Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Rychtal
 Drukuj temat
100. rocznica włączenia Rychtala w granice II Rzeczypospolitej Polskiej
Namislavia
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 13-12-2019 21:52
Awatar

Postów: 12
Data rejestracji: 16.05.12

10 stycznia 1920 r. wszedł w życie Traktat Wersalski - na jego podstawie Rychtal i okolice włączone zostały w granice odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej. Warto pamiętać, że obszar ten wcześniej leżał w granicach administracyjnych niemieckiego powiatu namysłowskiego.
Dla upamiętnienia tej daty Poczta Polska - na wniosek prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej - stosowała będzie 10 stycznia 2020 r. aż trzy datowniki okolicznościowe!
Wszystkie mają legendę: "100. rocznica wejścia w życie Traktatu Wersalskiego - Kształtowanie granic II RP - Rychtal i okolice w Polsce!" i rysunek kamienia granicznego. Pierwsze dwa używane będą w Urzędzie Pocztowym w Rychtalu - jeden będzie przedstawiał "Kamień graniczny przy szosie Rychtal-Glausche", a drugi "Kamień graniczny przy szosie Rychtal-Namslau". Trzeci datownik stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym w Namysłowie i będzie na nim widniał ten sam kamień graniczny jak na datowniku Rychtala z tej szosy ("Kamień graniczny przy szosie Namslau-Rychtal", ale widziany z drugiej strony - różnią się oznaczeniami "P" i "D".
Opracowanie projektów: Tadeusz Wincewicz.

Projekty datowników można zobaczyć m.in. na profilu FB: https://www.facebook.com/tadek.wu.73 oraz serwisie www.kzp. pl
 
http://www.namislavia.republika.pl
Namislavia
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 15-12-2019 12:13
Awatar

Postów: 12
Data rejestracji: 16.05.12

Rysunki datowników dodane zostały do GALERII ZDJĘĆ w zakładce "Rychtal po 1990 roku".
O ile ktoś będzie zainteresowany uzyskaniem odbitek datowników, trzeba będzie albo pofatygować się do wspomnianych urzędów pocztowych z kopertami czy kartkami pocztowymi z naklejonymi znaczkami pocztowymi, które zostaną skasowane omawianymi datownikami okolicznościowymi, albo wcześniej dostarczyć przygotowane przesyłki z zaznaczeniem, że mają być odesłane 10 stycznia z odciskiem datownika okolicznościowego.
Jeśli jakieś dodatkowe pytania - proszę pytać usmiech
 
http://www.namislavia.republika.pl
milka2019
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 17-12-2019 13:31
Postów: 23
Data rejestracji: 22.08.19

świetny projekt, gratulacje
 
Namislavia
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 19-12-2019 21:40
Awatar

Postów: 12
Data rejestracji: 16.05.12

Już dzisiaj mogę zaanonsować, że 10 stycznia 2020 r. zorganizowana będzie przez Pocztę Polską przy współdziałaniu z Towarzystwem Miłośników Ziemi Namysłowskiej oraz Wydawnictwem NAMISLAVIA tzw. POCZTA PIESZA na trasie z Igłowic (miejscowość przy szosie Namysłów-Rychtal, gdzie w okresie międzywojennym był niemiecki posterunek straży granicznej i służby celnej) do Skoroszowa (siedziba analogicznych polskich instytucji granicznych) oraz trasa powrotna. Regulamin imprezy czeka już w centrali poczty w Warszawie na ostatni podpis usmiech
Oprócz anonsowanych powyżej datowników dojdą więc dwie kartki pocztowe oraz trzy wzory znaczków personalizowanych. Ich wzory wkrótce zaprezentuję. Dzięki tym działaniom nie tylko lokalnie dokumentujemy tą ważną rocznicę, ale też dajemy filatelistom i innym kolekcjonerom możliwość prezentacji zagadnień związanych z granicą polsko-niemiecką - odcinkiem kępińsko-namysłowskim - na wystawach w kraju i zagranicą.
 
http://www.namislavia.republika.pl
Namislavia
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 20-12-2019 23:31
Awatar

Postów: 12
Data rejestracji: 16.05.12

100. rocznica wejścia w życie Traktatu Wersalskiego : Rychtal i okolice w Polsce - wydawnictwa

O stosowaniu przez placówki pocztowe w Namysłowie i w Rychtalu w dniu 10 stycznia 2010 r. datowników okolicznościowych oraz o organizowanej w tym dniu "poczcie pieszej" na bieżąco informowaliśmy.

Teraz nieco więcej o planowanych wydawnictwach, które są już zaprojektowane i trafiły do produkcji.

1. Dwie kartki pocztowe:
- z fotografią nieistniejących obecnie budynków niemieckiej straży granicznej i służby celnej w Igłowicach (niemiecka nazwa - Haugendorf), na tle niemieckiej i polskiej mapy z okresu międzywojennego, na której widoczna jest szosa Namysłów-Rychtal i linia graniczna pomiędzy Igłowicami i Skoroszowem;
- z fotografią zachowanego kamienia granicznego przy przysiółku Smyk (należącym administracyjnie do Skoroszowa, a leżącym tuż przy Głuszynie) na tle polskiej mapy z okresu międzywojennego z okolicami Rychtala.

2. Trzy tzw. znaczki pocztowe personalizowane:
- z rysunkami poglądowymi kamienia granicznego K 382, który zlokalizowany był przy odcinku szosy Igłowice-Skoroszów (na kamieniu od strony Igłowic widniała litera D, a od Skoroszowa - litera P), na tle niemieckiej i polskiej mapy z okresu międzywojennego, na której widoczna jest szosa Namysłów-Rychtal i linia graniczna pomiędzy Igłowicami i Skoroszowem;
- z fotografią nieistniejących obecnie budynków niemieckiej straży granicznej i służby celnej w Igłowicach (niemiecka nazwa - Haugendorf), na tle niemieckiej i polskiej mapy z okresu międzywojennego, na której widoczna jest szosa Namysłów-Rychtal i linia graniczna pomiędzy Igłowicami i Skoroszowem;
- z rysunkiem poglądowym kamienia granicznego K 358, który zlokalizowany był przy odcinku szosy Rychtal-Głuszyna (na tle niemieckiej i polskiej mapy z okresu międzywojennego, na której widoczna jest szosa i linia graniczna pomiędzy Rychtalem i Głuszyną.
Znaczki wydane będą w arkusiku z okolicznościowymi napisami na marginesach.

Zamieszczamy też wizualizację kartek, jak będą wyglądały po przemieszczeniu pocztą pieszą oraz z ostemplowaniem z walorami z kamieniem K 358 Rychtal-Głuszyna.

Do dystrybucji anonsowane walory powinny trafić w pierwszym tygodniu nowego roku, o czym dodatkowo poinformujemy.

Rysunki wydawnictw znajdują się na profilu: https://www.facebook.com/TMZNam/

Zatwierdzone regulaminy "poczty pieszej" - dostępne są pod adresami internetowymi:
- trasa Igłowice-Skoroszów: https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n65-n6553
- trasa Skoroszów-Igłowice: https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n65-n6554
 
http://www.namislavia.republika.pl
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...
· Dziwne znaleziska po...

Losowe tematy
· Układ 1282
· Kronika Gminy Nowa ...
· Dukat lokalny
· Historia Lasek
· Kobyla Góra
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
44,670,321 unikalne wizyty