Synagoga w Kępnie wzniesiona w 1815 r., jedna z pierwszych w stylu klasycyzmu. Oprawa arki, dzieło Jonasza, syna Samuela Zajnwela, miała nawiązywać do fasady Świątyni Salomona z zewnątrz.
(Zdjęcie w 1991 r. wykonał żydowski podróżnik Ibrahim ibn Jakub ;) )
A foto jest z 1991 r (spójrz jakie duże jest drzewo w porównaniu do tego na fotkach przedwojennych) , w 1991 r. bryczki były bardzo popularne w Kępnie a Żydzi lubili nimi jeździć do synagogi - tak jak ich ojcowie i można było wtedy poczuć ten przedwojenny klimat.
Jeszcze jedna uwaga, tym razem odnośnie samej fotografii. Generalnie jest fajna i trochę pozwala wczuć się w klimat, ale osobiście w miejsce dorożki wstawiłbym jakiś samochód (jeśli ma to być wizja współczesna), albo skadrował bym to tak, aby nie było widać budynku łaźni, bo raczej trochę inaczej musiał on wyglądać w XIX wieku (jeśli chodzi o wizję dawnych lat).
Bez urazy, ale mamy tu pomieszanie przeszłości z teraźniejszością.
Sam zamysł fotki jest świetny, ale, jak to mówią: "diabeł tkwi w szczegółach"
Kempen i (zwłaszcza) Seba! Na tej stronie miało nie być raczej nic o polityce. Może jednak zgrubsza trzymajmy się tego!!!
Wiem, że do końca nie da się tego zrobić, bo sam miewam też jakieś podobne wycieczki, ale nie przesadzajmy! Rozmawiajmy (a`propos fotki) o synagodze, o Żydach i ich losach, o genezie ich zachowań, ale darujmy sobie dywagacje o młodych latach Wałęsy, o nieścisłościach dotyczących liczby manifestantów w Krakowie czy o rzetelności poszczegółnych gazet.
To nie to forum!!!
Dziękuję bardzo za miłe słowa i za gwiazdy. Obraz powstał dzięki uprzejmości @kempena.
Dzięki kempen, dobre zdjęcia robisz
Zakładałem, że ten mały żyd czeka na ojca, ale potem pomyślałem, że on się tyłem do synagogi odwraca, a inni do niej idą; zupełnie jak w tej piosence:
http://w465.wrzuta.pl/audio/9bx1J5rKJRo/brooklinska_rada_zydow