Panel sterowania blogiem
Kalendarz
 Grudzień 2023
Ni Pn Wt Sr Cz Pt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Szukaj we wpisach
Ostatnie wpisy
Do zobaczenia Efka![0]
Pracowity koniec roku.[0]
Dewastacja cmentarza w Trzcinicy[5]
Po długiej przerwie...[3]
A tak to się właśnie zaczęło ... cz. 5[7]
Blog www.kepnosocjum.pl
» Po długiej przerwie...
Ostatnio dużo czasu siedzę i medytuję. Ćwiczę się w anielskiej cierpliwości podczas gdy mój syn z nieznacznie wystawionym czubeczkiem jęzorem mozolnie kreśli literki wydając przy tym nieartykułowane dźwięki. Mam przez to czas – więc wróciłam do tradycji naszego socjumbloga.
Co się wydarzyło do tej pory? W styczniu dostaliśmy dotację z Urzędu Miasta i Gminy Kępno, zabraliśmy się więc do pracy.
Od kwietnia ruszyły prace na cmentarzach ewangelickich. Zaczęliśmy od naszego cmentarza w Kępnie. Robimy może rzeczy małe: grabimy liście, sprzątamy, wycinamy gałęzie – ale efekt jest. Udało nam się rozpocząć przygotowania do rekonstrukcji ogrodzenia – zebraliśmy cegły i oczyściliśmy tren przy zdemolowanym ogrodzeniu. Była to dosyć mozolna praca. Denerwująca, tym bardziej – jeśli ma się świadomość, że istniejące ogrodzenie zostało zniszczone przez współbraci chrześcijan – i prawdopodobnie wykorzystane gdzieś na ogródkach działkowych (a niech im kiełbaska z grilla cmentarnym trupem cuchnie). Przydałby nam się murarz, który zechciałby pokierować pracami przy odbudowe murku.. Jeśli ktoś jest chętny – zapraszamy. Dzięki wsparciu Pana Tomasza Michalaka zasadziliśmy 120 iglaków i drzewek, które wzbogacą i tak już zróżnicowaną florę cmentarza ewangelicko-aubsburskiego w Kępnie. Na razie nic nam nie ukradli Wink W czerwcu Pan Tomalkiewicz ze swoją firmą Caloring skosił zielsko które zawsze wtedy bujnie porasta cały cmentarz. Ludzi dobrej woli nam nie brakuje. Tak też było i na ostatniej akcji – padł pomysł, by wyciąć drzewa rosnące na dachu i rozpychające więźbę dachową na kaplicy cmentarnej. Myśleliśmy że może znajdzie się ktoś , kto będzie mógł nam pomóc może za jakieś pół roku, albo dalej. Jeden telefon i już Pan Bonifacy i Jarosław Mielcarek, właścicie firmy ELEKTROBUD udostępnili nam podnośnik samochodowy dzięki któremu mogliśmy przyciąć gałęzie niszczące dach kaplicy ewangelickiej. Na cmentarzu pojawiają się też nowe twarze. W kwietniu w akcji pomógł nam dr Bolesław Borzycki, który wraz z rodziną i przyjaciółmi przyjechał do nas specjalnie na akcję aż z Gdyni. Wg Bolesława jest duże prawdopodobieństwo, że Jego przodkowie są pochowani na cmentarzu ewangelickim w Kępnie lub w Podzamczu. Do akcji dołączają się też nowi socjumowicze: w tym roku Slawek i Leon. Co nas bardzo cieszy – mamy też nową młodzież, chociażby Monika i Paulina. Nasza „stara” młodzież czyli Paula, Strażak, Macieeeko, Biegan i Dawid – dostali zasłużoną nagrodę w postaci listów pochwalnych, które zostały wysłane do ich szkół.
Mamy też bardzo ciekawą ofertę współpracy – do sprzątania chce także przyłączyć się Środowiskowy Dom Samopomocy z Kępna. Osoby niepełnosprawne pomogą nam w grabieniu liści i prostych pracach porządkowych.
Oprócz sprzątania „ewangelika” pamiętamy także o grobach znanych Kępnian na cmentarzu katolickim: Otto Webera i Tomasza Godziny. Regularnie je porządkujemy.
Teraz, w październiku, cmentarz szykuje się na kolejne nabożeństwo ekumeniczne , które odbędzie się jak zawsze 1 listopada. Przed nim oczywiście zrobimy w szkołach zbiórkę zniczy.
Nie tylko na tym cmentarzu się działo. 19 maja wspólnie z przyjaciółmi z „pomarańczowych stron” posprzątaliśmy cmentarz Ewangelicko Augsburski na Podzamczu. Była to duża i bardzo sprawna akcja. Jej zorganizowanie to zasługa naszych 2 socjumów za Prosny czyli Andrew i Paulka. Ok. Andrew mieszka przed Prosną Wink Pojawili się prawie wszyscy socjumowicze, ale także lokalni działacze. Do akcji przyłączył się Pan Mariusz Dychto – Wieruszowski historyk wraz z uczniami Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Razem z nami pracowali także burmistrze Wieruszowa – było to bardzo miłe, tym bardziej, że nie doświadczyliśmy tego na „naszym podwórku”. Udało nam się wywieźć kilka przyczep zarastającego zielska, prawie doprowadzić do pożaru i postawić kilka nagrobków. Było naprawdę gorąco Wink A że głodny socjumowicz, to zły socjumowicz – zostaliśmy także, naprawdę dobrze, nakarmieni przez Pana Cieplika, właściciela baru w Świbie.
W tym roku nie zapomnieliśmy także o cmentarzu Ewaneglicko-Augsburskim w Trzcinicy. Dobrym duchem tego cmentarza jest Seba, mieszkający w sąsiedniej miejscowości. Nie da nam o nim zapomnieć. Wykarczowaliśmy doszczętnie chaszcze i oczyściliśmy dach kaplicy cmentarnej. Postawiliśmy także kilka nagrobków. Nasi chłopcy – fotografowie, skorzystali także z nieprzeniknionych ciemności oddalonego od siedlisk ludzkich cmentarza by fotografować w sierpniu deszcz perseidów.
Już niedługo Wszystkich Świętych i Zaduszki. Możecie nam pomóc przygotować nabożeństwo ekumeniczne. Jeżeli nie macie czasu, wstąpcie w te dni na opuszczone ewangelickie cmentarze i zapalcie świeczkę tym, którzy są zapomniani. Pamiętajmy o naszych korzeniach i wielokulturowym charakterze tych Ziem.
Na tym dzisiaj skończę ale jak zaczęłam pisać, to pewnie nadal będę.
wiedzma-margo Wtorek 10 Październik 2012 18:43

