Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA ŁĘKA OPATOWSKA -> Gmina Łęka Opatowska do 1945 roku -> Siemianice do 1945 r. Poprzednie Następne
Pamiątka spotkania gen. Piotra Szembeka z Fryderykiem Chopinem w Sochaczewie.
Kepno-socjum
Piotr Szembek, będąc od 1829 r. dowódcą 3 brygady w I dywizji piechoty armii Królestwa Kongresowego, stacjonował w Sochaczewie. Posiadał liczne talenty, nie tylko wojskowe, ponieważ, jak zauważyli współcześni, był również umuzykalniony. Generał grywał nieźle na skrzypcach, a także na pianinie. Szembek dowiedział się od swych dwóch znajomych: Michała hr. Skarbka, dziedzica Żelazowej Woli i Józefa Bohdana Zaleskiego, poety, który pełnił obowiązki guwernera w domu Szembeków, o utalentowanym młodym pianiście nazwiskiem Chopin. Zaprosił do siebie artystę, by go poznać. Do spotkania doszło 29 sierpnia 1830 r. Chopina przybył do obozu w Sochaczewie i dał się namówić generałowi, który prosił muzyka, aby dał w tym miejscu koncert na fortepianie. Fryderyk Chopin opisał sochaczewski występ w liście do Tytusa Woyciechowskiego z 31 sierpnia 1830 r.:
"Byłem też onegdaj w obozie u jen. Szembeka po raz wtóry. Trzeba Ci wiedzieć, że on zawsze w Sochaczewie konsystuje [przebywa, stacjonuje] i z Michałem [chodzi o Michała hr. Skarbka] się umówił, żeby mnie do niego zawiózł. Gdy to jednak nie przyszło do skutku, Czajkowskiego, brata tej panny Czajkowskiej, co to gra i mdleje, adiutanta nasłał i mnie tam do niego wzięli. Szembek jest bardzo muzykalny, gra dobrze na skrzypcach, kiedyś u Rodego [słynny francuski skrzypek i kompozytor koncertów skrzypcowych, zmarły w 1830 r.] się uczył, i jest zabity paganinista, a zatem do tej dobrej kasty muzyków należy. Kazał muzyce swojej wystąpić, która się całe rano egzercytowała (ćwiczyła), i dziwne rzeczy słyszałem. Wszystko to na trąbach zwanych Bugla [instrumentach pośrednich między rogiem (waltornią), a trąbką]; ani byś pomyślał, że robią gamy chromatyczne jak tylko można najszybciej i diminuendo na dół. Ażem musiał chwalić solistę, który biedak, już niedługo, widzę, służyć będzie mógł, bo jak suchotnik wygląda, a młody jeszcze dosyć. Zastanowiło mnie to bardzo, jakiem cavatinę z Niemej [chodzi tu o pieśń z opery "Niema z Portici" francuskiego kompozytora Aubera, zmarłego w 1870 r.] na tych trąbach z wszelką akuratnością usłyszał. Ma on [gen. Szembek] fortepian w obozie i nie wiem skąd, ale mnie, dalibóg, zrozumiał, nie udawał."
Dokładnie nie wiadomo gdzie znajdował się obóz generała Szembeka, najprawdopodobniej umiejscowiony był w budynkach dawnego klasztoru dominikanek, które po kasacie swego zakonu zostały w latach 1820 – 1822 przebudowane dla potrzeb wojskowych. Urządzono w nich lazaret, pomieszczenia sztabu, mieszkania dowódców, oraz koszary wojskowe.
Fryderyk Chopin i gen. Piotr Szembek nigdy więcej już się po koncercie w Sochaczewie nie spotkali. Chopin opuścił Polskę, a generał ze swym 1 pułkiem strzelców pieszych wyruszył w nocy z 2 na 3 grudnia 1830 r. z Sochaczewa do Warszawy na ratunek Powstaniu Listopadowemu.


Równo 180 lat od tego spotkania w Sochaczewie odbył się okolicznościowy koncert plenerowy.

Dodane przez: capitaneus1
  Ocena: Brak
Data: 18/04/2011 20:47   Komentarzy: 0
Wymiary: 1024 x 943 pikseli   Liczba wyświetleń: 2009
Rozmiar pliku: 164.68kB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Erinnerungen an Kem...
· Herb i flaga gminy ...
· hydepark
· Torzeniec we wspomn...
· Podania i wierzenia...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,379,535 unikalne wizyty