Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> DOKUMENTY, MAPY I PUBLIKACJE -> Rysunki techniczne, rzuty budynków, plany sytuacyjne Poprzednie Następne
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: mikehopfen
  Ocena: Brak
Data: 29/01/2009 15:18   Komentarzy: 6
Wymiary: 621 x 526 pikseli   Liczba wyświetleń: 1092
Rozmiar pliku: 26.42kB     
      
   
Komentarze
83 #6 cieplik 21/02/2024 19:12   
Po dokładnej analizie dokumentacji projektowej kościoła ewangelickiego w Rychtalu, a także kilku pocztówek zamieszczonych w Rychtal do 1945 r. stwierdzam: na powyższym rysunku napis: Fenster des Chores jest błędny !!!
Trzy okna witrażowe przedstawione w tej konfiguracji (w jednej płaszczyźnie) występują w budynku tego kościoła tylko pośrodku obu ścian bocznych nawy głównej. Miały kolorową niebiesko-żółtą obwódkę, a środek wypełniały białe szybki ułożone w skośną szachownicę. W prezbiterium znajdowały się również trzy okna witrażowe umieszczone w łukowej ścianie, z których tylko środkowe okno miało kolorowy witraż przedstawiający Chrystusa, a dwa pozostałe takie jak w nawie głównej. Twierdzenie przez Richtalensis jakoby te 3 okna znajdowały na na małym chórze nad zakrystią od północnej strony nie jest zgodne z prawdą. W obu bocznych przybudówkach nad którymi znajdowały się małe chóry, światło wpadało do środka przez małe, pojedyncze okna.
469 #5 amalina 21/02/2024 08:28   
Panie Macieju, czyli nie został pomylony opis a uwaga o moim nieprecyzyjnym komentarzu nie była słuszna. Po zamieszczeniu w poczekalni przez znawcę świątyni rychtalskiej trzech rysunków z muzeum architektury TU z Berlina dla obrony tezy o drugim chórze mogę jedynie uzupełnić mój komentarz #1 do postaci: okna na chórze (mniejszym) usmiech
323 #4 Richtalensis 20/02/2024 15:51   
Patrząc na prezbiterium kościoła po lewej stronie (od północy) znajdowała się kaplica, nad którą był chór. Zapewne architektowi chodziło właśnie o ten chór (mniejszy), a nie o ten z organami znajdujący się w części zachodniej, gdzie było główne wejście do kościoła.
469 #3 amalina 20/02/2024 15:22   
W pierwszym wierszu podpisu rysunku da się odczytać: Kirche für Reichthal; w drugim z trudem: Fenster des Chores. Rysunek jest bardzo nieczytelny, ale brak w nim określenia prezbiterium. Ale to słowo całkiem wyraźnie widać przy opisie dolnego szablonu wewnętrznych zdobień na https://www.kepno...to_id=2191 jako: Presbyterium. Proszę więc znawcę nieistniejącej rychtalskiej świątyni o podanie właściwego odczytu drugiego wiersza podpisu i jego poprawnego tłumaczenia. A może kreślący rysunek pomylił opis?
323 #2 Richtalensis 19/02/2024 22:15   
Projekt nie przedstawia okien na chórze, tylko są to okna w prezbiterium kościoła ewangelickiego w Rychtalu.

Proszę więc dokładniej sprawdzać dostępne materiały nt. Rychtala i umieszczać bardziej precyzyjne komentarze, takie nieścisłości wprowadzają w błąd, tych którzy odwiedzając tą stronę i szukają wiarygodnych informacji.
469 #1 amalina 18/02/2024 14:17   
Kościół EA w Rychtalu - okna na chórze
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Legenda o Koziorycach
· Lutnik
· książka jana rossa ...
· Donaborów
· Kościół Ewangelicko...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,392,960 unikalne wizyty