Komentarze
#3 | kas88
  
2012-10-11 11:58:48  
Z tymi listami dla młodzieży bardzo mi się podoba usmiech
#2 | sirena32
  
2012-10-10 21:58:42  
oklaski
#1 | sirena32
  
2012-10-10 21:58:42  
oklaski
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Panel sterowania blogiem
Kalendarz
 Grudzień 2023
Ni Pn Wt Sr Cz Pt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Szukaj we wpisach
Ostatnie wpisy
Do zobaczenia Efka![0]
Pracowity koniec roku.[0]
Dewastacja cmentarza w Trzcinicy[5]
Po długiej przerwie...[3]
A tak to się właśnie zaczęło ... cz. 5[7]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Friederike Kempner -...
· Wieża Bismarcka w Kę...
· Kępno - wieża ciśnień
· Wspomnienia o Drożkach
· Krawiec Lis z Kępna
· GOTTSCHLING - proszę...
· Architektura znacząca
· Nasza lokalna poezja

Losowe tematy
· Krążkowy.Szkoła Pod...
· Kronika Szkoły w Cz...
· Historia Trzcinicy
· Kierzno
· KL w Mroczeniu
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Grudzien
Sala koncertowa w przyszłości?
Liczba ocen: 1
Punktów: 4
Archiwum
43,805,792 unikalne wizyty