Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA RYCHTAL -> GMINA RYCHTAL PO 1945 r -> Krzyżowniki po 1945 r Poprzednie Następne
Kościół w Krzyżownikach
Kepno-socjum
Drzwi na chór, sygnowane na 1676r

Dodane przez: Ryczyn
  Ocena: Brak
Data: 06/03/2009 15:24   Komentarzy: 2
Wymiary: 644 x 966 pikseli   Liczba wyświetleń: 1159
Rozmiar pliku: 171.8kB     
      
   
Komentarze
323 #2 Richtalensis 28/09/2017 23:51   
Przede wszystkim fotka jest z 2009 roku, a drzwi zdemontowałem w 2014 roku. Nie jest to żadna ozdoba tylko mniejsze półokrągłe drzwi wkomponowane w drzwi prowadzące na chór. Dlaczego od razu twierdzisz, że zostały zerwane. Zostały po prostu zdemontowane z całą ostrożnością żeby nie ulegały dalszemu niszczeniu (a drzwi, które zostały obito tą baznadziejną dyktą dlatego, że w drzwiach były szczeliny, przez które zwyczajnie wiało osobom, które siedzą na chórze). Niestety, ale prawda co do demontażu drzwi jet taka: W Krzyżownikach mamy organistkę, która wchodząc na chór - swoje miejsce pracy trzaska wszystkimi drzewami po kolei, począwszy od tych na samym dole w kruchcie, a kończąc na tych bezpośrednio przy organach. Robi to z taką siłą, tak jakby jej te drzwi przeszkadzały (że musi je sobie otworzyć) i słychać to trzaskanie w całym kościele, a jak się jej zwróciło uwagę, że należy wcisnąć mocniej klamkę i żeby uważać właśnie na te drzwi z 1676 roku zawsze było wytłumaczenie, że nie da rady, że jej to nie obchodzi. Między półokrągłymi, a tymi większymi drzwiami były metalowe elementy, które przez to trzaskanie się poluzowały i dopiero był hałas. Kiedyś nawet urwała zewnętrzna klamkę z drzwi z fotki i rzuciła ją na podłogę, bo po co dbać o coś co nie jet moje. Osoba tego pokroju (i cała jej rodzina) nie ma świadomości, że ma do czynienia z zabytkami, dla niej po prostu żadne zabytki tak jak wspomniane drzwi czy same organy z 1752 roku nie mają żadnego znaczenia bo to przecież "starocie". Co do drzwi to zdemontowałem je w 2014 roku bo denerwowały mnie jej zachowanie i znieczulica, że tak cenne drzwi mogą przez nią ulec większemu uszkodzeniu niż to, które powstało lata wcześniej. Są obecnie schowane za ołtarzem głównym. Jakiś czas temu, gdy był w Krzyżownikach konserwator z Kalisza (Marcin Gaj) odpowiedzialny za zabytki ruchome pytał o te drzwi, więc mu powiedziałem o całej sytuacji i je pokazałem, że są nadal w kościele, zrobił zdjęcia, poinformowałem go, że chciałbym je wyeksponować w kościele z opisem konserwatorskim itp. Powiedział, że to dobry pomysł, żeby więcej osób mogło je oglądać niż tylko te, które wchodzą na chór i, że jeśli będzie potrzebna pomoc to można się do niego zwrócić z tą sprawą. Tak więc Goldenie59 nie masz się co martwić, drzwi dawniej należące do wyposażenia kościoła nadal w nim pozostają i nadal są tam gdzie ich pierwotne miejsce. Jeśli kiedyś będziesz w Krzyżownikach to zapraszam, można je zobaczyć.
1149 #1 golden59 28/09/2017 22:01   
Ozdoby na drzwiach już nie ma zostały zerwane, a drzwi obite jakąś baznadziejną dyktą. Ciekawe co na to konserwator zabytków?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Wojna po wojnie
· Mapa Kempen 1940 r.
· Kościół w Pisarzowi...
· Mogiły pozacmentarn...
· Urban Exploration
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,378,251 unikalne wizyty