Dziękuję za te cenne dane; szczególnie dla Amalina. Moi Przodkowie przybyli w 1742 r. z Hradec Kralove przez Husyniec do Taboru. Prababcia przed ślubem w 1886 r. nosiła jeszcze czeskie nazwisko Paikert; wyszła za mąż za Polaka... Dziadek walczył już w Powstaniu Wielkopolskim.
Bralin w poprzednim komentarzu #8 opisuje zmiany pokazane na zdjęciu https://www.kepno...o_id=42043. Frank ową nazwę Małego Taboru podał w wersji niemieckiej, natomiast w języku osadników brzmiała Žižka https://pl.wikipe...Di%C5%BEka.
Poniżej daję mój przekład tytułu i fragmentu ze streszczenia artykułu Marka Battka Dějiny název lokalit s českim obyvatelstvem v Polsku (Historyczne nazwy miejscowości z ludnością czeską w Polsce)http://www.drhdl....attekC.pdf , dotyczącego okolic Bralina:
W połowie XVIII wieku do miejscowości Bralin przybyła grupa czeskich osadników, gdzie osiedlili się we wiosce o nazwie Tabor. Sto lat później na rozkaz księcia Birona założyli nową osadę Velki Bedřichův Tabor, po kilku latach Malý Bedřichův Tabor (nieoficjalnie Tabůrek Žižka), a Starý Tabor został zalesiony. W języku niemieckim nazwy brzmiały Gross Friedrichs Tabor i Klein Friedrichs Tabor. W pobliżu znajdowały się także wsie Čermin (niem. Tschermin, dziś Czermin), Calinka (już nie istnieje) i Turze, w których mieszkało wielu Czechów. Od 1920 r. wsie znalazły się w granicach państwa polskiego. Ponieważ pruski król Fryderyk (Friedrich) był wrogiem Polski jego imię usunięto z nazwy wsi. Dziś wsie nazywają się Tabor Wielki i Tabor Mały.
Ten niewielki skrawek lasu, z kamieniem, został ogrodzony (chyba w 2019 r.), teraz Nadleśnictwo Syców planuje usytuowanie tablicy informacyjnej. Ogrodzenie to też ich zasługa. Dzięki Frankowi wiem, że pierwotna nazwa Taboru Małego to Siska - rzekomo na cześć husyckiego generała. A kamień stoi w miejscu ołtarza dawnego kościoła. To z kolei wiadomość od Tomasza Stodoly z Czech.
Podstawą nowszych źródeł jest hasło https://pl.wikipe...bor_Wielki, gdzie podano pierwotną czeską nazwę Velký albo/i Bedřichův Tábor, odpowiadającą niemieckiej Groß Friedrichs-Tabor, z której przez polskie nastawienie do króla Prus usunięto w 1920 jego imię, oraz przypisy:
[1] Śliziński Jerzy, Śladami Braci Czeskich na Śląsku i w Małopolscehttp://bazhum.muz...89-318.pdf s. 293-295,
[2] Szczepankiewicz-Battek Joanna, Osadnictwo braci czeskich i morawskich w regionie łódzkimhttp://sgph.geo.u...Battek.pdf s. 161-162, gdzie na ryc.1 s. 162 jest tablica cmentarna pamięci pierwszych osadników ze śląskich Taborów w podłódzkim Zelowie.
Na początku XIX w. część mieszkańców obu Taborów i Czermina przesiedliła się w 1803 do Zelowa https://pl.wikipe...Zel%C3%B3w . W 2014 gościła w kościele e-a w Kępnie orkiestra Zelowskie Dzwonkihttp://www.kepnos...o_id=36700.
Kolejnym współczesnym źródłem jest niemiecka strona http://www.hussin..._Schlesien, poświęcona Braciom Czeskim osiedlonym na Śląsku w Gęsińcu k/ Strzelina https://pl.wikipe...4%99siniec, gdzie wśród linków do opracowań czeskich, polskich i niemieckich badaczy znajdziemy artykuł znanego kępnianom budowlańca z Lipska, Carstena IwanaGroß Friedrichs-Tabor, die Brücke von Hussinetz nach Zelow (Wielki Tabor Fryderycjański pomostem od Gęsińca do Zelowa)http://www.drhdl....ruecke.pdf. Carsten przyjeżdżał do Kępna i pomagał odbudowywać mur cmentarza e-a, gdzie leżą jego przodkowie Karl i Susanne Tessars (zdjęcie z jego opracowania http://www.kepnos...o_id=41268) http://www.kepnos...o_id=32066, http://www.kepnos...o_id=31694, oraz prababcia Bertha http://www.kepnos...o_id=25879, http://www.kepnos...o_id=32656.
Mam nadzieję, że Bralin rozwinie historię okolic jego miasteczka, przez które przeszli Bracia Czescy.
Bralin, autor poprzedniego wpisu, znawca historii Braci Czeskich na Śląsku http://www.kepnos...o_id=36697, sprowokował mnie, ignoranta w temacie, do zebrania publikacji z portalu i całej sieci o ich śląskich dziejach od XVIII w. Ograniczę się do publikacji od XIX w. do współczesnych:
Na podstawie prac nauczyciela z Sycowa Josepha Franzkowskiego Geschichte der freien Standesherrschaft der Stadt und des landrätlichen Kreises Gross Wartenberg, Wartenberg 1918 https://obc.opole...53?id=1653 oraz ks. Józefa Janiszewskiego z Grębanina Powiat kępiński..., Kępno 1928 https://www.wbc.p...p;from=FBC historię fryderycjańskich wsi Tabor Wielki i Tabor Mały przybliżył mikehopfen w poście http://www.kepnos...#post_4520.
Kolejne informacje o tych wsiach i Czerminie podano na https://trail.pl/...-i-czermin, gdzie nazwy cmentarzy Stary Tabor przy leśnej drodze z Bralina do Bałdowic i Husycka Górka w Taborze Wielkim figurują jeszcze na https://mapy.geop...ID=5311711.
24 lutego 1749 r. czescy emigranci otrzymali od króla Prus, Fryderyka II, zezwolenie na osiedlenie się tutaj. Osada otrzymała nazwę Friedrichs Tabor. Tylko potocznie mówimy: Stary Tabor.
też tam wczoraj Piotrek na rowerze zawędrowałem,mały trening przed zimą,droga jest świetna na sprint,jeszcze dzisiaj czuję zapach lasu na swojej czapce
upamiętnia miejscowość i kościół Tabor Stary, pierwsz miejsce osiedlenia braci czeskich w naszym regionie, za nim w lesie znajduje się miejsce prawdopodobnie zbiorowego pochówku.