kluczbork).
6 #19 Dominik Makosch 09/06/2012 11:38   
SW - gdzie byś dziś umiejscowił Nowy Świat?
6 #18 Dominik Makosch 09/06/2012 10:38   
slawomir wieczorek napisał/a:
Kempen, odwrócę o 90 stopni układ planu. Z tą pólnocą to sam nie wiem. W planie Władimirskiego tak to mniej więcej wygląda. Poza tym, nie możemy być pewni poprzedniego kierunku wylotu drogi na Ostrzeszów. Na pewno później były zmiany ze względu na chociażby wybudowanie linii kolejowej.
fdhbladek, oczywiście zamienię oznac


moim zdaniem - obrócenie mapy i skorygowanie linii wskazującej północ wg tego jak jest naprawdę przydałoby się, tak jak pisałem wcześniej, tutaj ta strzałka jest zbyt na zachód (wg mnie) skierowana

slawomir wieczorek napisał/a:
Panrysio, czy lepszym sformułowaniem w opisie byłoby stwierdzenie, że stary katolicki cmentarz znajdował się na terenie ,,małego parku'' ? Fizyczne usytuowanie na tym planie jest takie jak w starym opracowaniu.


Panrysio wydaje się mieć rację, była już tutaj obszerna dyskusja na ten temat - proponowałbym aby Panrysio na forum dokładnie opisał swoje spostrzeżenia związane z tym zagadnieniem.
Po drugie, w tej kwestii chcę podkreślić, że jest to mapa z początku XVIII wieku i że rosyjski lekarz uwiecznił na niej to co wtedy było w Kępnie - na jednej ze starych pocztówek widać, że w miejscu dzisiejszego "małego parku" między domem katolickim a szpitalem był np staw, a później solidnej wielkości pusty plac w centrum miasta - dlaczego pozostawał pusty? może dlatego, że był tam cmentarz?

ta widokówka pokazuje to miejsce kilkadziesiąt lat później: http://www.kepnos...to_id=5226
476 #17 slawomir wieczorek 09/06/2012 10:25   
Plan powstał na osnowie starych opracowań i celowo nie korygowałem pewnych błędów chcąc zachować charakter tego co zrobiono przed 200 laty. Propocje czy odległości są w skażonej skali. Uwaga na ten temat jest zresztą zamieszczona nad ,,Legendą''.
Ten plan to przeróbka dla dzisiejszego odbiorcy, który może nie znać oznaczeń kartograficznych i nie do końca potrafi odczytać stare opracowanie. Wersja w kolorach jest łatwiejsza w odbiorze.
Nie tworzyłem natomiast ,,nowego planu'' z ambicjami 100%-ego odwzorowania starego układua bo i tak trudno byłoby to osiągnąć wobec istnienie wyłącznie jednego opracowania z tego opresu. Raczej korygowałem i uzupełniałem.
Staralem się zachować oryginał Władimirskiego.
Kempen, odwrócę o 90 stopni układ planu. Z tą pólnocą to sam nie wiem. W planie Władimirskiego tak to mniej więcej wygląda. Poza tym, nie możemy być pewni poprzedniego kierunku wylotu drogi na Ostrzeszów. Na pewno później były zmiany ze względu na chociażby wybudowanie linii kolejowej.
fdhbladek, oczywiście zamienię oznaczenia dróg do Ostrzeszowa i Wieruszowa. Zmienię też oznaczenie (numerację) kościoła ewangelickiego, bo tam też wkradł się błąd.
Panrysio, czy lepszym sformułowaniem w opisie byłoby stwierdzenie, że stary katolicki cmentarz znajdował się na terenie ,,małego parku'' ? Fizyczne usytuowanie na tym planie jest takie jak w starym opracowaniu.
Mustafa, po wprowadzeniu korekt poślę Ci ponownie plik PDF do podmienienia i dalszego ,,osądu'', zanim zamieścisz to w dziale ,,mapy''
95 #16 panrysio 09/06/2012 01:55   
Po raz kolejny zwracam uwagę, iż stary cmentarz katolicki (istniejący jeszcze przed tym na Zagaśle) był zlokalizowany mniej więcej na terenie obecnego "małego parku"
2 #15 Mustava 08/06/2012 23:48   
Jeżeli plan będzie już poprawiony "wystawię" go w wersji takiej jak inne mapy (w dziale "Mapy" ).
Jeżeli zajdzie potrzeba podmiany pliku na nowszą/zaktualizowaną wersją proszę o PW

Pozwoliłem sobie podmienić powyższe zdjęcie z planem na zrzut z PDFa z działu "Pliki".
Sformatowałem także nieco opis pod zdjęciem/planem by łatwiej sie to czytało. zawstydzony
38 #14 fdhbladek 08/06/2012 22:53   
ja patrzyłem na aktualny plan Kępna, a zamienione oznaczenia to też błąd.
476 #13 slawomir wieczorek 08/06/2012 22:52   
Fdhbladek słusznie zauważył bląd, który dobrze potwierdził Kempen.
Bardzo proszę o kolejne uwagi. Fdhbladek, co jeszcze dostrzegłeś ?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi usmiech. Mam nadzieję że ten plan możemy dopracować usmiech.
6 #12 Dominik Makosch 08/06/2012 22:47   
Północ jest zaznaczona za bardzo na zachód a "34" powinno być zamienione z "33", twórca mapy się pomylił. Poza tym, jesteśmy przyzwyczajeni, że np. droga do Ostrzeszowa wiedzie na równo na północ, ona może trochę "zbaczać z azymutu" - Fdhbladek - popatrz na oryginalne, odwrócone mapy Władymircowa umieszczone pod linkami, które podałem wcześniej.
38 #11 fdhbladek 08/06/2012 22:42   
jeżeli drogę do Ostrzeszowa (34) obrócimy na północ to północ nie będzie na północy, a do Wieruszowa (33) pojedziemy na zachód. Wystarczy spojrzeć na plan Kępna gdzie droga do Ostrzeszowa z przedmieścia wychodzi dokładnie w kierunku północnym.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Zaraza w Kepnie 1710r.
· Służba zdrowia w po...
· Prezent dla taty
· Hanulin.Szkoła Pods...
· LO Kępno absolwenci...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,273,209 unikalne wizyty