Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: POSZUKIWANIA
 Drukuj temat
Wieruszów-pobór do wojska po odzyskaniu Niepodległości
gostel
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 18-06-2012 14:21
Awatar

Postów: 2
Data rejestracji: 02.10.10

Witam ponownie!
Zachęcona doświadczeniem, że na Kępnosocjum działa tak wielu wspaniałych i pomocnych ludzi, postanowiłam zadać jeszcze jedno (może trochę nietypowe) pytanie:
-czy ktoś wie, gdzie zgłaszali się mieszkańcy Wieruszowa-ochotnicy i poborowi do wojska po odzyskaniu Niepodległości? Chodzi mi o lata 1918-1920.
Już wyjaśniam, o co mi konkretnie chodzi:
mój Dziadek, Andrzej Maślak, ur. 1900, mieszkaniec Wieruszowa, zgłosił się na ochotnika do wojska ok. 1918r (może trochę później, ale na pewno do 1920r), brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, następnie na mocy Ustawy o osadnictwie wojskowym nadano mu ziemię na Polesiu, gdzie ożenił się, miał rodzinę i mieszkał do wybuchu wojny. W 1940r został zamordowany przez NKWD a jego nazwisko znajduje się na Ukraińskiej Liście Katyńskiej...
Chcąc ustalić przebieg jego działalności wojskowej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zwróciłam się do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Tam jednak doszło do pewnego paradoksu, bowiem by uzyskać dane o żołnierzu, muszę podać nazwę jednostki, w której służył...a przecież właśnie to ja od nich chciałam się dowiedzieć!
To jest wojsko, nie mają imiennego spisu żołnierzy, tylko spis jednostek i dopiero tam ewentualnie listy żołnierzy, ale skąd ja mam znać nazwę jednostki kogoś, kto nie żyje od 72 lat? Był Piłsudczykiem, ale pod czyim konkretnie dowództwem? Po aresztowaniu Dziadka rodzinę natychmiast zesłano na Sybir, nie zachowały się żadne dokumenty, ani zdjęcia w mundurze. W Archiwum poradzono mi, by zacząć trop od Wieruszowa, od miejsca wcielenia do wojska. Czy ktoś wie, gdzie wtedy było coś na wzór dzisiejszej komendy uzupełnień?
Pozdrawiam, liczę na pomoc;-)
gostel-Małgorzata

Edytowane przez gostel dnia 19-06-2012 07:47
 
MorgothB
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 26-06-2012 14:35
Awatar

Postów: 8
Data rejestracji: 06.09.10

Na terenie powiatu wieluńskiego formowany był III batalion 27 pułku piechoty, wiele osób z tych terenów służyło właśnie w 27 pp - może Pani zacząć od tego.

Właśnie pod krzyżem, właśnie pod tym znakiem, knuł przeciw Polsce Watykan z krzyżakiem.
Lecz Jagiełło dziki, Co czcił jeszcze bożków, 600 lat temu pogonił świętoszków.
 
http://obronanarodowa1939.pl/
gostel
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 27-06-2012 09:30
Awatar

Postów: 2
Data rejestracji: 02.10.10

Bardzo, bardzo dziekuję!
Właśnie chodziło mi o taki "punkt zaczepienia", żebym wiedziała, od czego zacząć, wtedy mogę znów zwrocić się do Centralnego Archiwum Wojskowego i tam sprawdzać listy żołnierzy...
Dziękuję, wiedziałam, że na "kępnosocjum" na pewno się czegoś dowiem;-)
pozdrawiam
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Związek Inwalidów W...
· Cmentarz- Parafia R...
· Wieża Bismarcka w K...
· Dorożkarze miasta K...
· Kępno.SP nr.1.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,401,980 unikalne wizyty