Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 31
· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,296
· Najnowszy użytkownik: gosia69
Losowa fotografia
Kościół w Marcinkach
Kościół w Marcinkach
Marcinki (pow. ostrzeszowski)
Szybkie linki
Mogiła polskich żołnierzy w lesie między Głuszyną a Dróżkami
Przeglądając bloga www.namyslowianie.pl natrafiłem na informację o mogile polskich żołnierzy w lesie między Głuszyną a Dróżkami:

Gdy siły niemieckie przekroczyły granicę polską w okolicach Glausche (Głuszyny), Lorzendorfu i Haugendorfu (Igłowic) nie napotykały większego oporu ze strony polskiej. Warto w tym miejscu wspomniec o bitwie, jaka miała miejsce 1 IX 1939 roku, pomiędzy 17 Infanterie-Division, a żołnierzami posterunku Straży Granicznej (NTO podaje błędnie Korpus Ochrony Pogranicza, który był odpowiedzialny za obronę granicy wschodniej i części południowej) między Głuszyną a Dróżkami (gm. Rychtal). Świadectwem tego starcia jest zbiorowa mogiła 12 poległych żołnierzy polskich w pobliskim lesie, oddalona kilkaset metrów od słupa granicznego. Poprzez Dróżki skierowano się na południe, chcąc zaskoczy polską administrację. Jeszcze tego samego ranka Niemcy wkroczyli do Rychtala (o 6 rano do wsi wkroczyły pierwsze oddziały niemieckie wraz z Landratem Dankchamannem) proklamując powrót okolicy do państwa niemieckiego, co wywołało entuzjazm germańskich mieszkańców wsi.Przed godziną 13 zajęto oddalone ponad 30km od Namysłowa Kępno, a pobliski Wieluń miał zostac zniszczony przez dwie fale bombardowań.

Czy ktoś z użytkowników/okoliczny mieszkańców może zweryfikować tę informację? Być może autor bloga popełnił błąd, być może to mogiła żołnierzy niemieckich z 1945 r. lub jeszcze inna... Ale gdyby okazało się, że od 72 lat leżą tam polscy żołnierze, mogiła jest zaniedbana, a miejsce zapomniane, to koniecznie trzeba by było coś z tym zrobić, być może przenieść ich na lokalny cmentarz parafialny.

Liczę na Waszą pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

Pozdrawiam
Maciek
Komentarze
208 #12 namysl 30/09/2018 09:57   
Wracając do sprawy mogiły leśnej, położonej pomiędzy Głuszyną i Drożkami przypuszczenie o tym, że mieli tam być pochowani żołnierze polscy zostało już zweryfikowane negatywnie. (wrzesień): http://www.pomost.net.pl/poszukiwania_2012_rok.html
1052 #11 trznadel 11/06/2013 05:38   
Szukam miejsca gdzie własnie zostali pomordowani żołnierze pogranicza ale 31.08.1939. Zostali oni prawdopodobnie póżniej pochowani w Ostrowie Wlkp.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Film o kompozytorze ...
· Historia Łęki Opatow...
· Niemieckie nazwy mie...
· Siemianice.
· Szkoła katolicka w D...
· Historia Rychtala
· Kościół w Trębaczowie
· Krzyżowniki.

Losowe tematy
· Wspomnienia "Krysi"...
· Wrzesień 1939 we ws...
· Akcja połączona
· Masłowszczyzna
· Cmentarze...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
37,432,437 unikalne wizyty