Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Kapliczki i krzyże w powiecie kępińskim -> Kapliczki i krzyże - gmina Trzcinica Poprzednie Następne
Nieistniejąca kapliczka w Trzcinicy - zima 1939/40
Kepno-socjum
Kapliczka stała po lewej stronie drogi z Trzcinicy do Kuźnicy. Prawie wizawi domu Wiecków. W lewo od zdjęcia byłby widoczny kościół w Trzcinicy. Postawiona została podobno przez moich pradziadków. "Została zniszczona na początku wojny przez 3 braci Otta, Ersta i Hermana Kalinka. Byli niemieckimi ewangelikami i mieli wtedy żółte i brunatne mundury. Figurę utopili w pobliskim stawie. Stoi obecnie obok kościoła." informacja mojej mamy.
Na fotografii od lewej: Janina Cierpik (późniejsza żona Alojzego Sterczewskiego, Irena Bachorzówna (córka kierownika szkoły w Trzcinicy), Jolanta Krowiarz (Kostencka - tyłem na zdjęciu), Alojzy (autor fotki) i Bolesław Krowiarzowie (później Sterczewscy).

Dodane przez: Old_Tom
  Ocena: ***** [5 pkt]
Data: 31/12/2011 15:27   Komentarzy: 2
Wymiary: 1024 x 681 pikseli   Liczba wyświetleń: 1322
Rozmiar pliku: 145.96kB     
      
   
Komentarze
95 #2 panrysio 02/01/2012 02:44   
Chciało by się zwalczać pewne stereotypy, ale fakty sprawiają, iż trzeba mieć wielką siłę ducha i moc dobrej woli, aby obalać co poniektóre. A może zwyczajnie nie da się ich obalić?
Opis pod fotką, jakoś, niestety, dziwnie współgra ze "stereotypową" opinią odnośnie tego co w czasie wojny wyczyniali co niektórzy Niemcy, będący ewangelikami na terenach II RP.
Wygląda na to, iż część pastorów w rodzaju Schilberga lub Katschera nie marnowała przed wojną czasu na kazaniach i zamiast mówić o Jezusie mąciła wiernym w głowach raczej czym innym. Podobne przykłady znamy z historii tej dalszej i tej całkiem bliskiej. Ukraińscy księża greko-katoliccy w czasie wojny też nie opowiadali swym owieczkom jedynie o zasadach Wiary. Zdarzało się nawet, iż święcili noże i siekiery przed kolejnymi akcjami UPA. Nawet dziś część polskich księży głosi jakieś dziwne teorie o zamachach na samoloty etc. Przed wojną wielu księży w Polsce niezbyt przychylnie wypowiadało się o Żydach, stąd m.in. były później jakieś bojkoty, getta ławkowe, a dalej nawet pogromy. Było też jednak tak, iż księża w rodzaju Wawrzyniaka, Ściegiennego czy wielu innych podtrzymywali ducha narodowego wśród Polaków.
Nic nie jest tak do końca jednoznaczne i wiele zależy od punktu widzenia, ale zapytam krótko: po co ci trzej durnie (czyli bracia Kalinka) zniszczyli tą kapliczkę? Na pewno nie przynieśli tym chwały zarówno Ewangelikom, jak i Niemcom i wyrządzili im jedynie niedźwiedzią przysługę. A może to wtedy była taka "norma" wśród luteran powiatu kępińskiego?
68 #1 Seba 01/01/2012 14:48   
To jest to obecnie figura w grocie, znajdująca się po lewej stronie kościoła na wysokości prezbiterium. Właśnie zorientowałem się, iż na socjum brakuje zdjęcia tejże groty.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...
· Dziwne znaleziska po...

Losowe tematy
· Zespoły muzyczne z ...
· Kępińscy żydzi - in...
· Gmina Trzcinica.
· Kępno Miastem Trzec...
· Legenda o łabędziu
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
44,662,799 unikalne wizyty