Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: ARTYKUŁY I PRACE
 Drukuj temat
Wola porozumienia
Mustava
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 27-04-2015 23:30
Awatar

Postów: 1737
Data rejestracji: 28.05.10

Przewodniczący I. Einchorn pisze — Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, kierując się troską o zachowanie Synagogi w Kępnie, uprzejmie prosi Pana Burmistrza o podjęcie współpracy z naszą Gminą, w zakresie przywrócenia dawnej świetności tej budowli i jej zagospodarowania. Od chwili uzyskania tytułu własności do przedmiotowej nieruchomości, Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu podjęła próby pozyskania środków finansowych, zarówno w kraju jak i za granicą, na jej renowację. Niestety, nasze starania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Skromne środki finansowe, jakimi dysponuje nasza Gmina, nie pozwalają na przeprowadzenie remontu kępińskiej Synagogi jak i wielu innych obiektów o chrakterze sakralnym, które zobowiązana jest utrzymywać i chronić przed dalszą dewastacją. Gmina jest właścicielem kilkunastu obiektów o charakterze sakralnym położonych na terenie dawnych województw: kaliskiego, konińskiego, włocławskiego i wrocławskiego. W związku z tym, iż obiekty te znajdują się w rejestrach zabytków i podlegają ochronie konserwatorskiej prace renowacyjne tych nieruchomości są bardzo kosztowne. Podjęte inwestycje, w tym przede wszystkim remont Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu spowodowały, iż Gmina nie ma możliwości przeprowadzenia w ciągu kolejnych lat nowych inwestycji, a tym samym nie będzie mogła w prawidłowy sposób zadbać o zachowanie substancji Synagogi w Kępnie. Wzorując się na przyjętych w kilku innych miejscowościach sposobach zagospodarowania obiektów synagogalnych — w których obecnie znajdują sie biblioteki, domy kultury, sale koncertowe, muzea — uważamy, iż optymalnym sposobem zagospodarowania Synagogi w Kępnie jest przeznaczenie jej na cele kulturalno–oświatowe lub inne służące społeczności miasta Kępna i okolic, z zastrzeżeniem, iż działalność ta nie będzie godziła w dawny charakter obiektu. Mając powyższe na względzie, a w szczególności niewielkie możliwosci naszej Gminy odrestaurowania Synagogi w Kępnie, wyrażamy gotowość przekazania przedmiotowej nieruchomości w długotrwałe bezpłatne użytkowania na cele społeczne Miasta i Gminy Kępno.
Burmistrz P. Psikus z zadowoleniem przyjął incjatywę Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, wyrażając tym samym wolę współpracy w celu podjęcia dalszych rozmów mających doprowadzić do odbudowy kępińskiej Synagogi. — Z treściu pisma wynika, że Gmina Żydowska we Wrocławiu podejmowała już działania mające na celu remont świątyni, stąd wniosek, że nie jest jej ten obiekt obojętny. Potwierdzają się moje przypuszczenia, że odzyskane przez Gminę kilkadziesiąt obiektów nie jest w stanie sama utrzymać i gruntownie odbudować. Zanim odpowiem na propozycje Gminie Żydowskiej, będę chciał zasięgnąć w tej sprawie opinii komisji Rady, która wyrazi swoje stanowisko. W naszym mieście jest wiele pilnych inwestycji, które czekają na swoją realizację. Jednak obiekt będący dziś w użytkowaniu Gminy należy jak najszybciej remontować, aby nie postępowała dalsza degradacja tego budynku. Przykładowo wyremontowana Synagoga mogłaby stać się siedzibą dla nieistniejącego Domu Kultury w Kępnie. Zastanawia mnie tylko co przewodniczący I. Einchorn miał na myśli, pisząc o długotrwałym i bezpłatnym użytkowaniu. Jest to zwrot szeroki i mało konkretny, a w takich przypadkach należy mówić bardzo precyzyjnie. Myślę, że po wyrażeniu opinii Rady, gdy dojdzie już do szczegółowych rozmów z Zarządem Gminy, zapis ten zostanie jasno sprecyzowany — stwierdza P. Psikus. Zapytany o wyjaśnienie co rozumie pod enigmatycznym pojęciem zawartym w liscie „długotrwałe użyczenie”, przewodniczacy Gminy Żydowskiej I. Einchorn tak tłumaczy — Władze Kępna powinny wyjść z propozycją jaki okres użyczenia zrekompensowałby poniesione koszty przy renowacji obiektu. Potrzebna tu jest już szczegółowa symulacja kosztów remontu Synagogi a jestem przekonany, że zarząd Gminny przychylnie rozpatrzy takie wyliczenia. Chciałbym tu dodać, iż po wygaśnięciu pierwszej umowy użyczenia będzie możliwość jej prolągaty na kolejny okres. Ze swej strony deklaruję, że jesteśmy gotowi przyjechać do Kępna i rozmawiać już o szczegółach przekazania tej nieruchomości władzom miasta.
Najważniejsze, że w sprawie odrestaurowania kępińskiej Synagogi pierwszy krok został zrobiony, teraz tylko od kompromisowego stanowiska Zarządu Gminy Żydowskiej oraz zaangażowania władz miejskich zależy, jakie dalsze decyzje zostaną uzgodnione między obydwoma stronami, które wydaje się zmierzają do tego, aby niszczejący obiekt służył lokalnej społeczności.

m


Artykuł pochodzi z tygodnikkepinski.pl z dn 11-01-2006
 
konsultantkapl
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 22-04-2021 15:31
Postów: 3
Data rejestracji: 22.04.21

no fakt usmiech

Znajdziesz mnie na: [url]https://konsultantka.pl/blog/ [/url]
 
https://konsultantka.pl/blog/
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...
· Dziwne znaleziska po...

Losowe tematy
· Wystawa zdjec
· Olszowa.Szkoła Pods...
· Bracia Czescy
· Gmina Baranów.
· Akcja połączona
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
44,664,374 unikalne wizyty